Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

HayCoin Fiyatı Token Başına 3 Milyon Dolara Sıçradı

Uniswap'ın yaratıcısı Hayden Adams, hafta sonu token varlıklarını yakarak ödenmemiş arzın yüzde 99,99'unu yok etti.

23 Ekim 2023 15:07

Güncellenme: 23 Ekim 2023 15:49

Merkeziyetsiz borsa Uniswap’ın yaratıcısı tarafından bir deney olarak piyasaya sürülen HayCoin, yalnızca 4,4 arz ile token başına 3 milyon dolardan fazla değer görüyor. (Hayır, bu bir yazım hatası değil.)


Orijinal token’lar Uniswap'ın yaratıcısı Hayden Adams tarafından 2019 yılında borsa henüz başlangıç aşamasındayken piyasaya sürüldü. Platformda seed’lenecek ve alınıp satılacak bu ilk token’ların herhangi bir değere sahip olması amaçlanmamış ve arzın büyük bir kısmı kısa süre sonra yok edilmiş olsa da, bu ayın başında bir grup kripto trader’ı hayatta kalmayı başaran bazı token’lara rastladı. Daha sonra bu kullanıcılar piyasada bulunan 4,4 token’ın tamamını satın aldı ve kripto para birimine HayCoin (HAY) adını verdiler.


Yok edilmemiş token’ların geri kalanı ise Adams’a ait bir cüzdanda bulundu. Sınırlı arz, kripto para biriminin işlem görmesiyle kısa sürede yüz binlerce dolara yükselmesine yardımcı oldu ve yaklaşık 10 milyon dolarlık bir piyasa değeri sağladı.


Ancak Adams, cumartesi günü varlıklarını yaktı ve toplam arzın yüzde 99,99’unu yok etti, durumla alakalı bir açıklama da yaptı.


“Beş yıl önce Uniswap v1’in piyasaya sürülmesinden sonra toplam arzın küçük bir kısmını deneysel bir likidite havuzu oluşturmak için kullandım ve geri kalanını cüzdanımda bıraktım. Daha sonra bu token’ları Uniswap v1’den v2’ye geçerken sözleşmeleri test etmek için de kullandım” ifadelerini kullanan Adams, devam etti: “Yıllar geçtikçe birkaç kişi bunu fark etti ve şakasına satın almaya başladı. Sonuç olarak, insanların meme olarak gördüğü bir token’ın neredeyse tüm arzına sahip olmaktan rahatsızım.”Fiyatlar pazartesi günü 3 milyon dolara gerilemeden önce Pazar günü 4,4 milyon dolara kadar yükseldi.


Son olarak Adams şu açıklamalarda bulundu: "Dürüst olmak gerekirse, cüzdanımdaki tüm HAY'leri yaktığım için olaya müdahale etmem söz konusu değil. Bu konuda spekülasyon yapmanın saçma olduğunu düşünüyorum."


Daha Fazla Oku

    hayden adamsUniswapmemecoinhaycoin

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Shaurya Malwa

Shaurya, kripto, DeFi, piyasa mikro yapıları ve protokol analizi konularına odaklanan CoinDesk Asya token ve veri ekibinin ortak lideridir. Shaurya, BTC, ETH, SOL, AVAX, SUSHI, CRV, NEAR, YFI, YFII, SHIB, DOGE, USDT, USDC, BNB, MANA, MLN, LINK, XMR, ALGO, VET, CAKE, AAVE, COMP, ROOK, TRX, SNX, RUNE, FTM, ZIL, KSM, ENJ, CKB, JOE, GHST, PERP, BTRFLY, OHM, BANANA, ROME, BURGER, SPIRIT ve ORCA dahil olmak üzere 1.000 doların üzerinde kripto para birimine sahiptir. Shaurya, Compound, Curve, SushiSwap, PancakeSwap, BurgerSwap, Orca, AnySwap, SpiritSwap, Rook Protocol, Yearn Finance, Synthetix, Harvest, Redacted Cartel, OlympusDAO, Rome, Trader Joe ve SUN'da likidite havuzlarına 1.000 dolardan fazla sağlamaktadır.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Yield Farming: Nedir ve Nasıl İşler?

30 Kasım 2023 20:29

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk