Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Günün Görünümü: Fed Kararı Öncesi Kripto Piyasasında Volatilite Arttı

Kripto fiyatları geçen haftaki zirvelerinin altında bir sakinlik ararken gözler Fed’de. Bir gözlemci, “Fed bir çıkmazda. Dengeli bir yaklaşıma sahip olmaları gerekiyor, ancak enflasyon beklentilerinin yerleşik hale gelmesini de istemiyorlar” dedi.

27 Temmuz 2022 09:49

Güncellenme: 27 Temmuz 2022 10:07

Kripto para birimleri salı günü, yatırımcıların makroekonomik belirsizlikteki artışı fiyatlamaları ve ABD merkez bankasının faiz kararının yaratacağı olası şokların etkisi ile son zirvesi olan 24.000 dolar seviyesinden biraz daha uzaklaştı. Erken saatlerde hafif bir toparlanma eğilimi gösteren bitcoin (BTC) haber yayıma hazırlandığı sırada 21.220 dolar seviyesinden işlem görüyordu.


Piyasa değerine göre en büyük kripto para birimi, geçtiğimiz Çarşamba günü, enflasyonun zirveye ulaşmış olabileceğine ve küresel ekonominin makul bir hızda düştüğüne dair artan yatırımcı iyimserliği ile 24.000 doların üzerinde el değiştirdi. 


Ancak BTC’nin, Haziran ayının ilk yarısından bu yana işgal ettiği 18.000 ila 22.000 dolar aralığına geri dönüşü kısa sürdü. BTC Salı gününün bir kısmını 21.000 doların altında geçirdi.


“Bu aralıkta sıkışıp kaldık” diyen kripto finans şirketi XBTO Group'un ticaret başkanı Paul Eisma, "Verilerin ne olduğunu ve Fed'in gerçekte ne yapmak istediğini, ne öngördüklerini görmeyi bekliyoruz" diye ekledi.


Ether kısa süre önce 1.440 doların biraz üzerinde işlem görüyor. Bu değer en son kaydettiği 1.600 doların üzerindeki zirvenin yaklaşık %13 altında. Bitcoin'den sonra piyasa değerine göre en büyük ikinci kripto, geçen hafta Ethereum blok zincirinin daha çevre dostu olan hisse kanıtı (PoS) modeline geçiş sürecindeki iyimserlik ile BTC’ye oranla daha hızlı değer kazanmıştı. 


Ancak Ether'in pazartesi günü 24 saatteki %10 değer kaybı, bir aydan uzun bir süre için en sert düşüşü oldu. CoinDesk Kıdemli Piyasalar Muhabiri Omkar Godbole'nin yazdığı gibi, etherin 50 günlük hareketli ortalamasının odağı kaydı. Ancak Fairlead Strategies'in kurucusu ve Yönetici Ortağı Katie Stockton, pazartesi günü yayınlanan bir araştırma notunda desteğin düşebileceğinin kısa vadeli işaretlerini veriyordu.


Stockton, "Ether'de bir geri çekilme, 50 günlük hareketli ortalamada (~ 1,293 $) ilk desteği bulabilir, ancak bir sonraki düşüş ayağında nihai bir geçici desteğin (1.000 $) yeniden test edilmesini bekliyoruz" diye yazdı. 


Pazartesi günü yaşanan sert düşüşlerin ardından çoğu kripto para birimi son 24 saat baz alındığında yeşilde görünüyor. Ancak yine de BTC ve ETH’de olduğu gibi bu değerler geçen hafta gördükleri zirvenin uzağında. 


Hisse senetleri düşüyor

Hisse senedi endeksleri, teknoloji odaklı Nasdaq'ın yaklaşık %2, teknoloji ağırlıklı bir bileşeni olan S&P 500 ve Dow Jones Endüstriyel Ortalama'nın sırasıyla %1,2 ve %0,7 oranında değer kaybetmesiyle karanlık bir gün geçirdi. Perakende devi Walmart, artan enerji ve yakıt fiyatları nedeniyle talebin daraldığını ve otomobil üreticisi GM'nin kârlılık tahminlerini kaçırdığını söyledi. Google ana şirketi Alphabet, iki yıldaki en düşük  üç aylık satış büyümesini bildirdi.


Eisma, ABD Merkez Bankası'nın ekonomiyi derin ve hızlı bir resesyona sokmadan enflasyonla mücadelenin zorluğuna ve yatırımcıların anlaşılabilir temkinliliğine dikkat çekti:


“Gerçek şu ki, Fed bir çıkmazda. Dengeli bir yaklaşıma sahip olmaları gerekiyor, ancak enflasyon beklentilerinin yerleşik hale gelmesini de istemiyorlar. Çünkü bu, ekonomiyi ılımlı bir resesyona sokmaktan daha tehlikeli. Bu hafta zor olacak. Bu kadar çok riskli olay ve volatilite varken, dinamiğin bir şekilde değişip değişmediğini görmek için kısa vadeli kararlar almak biraz akıllıca olur. Bu hafta gerçekleşecek olaylara girme riskini azaltmak en akıllıcası.”

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


CoinDesk Türkiye

CoinDesk, gelişmekte olan kripto ekonomi ve finansal sistemin dönüşümü ile büyüyen küresel topluluk için en etkili ve güvenilir platformdur. 2013 yılında kurulan CoinDesk, kripto varlıklar ve blok zinciri teknolojisi ile ilgilenen milyonlarca müşteriye haber, analizler, podcast yayınları, canlı yayınlanan TV programları, araştırma raporları, canlı etkinlikler ve indeks, veri ve analitiğin birleştiği araçlar sağlamaktadır.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Bitcoin’in 63 Bin Dolara Yükseldiği Sırada TON ve RNDR %13'ten Fazla Arttı

10 Mayıs 2024 18:13

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk