Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Günün Görünümü: Kısmen Rahatlama

Fed'in 75 baz puan faiz artırımına gitmesi ile kripto piyasası önce geriledi, sonra yükseldi.

16 Haziran 2022 09:47

Güncellenme: 16 Haziran 2022 10:00

Fed Başkanı Jerome Powell gece saat 23.30’da (tsi), 1994’ten bu yana ABD’de yapılan en yüksek faiz artırımını açıkladı. Fed fon oranı %1,5-1,75 aralığına yükselecek. Uzun vadede, komite üyeleri gösterge faiz oranının bu yıl %3,4'e ve 2023'te %3,8'e çıkmasını bekliyorlar. 


Bitcoin, kararın ardından %5'in üzerinde düştü, ancak Powell'ın Fed'in sonraki iki toplantısının her birinde oranları yarım puan veya dörtte üç oranında artıracağını söylediği sırada, yani daha açıklama bitmeden fiyatlar eski seviyesine geldi. 

Genel olarak kararın ardından piyasaların ilk tepkisi ‘rahatlama’ şeklinde oldu. Haber yayına hazırlandığı sırada, son 24 saatte bitcoin (BTC) %3,40, ethereum (ETH) %4,75, BNB %9,90 değer kazanmıştı. Benzer bir hareketlilik altcoin’lerde ve ABD hisse senedi piyasalarında da gözleniyor. S&P 500 yüzde 2,1, Nasdaq yüzde 3,3 yükseldi.


Analistlere göre bu toparlanma eğilimi belirsizliklerin ortadan kalkması ile ilgili.  Ancak bu ilk tepki onlara pek güven vermiyor. 


Öte yandan Huobi Group'un baş finans görevlisi Lily Zhang, son kripto çöküşünü borç verme platformu Celsius'un para çekme işlemlerini duraklatacağını duyurmasına bağlıyor.


Zhang, CoinDesk'e, terraUSD stabil coin’in çöküşünün ardından Celsius’ta yaşanan sorunların da zamansız olduğunu ve kripto fiyatlarının daha da düşebileceğini söyledi.


Celsius bu hafta kullanıcı çekimlerini duraklattı ve hatırı sayılır bir kripto fonu olan Three Arrows Capital temerrütler nedeniyle en az 400 milyon dolar zarar gördü.


Makroekonomik kaygıların yanı sıra bulaşma riskleri de çıkışlara yol açmış olabilir. Kripto şirketi CoinShares'in bu hafta yaptığı bir nota göre, yatırımcılar ABD Merkez Bankası'nın para politikasını sıkılaştırma beklentileriyle geçen hafta kripto para birimlerinden 102 milyon doların üzerinde para çekti.


Elementus CEO'su Max Galka, son gelişmeleri CoinDesk'e yazdı. Galka, “Korku, belirsizlik ve şüphe (endüstride bilinen adıyla FUD), bir taraftan diğerine geçerek kripto piyasalarını ele geçirdi. Bugün Celsius, yarın muhtemelen başka bir varlık olacak. 

Bu döngü başladığında, kurumsal yatırımcılar arasında ilk satılan kripto para birimleri gibi egzotik varlıklar olacak ve yolun nerede bittiğini hepimiz göreceğiz” dedi. 


Galka, mevcut ortamın hisse senedi piyasalarının düştüğü 2008 mali kriziyle benzerliklerine dikkat çekti. 
Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


CoinDesk Türkiye

CoinDesk, gelişmekte olan kripto ekonomi ve finansal sistemin dönüşümü ile büyüyen küresel topluluk için en etkili ve güvenilir platformdur. 2013 yılında kurulan CoinDesk, kripto varlıklar ve blok zinciri teknolojisi ile ilgilenen milyonlarca müşteriye haber, analizler, podcast yayınları, canlı yayınlanan TV programları, araştırma raporları, canlı etkinlikler ve indeks, veri ve analitiğin birleştiği araçlar sağlamaktadır.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Core Scientific, Bitcoin Madencilik Sektöründeki Yatırımcıların İlgisini Çekiyor

24 Haziran 2024 22:56

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk