Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Günün Görünümü: Bitcoin’in Dört Günlük Rallisi ABD’den Gelecek TÜFE Haberine Takıldı

Fed’i faiz artırımına sürükleyecek derecede enflasyon oranı bekleyen piyasada aşağı yönlü hareketlilik söz konusu

10 Ağustos 2022 10:25

Güncellenme: 10 Ağustos 2022 10:28

Kripto piyasasındaki dört gündür süregelen yukarı yönlü hareketlilik bugün itibarıyla kırmızı bir görünüme büründü.


Son 24 saatte Bitcoin yüzde 3,81 değer kaybederek 23 bin dolar bandının altında, 22 bin 912 dolardan işlem görüyor. Dünyanın en büyük kripto parası bu düşüşle geçen hafta yaşanan hack vakalarında gerilediği seviyeye geri dönmek üzere.


Keza Ethereum’da da benzer bir durum söz konusu: yüzde 5,28’lik değer kaybı yaşayan dünyanın en büyük ikinci kripto parası 1,678 dolara gerilerken, piyasa değeri bakımından üçüncü sırada yer alan Binance Coin de yüzde 1,81’lik kayıpla 319 dolardan işlem görüyor.


Kripto piyasasındaki mevcut kırmızı görünüm ise ABD’den gelecek TÜFE verisine dair beklentilerin yüksek seyretmesinden kaynaklanıyor. Haziran ayında son 40 yılın en yüksek enflasyon oranını (yüzde 9,1) gören ABD ekonomisinden bugün gelecek haberlere ilişkin analistler yüzde 8,7’lik enflasyon beklentisinde.  Birçok analistin öngördüğü bu oran, ABD Merkez Bankası’nın olası bir 75 baz puanlık faiz artırımına gideceğine dair endişeleri tırmandırmaya yetiyor.

Teknoloji borsası NASDAQ da yüzde 1’lik değer kaybıyla tıpkı kripto piyasası gibi düşüş halinde.


CoinDesk’e konuşan TheoTrade’in kurucu ortağı Don Kaufman, “NASDAQ ve kripto piyasası arasındaki ilişki her ne kadar ayrışmış olsa da fiyatları bu seviyeye çeken ve katalizör etkisinde bulunan haberin bugün açıklanacak enflasyon verileri olduğunu düşünüyorum” diyor.


Kripto piyasasında en çok değer kaybeden coin’ler ise yüzde 16’lık düşüşüyle Index Chain (IDEX), yüzde 12,32’lik gerileme kaydeden Optimism (OP) ve yüzde 11,96’lık kayıpla Oasis Network (ROSE) oldu.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Alp Börü

Alp Börü CoinDesk Türkiye'de kripto piyasaları, şirketler ve stratejiler üzerine çalışmalar yapan editördür. Daha öncesinde Bloomberg BusinessWeek Türkiye'de dijitalleşme, teknoloji ve kripto sektörü konusunda haberler ve röportajlar gerçekleştirmiştir.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
SocialFi Meme Coin’lere Meydan Okuyor

15 Mayıs 2024 11:25

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk