Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Günün Görünümü: Bulaşma Zipmex ve Vauld'u Vurdu, Bitcoin Durdu

Bitcoin Mart ayından bu yana en iyi haftasını yaşıyor, ancak ABD merkez bankası hala enflasyonla mücadele modunda,yatırımcıları gerçekten harekete geçirebilecek tek şey yaklaşmakta olan Ethereum Birleşmesi gibi görünüyor.

21 Temmuz 2022 09:43

Güncellenme: 21 Temmuz 2022 09:56

Bitcoin (BTC), Pazar gününden bu yana %12 artışla Mart ayından bu yana en iyi haftasını yaşıyor ve eter (ETH) %15 değerlendi.


Günlük bazda ise kriptoların çoğu değer kaybetti. Değer kaybı piyasa hacmine göre en büyük kripto para birimi BTC’de %3,30 oldu. ETH ve XRP yaklaşık %5 değer kaybederken ADA ve SOL’de kayıp %10 civarında.


Yine de Çarşamba günü ralli biraz durmuş gibi görünüyordu ve haberler kripto endüstrisinde bu yıl fiyatların erimesi ile başlayan sıkıntılarla ilgili ek manşetlerle doluydu.


Sorunlu kripto platformları Voyager Digital ve Celsius'un iflas başvurularının habercisi para çekmeleri dondurmakararlarıydı. Benzer bir karar bu kez başka bir sorunlu kripto şirketi olan Babel Finance'e yaklaşık 100 milyon dolar borç veren Singapur merkezli bir kripto para borsası olan Zipmex'ten geldi. Bulaşma devam ediyor.


Ve Peter Thiel destekli kripto kredi platformu Vauld, para çekme işlemlerini askıya aldıktan birkaç gün sonra Singapurlu alacaklılara karşı koruma başvurusunda bulundu. Pantera Capital ve Coinbase Ventures'ı da yatırımcıları olarak sayan kripto kredisi, alacaklılara 402 milyon dolar borçlu.


Yine de, son piyasa rallisi, en kötüsünün geçmişte kalıp kalmadığına dair soruları alevlendirdi. Omkar Godbole bir Bank of America anketinin –kripto değil geleneksel piyasalarda– yatırımcı karamsarlığını korkunç seviyeleri bulduğunu bildirdi. Ve bu, varlıklar son zamanlarda büyük ölçüde senkronize işlem gördüğünden, hisse senetleri için iyi olabilecek ve dolayısıyla bitcoin için iyi olabilecek karşıt bir gösterge olabilir.


Godbole, "Eski bir Wall Street mantrası, yatırımcılar toplu olarak daha kötü hissettiklerinde ve nakit tuttuklarında, fiyat düşüşünün çoğunun zaten gerçekleştiğini söylüyor. Sonrası, tezgah satmak, üyeni bir boğa koşusunun önünü açmak..." dedi.


İşte üç analistin bitcoin ve kripto için görünümleri:


Mark Newton, Fundstrat: “Bitcoin patlaması bu düşüşün en düşük seviyelerini nihayet bulmuş olabileceğine dair biraz daha güven veriyor."


Alexandre Lores, Quantum Economics: "Twitter'da sorulan yakıcı soru şu: Bu sadece bir "boğa tuzağı" mı, yoksa en kötüsünü gördük mü ve bir sonraki boğa piyasasına mı girdik? Doğru cevap şu ki; benim hiçbir fikrim yok ve başkasının da yok."


Greg Magadini, Genesis Volatility: "Muhtemelen bir miktar konsolidasyon göreceğiz. Bilirsiniz, muhtemelen bitcoin'de 20.000 ila 27.000 dolar arasında ve sonra hala orta vadede kripto için bir tür olumsuzluk olduğunu düşünüyorum... Birkaç aydır ilk kez, çağrı tarafına seçenekler asimetrisi alıyoruz. Bu kayıpların çoğunun artık görüldüğü, muhasebeleştirildiği ve insanların farkında olduğu görüşündeyim. Bu yüzden yanan fırçaların çoğu muhtemelen geride kaldı."


Ether'in 'birleştirme ticareti' konusunda görüşler karışık


Yatırımcı duyarlılığının Eylül ayında Ethereum'un beklenen 'Birleştirme' etkinliği öncesinde yükselişe geçmesiyle Ether geçen hafta yaklaşık %48 arttı. Ancak fiyat artışı, piyasa gözlemcileri arasında karışık duygular yarattı. 


Birleştirme, Ethereum'un yürütme katmanını - mevcut Ethereum ağı için kullanılan terim - Ethereum'un yaklaşmakta olan hisse kanıtı (PoS) blok zinciri için kullanılan Beacon zincirinin "konsensüs katmanına" dağıtmayı ifade ediyor. Hareket, Ethereum'un "stakeers" tarafından yürütülen düğümleri kullanarak işlemleri doğrulayacak bir hisse kanıtı konsensüs mekanizmasına geçişinin birçok aşamasından biri. 


Uzun zamandır beklenen Birleşme yükseltmesi, ether'in yıllık ihracında %90'lık bir azalmaya yol açacak. Dolayısıyla arzı azaltacak ve muhtemelen değerde bir artışa yol açacak. Bazı gözlemciler, birleşmenin üç Bitcoin yarılanmasına eşdeğer olduğunu düşünüyor. Bitcoin yarılanması, her dört yılda bir blok başına bitcoin (BTC) para birimi arzını yarıya indiren programlanmış bir kodu ifade ediyor.


Ancak buna rağmen, yükseltme ile ilgili duygular karışık kalıyor.


Stack Funds'ın baş işletme görevlisi ve kurucu ortağı Matthew Dibb, "ETH, geçen hafta boyunca spekülatörlerin takdiri için bir katalizör olarak yaklaşmakta olan 'birleşmeye' odaklanarak hızlı bir ifade değişikliğine uğradı. Buna ek olarak, yeni pozisyonlar oluşturmak için yükseliş ivmesini bekleyen önemli miktarda kenara çekilmiş sermaye olduğuna inanıyoruz" dedi.


Chains.com CEO'su Anderson Mccutcheon, daha geniş piyasaların şu anda bir "duygu değişikliği" gördüğünü ve yatırımcıların güçlü varlıklara nakit dağıtmak istediğini belirtti.


Mccutcheon, “Bu, projelerin sunduğu her türlü olumlu haberi veya büyük yükseltmeleri güçlendiriyor” dedi. Birleşme, açıkçası iyi bir haber ve Ethereum'un tarihinde çok önemli bir an. Ancak piyasa üzerindeki etkisi, satış baskısının olmamasıyla daha da artıyor” dedi.


Mccutcheon, Lido gibi, kullanıcıların likiditeyi korurken bahisçiolmak için gereken 32 ether’e sahip olma yükünü atlayarak coinleri stake etmesine izin veren ürünlere atıfta bulunarak, “Kullanıcıların erişiminin olmadığı hesaplarda stake edilen veya dondurulan çok sayıda Ethereum var” diye ekledi. 


Bu arada Hargreaves Lansdown'da kıdemli yatırım ve piyasa analisti Susannah Streeter, birleşmenin bitcoin madenciliğinin kötü etkilerinin ve iklimsel etkisinin odakta olduğu bir zamanda geldiğini söyledi:


“Kripto madenciliği, enerji yoğun doğası nedeniyle iklim değişikliğine katkıda bulunduğu için çok eleştirildi ve Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri'nde orman yangınları şiddetlenirken, Ether işlemlerinin çevreye daha az zarar verebileceği vaadi bir ilgi dalgasına neden oldu.” 

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


CoinDesk Türkiye

CoinDesk, gelişmekte olan kripto ekonomi ve finansal sistemin dönüşümü ile büyüyen küresel topluluk için en etkili ve güvenilir platformdur. 2013 yılında kurulan CoinDesk, kripto varlıklar ve blok zinciri teknolojisi ile ilgilenen milyonlarca müşteriye haber, analizler, podcast yayınları, canlı yayınlanan TV programları, araştırma raporları, canlı etkinlikler ve indeks, veri ve analitiğin birleştiği araçlar sağlamaktadır.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Güne Bakış: Bitcoin, ETF Girişleriyle Birlikte 66 Bin Dolara Yükseldi

17 Mayıs 2024 16:33

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk