Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Haftaya Bakış: NFT ve Metaverse Yatırımları Hız Kesmiyor

Dubai’de 5 yıl içerisinde 40.000 online iş imkanı sunacak ve 4 milyar USD büyüklüğünde bir ekonomiye ulaşılması hedeflenen blockchain ve meteverse odaklı bir strateji açıklandı.

23 Temmuz 2022 08:17

Güncellenme: 23 Temmuz 2022 13:20

Likidite krizindeki şirketlerin çöküş döneminin ardından, kurtarma planlarının konuşulduğu bir döneme geçmemizle birlikte krizin stabil bir hale geldiği görülüyor. Bu sayede, piyasadaki pozitif haberlerin yavaş yavaş gündemdeki yerlerini aldığını görüyoruz.

 

Bu haftaki özetimizde, yine likidite kriziyle ilgili gelişmelerin dışında, İngiltere ve Dubai’nin oldukça olumlu kriptopara hamlelerini inceleyecek, sonrasında çeşitli yatırım hamlelerine göz atacağız. 

 

Kurtarma Planları

 

İflas başvurusunda bulunan şirketler, yeniden yapılanma planları dahilinde hamlelerini yapmaya başladılar. İlk öncelikle Voyager, Metropolitan Bankası’ndaki hesabında bulunan 350 milyon USD tutarındaki bakiyeyle, platformda USD bulunduran kullanıcılara geri ödeme yapmak için mahkemeden izin istedi. Kullanıcıların en azından bir kısmının parasını geri alacak olması bile oldukça sevindirici bir haber. Bir önceki “Haftaya Bakış” yazımda Voyager müşterilerinin sigortasının olmadığının ortaya çıkmasından bahsetmiştim. Bu isteğin onaylanması halinde sigorta belirsizliği de çözüme kavuşmuş oluyor. Platformda kriptopara bulunduran kullanıcılarla ilgili net bir gelişme ise henüz söz konusu değil.

 

Bir diğer kurtarma planı Celsius tarafından geldi. Şirket, madencilik operasyonu yürütmek ve cihaz satın almak için mevcut varlıklarının bir kısmını harcamak için mahkemeden onay aldı. Sürdürülebilir ve güvenli bir yatırım aracı olduğu için uzun vadede Celsius’un bütçe açığını kapatmak için madenciliğin oldukça ideal bir yol olduğu söylenebilir. 

 

Celsius’un borçlu olduğu en büyük kısım kendi kullanıcıları olduğu için yapılandırma sürecinin en önemli aşaması kullanıcılara yapılacak geri ödemelerdir. Celsius, kullanıcıları arasında bir oylama yaparak 2 seçenek sunmayı planlıyor. Birinci seçenek, mevcut varlıkların kullanıcılara dağıtılarak geri ödeme yapılması ki bu durumda kullanıcılar bakiyelerinin sadece bir kısmını alabilecek. İkinci seçenek ise kripto piyasasının yeni bir yükseliş içine gireceği beklentisiyle ödemenin ileri bir tarihte, şirketin tekrar kar ettiği dönemde tam olarak yapılması yönünde bulunuyor. Ancak oylamanın yapılıp yapılmayacağı henüz kesinlik kazanmadı. Celsius kullanıcılara sormadan da bu iki seçenekten birini uygulamaya koyabilir.

 

3AC’nin Avax ve Near Teminatları

 

Kriptopara piyasasında kredi veren şirketler arasında en büyüklerden olan Genesis Trading, daha önce Twitter üzerinden yapılan açıklamada 3AC’ye kredi verdiklerini ve bu krediden birkaç yüz milyon USD zarar ettiklerini duyurmuştu. Genesis, on milyarlarca dolar kredi verecek bir likiditeye sahip olduğu için yaşanan kayıp önemli bir etki yaratmamıştı. Ancak bu kredinin tam tutarı ve daha da önemlisi kredi için verilen teminatın ayrıntıları ortaya yeni çıktı…

 

3AC’nin Genesis’ten aldığı kredinin büyüklüğü 2.36 milyar USD olmakla birlikte bu miktarın, %80 kadarı da teminat olarak Genesis’e emanet edildi. Kriz sonrasında 3AC’nin krediyi geri ödeyememesi nedeniyle Genesis, teminatları satarak zararını karşılamak zorunda kaldı. Bu nedenle GBTC ve ETHE ürünlerine ek olarak, 2.7 milyon Avax ve 13.5 milyon Near token satılıyor. Altcoin piyasasının önde gelen şirketleri üzerindeki satış baskısının kaynaklarından biri de bu şekilde ortaya çıkmış oldu.

 

 

NFT ve Metaverse Yatırımları Hız Kesmiyor

 

Dünyanın en ünlü müzayede evlerinden Christie’s, NFT sektörüne en erken adapte olan oluşumlardandır. Beeple’nin 69 milyon USD tutarındaki NFT satışına da öncülük eden Chritie’s kurduğu yeni bir Venture Capital oluşumu ile Web3 ve NFT teknolojilerine yatırım yapma kararı aldı. 

 

Stabilpara ve kriptopara cüzdan projeleri sonrasında regülasyonlardan başını kaldıramayan Meta, Novi ve Diem projelerini sonlandırmasının ardından tüm odağını NFT ve Metaverse alanına vermiş durumda bulunuyor. Son olarak, DressX adlı bir dijital moda start-up şirketiyle işbirliği sağlayan Meta, sahip olduğu Messenger, Instagram, Facebook gibi platformlardaki avatarların giyebileceği kıyafetleri satışa sunmayı planlıyor.

 

Dubai prensi Sheikh Hamdan bin Mohammed, blockchain ve metaverse odaklı 5 yıllık bir yatırım stratejisi açıkladı. Planlamaya göre, şu anda Dubai’de 500 milyon USD büyüklükte bir ekonomi oluşturan blockchain tabanlı şirketler, 5 yılda 5 katına çıkartılarak 40.000 online iş imkanı ve 4 milyar USD büyüklüğünde bir ekonomiye ulaşılacak. Dubai, daha önce de Binance ve FTX gibi borsalara lisans vermiş, Binance’den regülasyon konusunda danışmanlık almış ve vergi imtiyazlı bölgelere blockchain şirketlerini dahil etmeyi planladıklarını duyurmuştu.

 

Yasal Altyapı ve Vergi

 

İngiltere, özellikle Maliye Bakanlığı öncülüğünde mevcut fintech endüstrisiyle kriptopara sektörünü birleştirici hamleler yapmaya devam ediyor. Daha önce, İngiltere Hazine Bakanlığı fiat-backed (yani USDT, USDC gibi) stabilparaları bir ödeme aracı olarak tanıma kararı almıştı. Maliye Bakanlığı, konuyla ilgili yasal bir altyapı hazırladıklarını ve onaya sunacaklarını açıkladı. Bu sayede stabilparaların günlük hayattaki ödemelerde veya işyerleri arasındaki (B2B) ödemelerde kullanılmasının resmen önü açılmış olacak.

 

Ülkelerin kriptopara adaptasyonları, sadece kriptoparaların kullanım alanının genişlemesi gibi pozitif etkileri değil, aynı zamanda vergi gibi negatif değerlendirilebilecek etkileri de beraberinde getiriyor. Washington’da alınan bir vergi kararıyla, bireysel olarak bir iş amacıyla NFT satışı yapan kişiler, %6.5 vergiye tabii tutulacak. Ancak bu karar sadece iş amaçlı NFT satan bireyseller kapsıyor. Yatırım amaçlı NFT alıp-satan kişiler bu vergiden etkilenmeyecek. Bu sayede, bireylerin NFT bazlı kurduğu iş modelleri üzerinden vergi kaçırmalarının önüne geçilmesi planlanıyor.

 

Tesla’nın Öncelikleri Değişti

 

Özellikle Dogecoin üzerindeki etkisiyle kriptopara piyasasında önemli bir etkiye sahip olan Elon Musk, bilindiği üzere Tesla üzerinden 1.5 milyar USD tutarında BTC satın almıştı. Tesla’nın 2. Çeyrek raporunda görüldü ki şirket BTC’lerinin %75’ini yani yaklaşık 936 milyon USD büyüklüğündeki kısmını satmış bulunuyor. 

 

Satışın sebebi olarak, global enflasyon, korona virüsün tekrar yükselişi gibi tüketim iştahın global anlamda düşmesi nedeniyle likiditeye ihtiyaç duyulması olarak açıklandı. Yani şirketin önceliklerinin mevcut ekonomik görünüme göre tekrar düzenlendiği söylenebilir.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Berkay Aybey

Bodrum-Muğla'da doğup büyüdü, Marmara Üniversitesi Ekonometri Bölümü mezunu. Yaklaşık 7 yıldır kripto paralarla ilgileniyor. Yazılı ve videolu içerik üretimine ek olarak danışmanlık hizmeti veriyor.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Güne Bakış: Bitcoin 60 Bin Dolardan Geri Çekiliyor

12 Temmuz 2024 16:30

2
Boğa Piyasası Bitti mi?

12 Temmuz 2024 14:47

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk