Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Günün Görünümü: Bitcoin Yükseliyor, 2022 Ayı Piyasası 2018'e Neden Benzemiyor?

Bitcoin 22.000 dolar'ın üzerine çıktı.

18 Temmuz 2022 09:50

Güncellenme: 18 Temmuz 2022 12:18

Art arda dört gün boyunca değer kazanan Bitcoin (BTC) gece saatlerinde 21.000 doların altına düştü. Bu düşüş Asya piyasalarının açılması ile sona erdi ve sabah saatlerinde hızlı yükselen BTC bu yazı hazırlandığında 22.000 doların üzerinde değerleniyordu. BTC’de günlük kazanç yaklaşık %3. Piyasa hacmine göre ikinci en büyük kripto para birimi Ethereum (ETH) daha da hızlı yükselerek 1.450 dolar seviyesine geldi. ETH son 24 saatte yaklaşık %6 kazandırdı. CoinDesk Türkiye tarafından listelenen ilk 20 kripto para biriminin tamamı yeşilde. 


BTC 15 haziran’daki değer kaybından bu yana ayrılmadığı 18.000 ila 22.000 arasındaki bantta kalmaya devam etse de şu anda bandın direnç nokrasına çok daha yakın. Kripto varlık yöneticisi BitBull Capital'in CEO'su Joe DiPasquale, CoinDesk'e, "Bitcoin bu hafta olumlu bir ivme yakalasa da, daha geniş baktığınızda bir aralığa bağlı kalmaya devam ediyor ve hala 22.000 dolarlık direnci geçmek için mücadele ediyor" dedi.


Hisse senedi ve diğer yüksek riskli varlıklarla ilgili olarak son enflasyon raporuna rağmen optimist kalan DiPasquale,"BTC'nin güçlü kalmayı başardığını" kaydetti:


"Şimdilik, Bitcoin'in fiyatı söz konusu olduğunda bu aralığın alt kısmıyla ilgilenmeye devam ediyoruz ve bu aralığa bağlı hareket sırasında birikimi izliyoruz."


ABD piyasalarında son 24 saatte, piyasa öncesi işlemlerde büyük endekslerden S&P 500 %2 değer kazanırken Dow Jones %2,15, teknoloji ağırlıklı Nasdaq ise %2,3 değer kazandı. Yatırımcılar, enflasyonun hâlâ yükselişte olduğunu gösteren son verileri ve çeşitli sektörlerdeki büyük markalar arasındaki hayal kırıklığı yaratan kârlılığı, küresel ekonominin yakın zamanda herhangi bir zamanda çöküşe geçmeyebileceğine dair daha cesaret verici işaretlerle uzlaştırmaya çalıştıkça, kazançlar haftanın başlarında kaybedilen zeminin bir kısmını tersine çevirdi. 


2018'deki ICO Kripto Çöküşü 2022'de Neden Olamıyor?


Dijital varlıklar, 2017 İlk Para Teklifi (ICO) balonunun patlamasının bir sonucu olarak 2018'de sert bir şekilde çöktü. ICO projeleri token satışlarını bitirdikten sonra varlıklarını dolara çevirdiler ve piyasadaki bu hızlı bitcoin ve ether bolluğu, fiyatları düşürerek 2018-2019 kripto kışına yol açtı. 


2017-2018’deki kazanın büyük bir kısmı ve ardından gelen kış, o zamanki altyapının şu anda mevcut olana kıyasla çok karmaşık olmamasıydı. 2022'deki piyasa düzeltmesi ne kadar kötü olsa da, 2017-2018'de olanlar piyasa değeri açısından çok küçüktü.


DeFi protokolü Tranchess'in kurucu ortağı Singapur merkezli Danny Chong, CoinDesk'e “Mevcut kripto ekosistemindeki ortam, 2018'deki ICO'ların en parlak döneminden büyük ölçüde farklı. Borsaların ve DeFi protokollerinin, fiyat dalgalanmalarını azaltmak için borç verme, köprüleme ve likit stake etme yeteneklerine sahip çeşitli ürünler sunmasını sağlayan bir sistem var” dedi.


Chong ayrıca, Ethereum'un ötesinde piyasayı ICO'ların o günlerde yaşanan hızlı düşüşlerden korumaya yardımcı olan daha fazla blok zinciri ekosisteminin mevcudiyetine işaret etti.


Chong, “Algılanan domino etkisi ICO çöküşünden bu yana değişmemiş olsa da, kurumlar ve perakende yatırımcılar tarafından hissedilen etki 2022'de nispeten daha az" dedi.


Kendilerini "Puff" olarak tanımlayan ve DeFi protokolü Iron Bank'ın baş katkıcısı olduğunu iddia eden bir kişi CoinDesk'e “Otomatik piyasa yapıcı (AMM) modelleri zaman içinde gelişmeye devam ediyor ve bunlar sipariş defteri algoritmalarından daha verimli. DeFi oynaklığı her iki yönde de ele alma yeteneğini sergilemek için beş yıl geçirdi” dedi.


Ve bu protokollerin çoğunun kökeni tam da ICO çöküşünden sonra piyasayı soğutan kripto kışıydı. Bu piyasa düşüşü sırasında neyin inşa edileceğini merak etmek gerekiyor.
Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


CoinDesk Türkiye

CoinDesk, gelişmekte olan kripto ekonomi ve finansal sistemin dönüşümü ile büyüyen küresel topluluk için en etkili ve güvenilir platformdur. 2013 yılında kurulan CoinDesk, kripto varlıklar ve blok zinciri teknolojisi ile ilgilenen milyonlarca müşteriye haber, analizler, podcast yayınları, canlı yayınlanan TV programları, araştırma raporları, canlı etkinlikler ve indeks, veri ve analitiğin birleştiği araçlar sağlamaktadır.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Güne Bakış: Bitcoin, ETF Girişleriyle Birlikte 66 Bin Dolara Yükseldi

17 Mayıs 2024 16:33

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk