Sponsorlu İçerik

Layer 2

E-Bülten

Piyasalar

Günün Görünümü: Piyasadan Gelen ‘Olumsuz’ Haberler Taylandlı Regülatörleri Baskılıyor

Tayland menşeli kripto para borsası Zipmex’in “para çekme işlemlerini durduğunu” açıklamasının ardından ülkenin Sermaye Piyasası Kurulu daha sert regülasyonlar getireceğini söylüyor

1 Ağustos 2022 10:12

Güncellenme: 1 Ağustos 2022 10:52

Piyasa değeri bakımından dünyanın en büyük kripto parası Bitcoin (BTC), geçtiğimiz hafta sonu 24 bin doların üzerini zorlamasına rağmen haftaya son 24 saatte yüzde 2,40’lık değer kaybederek 23 bin 199 dolar seviyesinde başladı.


Pazar günü 1,707 dolar seviyesini gören Ethereum (ETC) ise yüzde 1,10’luk değer kaybıyla 1,679 dolar bandına tutunmaya çalışıyor.


Son 24 saatin en büyük miktarda değer kaybeden kripto parası ise yüzde 13,11’lik gerilemeyle 30 doların altına düşen Bitcoin Gold’du (BTG). Yüzde 12,3’lük değer kaybıyla NKN hemen ardından gelirken, Ethereum Classic (ETC) de yüzde 9,94’lük gerilemeyle 36,34 dolara düştü.


Madalyonun öbür yüzünde ise son 24 saatin en çok kazandıranı, yüzde 20’lik artış oranıyla 10 dolar bandına çıkan Filecoin (FIL) oldu. Stormx (STMX) yüzde 11,25’lik değer artışı kaydederken, Mirror Protocol’ün coin’i MIR ise yüzde 9,12 yükseldi.


Ayı Piyasası’nın çetin koşulları devam ederken, kriptoya uzun vadeli bakan yatırım şirketlerinden olumlu mesajlar gelmeye devam ediyor. Web3 şirketlerini radarına alan yatırım şirketlerinden Paradigm’ın geçtiğimiz Cumartesi günü yayımladığı blog yazısında şirket, “Piyasadaki çöküşe rağmen kriptoya hem teknoloji hem de varlık bağlamında inancımız uzun vadede devam ediyor. Önümüzdeki 12 ila 14 ay kriptoya yatırım yapmak için son derece kazançlı olacaktır” diyor.


Geçen senenin Boğa Piyasası’nda geleneksel yatırım araçlarına kıyasla kriptoya daha fazla ilgi gösteren Tayland’da ise art arda gelen kötü haberlerle sarsılan piyasaya regülasyon el atıyor. Piyasadaki volatil koşulları gerekçe göstererek para çekme işlemlerini durduran Tayland menşeli kripto para borsası Zipmex’in ardından ülkenin Sermaye Piyasası Kurulu, daha sert regülasyonlar getirmek istiyor. Tayland, Babel Finance’ın yaşadığı likidite sorunlarının ardından diğer kripto kredicisi şirketlere sıçrayan (Vauld örneğinde olduğu gibi) piyasa ortamını regüle etmek istiyor. Tayland Bankası’nın denetçi komitesinin eski bir üyesi katıldığı bir televizyon programında “Sermaye Piyasası Kurulu’nun bütün yatırımcı varlıklarının güvende tutulup tutulmadığını öğrenmesi için her bir kripto varlığı acilen kontrol etmesi gerekiyor” diyor. Amaçlarının küçük yatırımcıyı korumak olduğunu söyleyen Taylandlı regülatörlerden hamlenin bu hafta içi gelmesi bekleniyor.


Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Alp Börü

Alp Börü CoinDesk Türkiye'de kripto piyasaları, şirketler ve stratejiler üzerine çalışmalar yapan editördür. Daha öncesinde Bloomberg BusinessWeek Türkiye'de dijitalleşme, teknoloji ve kripto sektörü konusunda haberler ve röportajlar gerçekleştirmiştir.

Fiyatları İncele

En Çok Konuşulanları İncele

Somera Sosyal Medya Trend Verileriyle

Trend Haberler

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk