Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Günün Görünümü: Bitcoin'in 20.000 Dolar Üzerindeki Yeri Henüz Kalıcı Değil

Bazı analistler kriptoların makroekonomik gelişmelere verdiği tepkinin bazı felsefi soruları yeniden yükselttiğini söylüyor.

6 Temmuz 2022 09:53

Güncellenme: 6 Temmuz 2022 09:58

Dün 20.000 dolar eşiğini aşan bitcoin (BTC) bu yazı hazırlandığı sırada bu sınırın hemen altında işlem görüyordu. 


Piyasa değerine göre en büyük kripto para birimi, son 24 saatte yaklaşık %2 düşüşle yaklaşık 18.900 dolardan işlem görüyor. Yatırımcılar, mevcut ayı piyasasının kalma gücünün bir göstergesi olarak 20.000 dolarlık desteği görüyor. Altcoinler ise büyük ölçüde onu takip ediyor.


Hisse senedi piyasalarında, teknoloji ağırlıklı Nasdaq %1,3  tırmanırken ve S&P 500 ve Dow Jones endeksleri bindelik hareketlerle büyük ölçüde sabit kaldı. 


Yatırımcılar, son ekonomik verilerde merkez bankalarının faiz artırımlarının hızını düşürmesine izin verecek kadar yavaşladığını gösteren işaretler bulmuş olabilir. ABD Merkez Bankası'nın aşırı şahinliği, resesyondan korkan yatırımcıları alarma geçirdi. Tedarik Yönetimi Enstitüsü (ISM), Haziran ayı için beklenenden daha zayıf üretim çıktısı buldu. Diğer raporlar da tasarruf oranlarını ve tüketici güveninin düştüğünü gösteriyor.


Kripto sektöründe kötü haberler son altı haftadaki çoğu günden daha yavaştı. Londra merkezli kripto kredi kuruluşu Nexo, Singapur merkezli bir diğer kredi platformu Vauld'un tamamını satın almak için bir ön sözleşme imzaladığını duyurdu. 


Pazartesi günü, platformundaki tüm para çekme, alım satım ve para yatırma işlemlerini askıya aldığını duyuran ve yeniden yapılandırma seçeneklerini araştıran Vauld, endüstrinin son fiyat düşüşlerinde süpürülen kripto firmaları listesine katıldı.


Arca Baş Yatırım Sorumlusu Jeff Dorman, yakın zamanda bitcoin'in "gerçekten bir servet deposu mu yoksa sadece bir aşırı servet deposu mu olduğunu” soran firma danışmanı Bill Powers'a atıfta bulunarak kriptolar hakkında felsefi bir soruyu gündeme getirdi.


Dorman şunları yazdı: 


"Geçtiğimiz on yılda, ikisi arasında ayrım yapmak zorunda kalmadık, ancak merkez bankaları enflasyonu olumsuz servet etkileri yoluyla yok etmek için savaş açmışken cevabı yakında öğrenebiliriz. Şimdiye kadar, kanıtlar oldukça can sıkıcı. Bitcoin finansal sıkılaştırmayı sevmiyor."


Ancak Dorman, ABD ve müttefiklerinin Rus bankacılık sistemine ağır yaptırımlar uyguladığı ve bundan Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinin ilk haftalarında sıkça bahsedildiğini belirterek, bitcoin için bu tezin neredeyse "kesinlikle" ölmediğini ekledi.


Dorman, "Bitcoin, muhtemelen bitcoin'in bir şey için kullanıldığı bir gelecekte sadece bir çağrı seçeneği olacak ve bu nedenle fiyatı, nihai benimseme olasılığının artması veya azalmasının bir yansıması. Ancak o güne kadar, bitcoin sadece bir aşırı servet deposu olabilir. Fazla servetin bir kez daha geri döneceğine inandığınız sürece, bitcoin muhtemelen iyi bir asimetrik davet seçeneğidir" dedi.Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


CoinDesk Türkiye

CoinDesk, gelişmekte olan kripto ekonomi ve finansal sistemin dönüşümü ile büyüyen küresel topluluk için en etkili ve güvenilir platformdur. 2013 yılında kurulan CoinDesk, kripto varlıklar ve blok zinciri teknolojisi ile ilgilenen milyonlarca müşteriye haber, analizler, podcast yayınları, canlı yayınlanan TV programları, araştırma raporları, canlı etkinlikler ve indeks, veri ve analitiğin birleştiği araçlar sağlamaktadır.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Stabil Paralar ve Madencilerin Performansları İyileşiyor

8 Temmuz 2024 22:55

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk