Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Günün Görünümü: Bitcoin 22.000 Dolar'ın Altında, Bu Hafta Gözler Fed Toplantısında

Geçen haftayı kazançlarla geçiren bitcoin, hafta sonunda geriledi. Diğer kriptolar da kırmızıda.

25 Temmuz 2022 09:41

Güncellenme: 25 Temmuz 2022 09:57

Bitcoin fiyatı hafta sonunu değer kayıpları ile geçirdi. Haber yayıma hazırlandığında son 24 saatte %3,4 kayıpla 22 bin dolar’ın hemen altında işlem görüyordu. Gözler bu hafta ABD merkez bankasından gelecek faiz kararında olacak. 


Bitcoin Çarşamba günü 24.000 doları aşarak bir aylık en yüksek seviyesine ulaştı. Cuma günü de 23.000 doların üzerinde rahatça işlem görüyordu.


Piyasa hacmine göre ikinci en büyük kripto para olan Ether, o sırada biraz düşüşle 1.560 dolar seviyesine çekildi. Diğer kriptolar da büyük ölçüde kırmızıda kaldı, YGG ve AXS %7'den fazla değer kaybetti. Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksi son iki hafta içinde iyileşse de kriptoyu potansiyel olarak etkileyen koşullarla ilgili derin endişeleri yansıtan korku bölgesinde kalmaya devam ediyor.


Piyasa gözlemcileri, bu ay beklentilerin üzerinde gelen ABD tüketici fiyat endeksine (CPI), rağmen, mütevazi kazançları nedeniyle bitcoin'in son 22.000 dolar seviyesinde tutunmuş görünmesini olumlu olarak gördüler. Ancak bu hafta kripto piyasaları, Tesla'nın kurucusu ve kripto fenomeni Elon Musk'ın dijital varlıklarla olan çalkantılı ilişkisinde geldiği 936 milyon dolarlık kripto varlığını tasfiye etme kararını anlamakta zorlandı. 


Bitcoin, bu yıl düşen hisse senedi fiyatları da dahil olmak üzere daha geniş finansal olaylara daha duyarlı hale geldi. Kripto fon yöneticisi BitBull Capital CEO'su Joe DiPasquale, CoinDesk'e gönderdiği bir e-postada, "BTC, esneklik nedeniyle bazı olumlu fiyat hareketleri gördü, CPI verileri bu ayın başlarında yayınladı. Tesla'nın BTC varlıklarını sattığı haberlerinin fiyatı düşürmemesi de boğalar için olumlu bir işaret” dedi.


Yatırımcıların gözü bu hafta ABD merkez bankasına bağlı Federal Açık Piyasalar Komitesi'nin (FOMC) 27 Temmuz'da açıklayacağı faiz kararında olacak. ABD merkez bankasının enflasyonla mücadelede çekingenliği eleştirenleri tatmin edecek kadar sağlam ancak sert bir durgunluğa yol açmayacak kadar makul olan 75 baz puanlık bir artışı onaylaması bekleniyor.


DiPasquale, "Bu ayki faiz kararı ile, Fed'in gelecekteki yönü netleşene kadar muhafazakar bir yaklaşım göreceğiz" dedi.


Teknoloji ağırlıklı Nasdaq yaklaşık %1 düşerken ve S&P 500  de benzer şekilde değer yitirdi. Kripto düşüşleri Cuma günü izlenen büyük hisse senedi endekslerini takip etti. Hisse senetleri de kriptolar gibi, aylarca süren kayıpların ardından en iyi haftasını yaşamıştı. Altın hafifçe yükseldi, ancak mart ayının zirvesi olan 2.000 dolar’dan hala çok uzakta.   


First Republic Bank, yatırımcılara yönelik haftalık incelemesinde konut piyasasındaki zayıflamanın, artan faiz oranlarının nihayet talebi etkileyebileceğinin bir işareti olduğunu belirtti. Ulusal Konut Üreticileri Birliği endeksi yedinci ayında düştü. ABD'de Haziran ayındaki konut başlangıçları da diğer düşen göstergelerin yanı sıra beklenmedik bir şekilde zayıf kaldı.


Bu arada, iflas eden kripto hedge fonu Three Arrows Capital'in kurucuları Su Zhu ve Kyle Davies, şirketin çöküşünü "üzücü" olarak niteledi, ancak Bloomberg’in haberine göre, fondan para çektikleri iddialarını reddetti. 3AC'nin çöküşü, Mayıs ayından bu yana endüstrisini etkisine alan Terra fiyaskosundan kaynaklandı. Yatırımcılar, 3AC'nin hala kendilerine 2,8 milyar dolar borçlu olduğunu iddia ediyor.


Bankacılık devi Citi’nin raporunda ise, dijital varlık kredi platformu Celsius'un başarısızlığı da dahil olmak üzere son olaylara bağlı kripto bulaşma korkularının zirveye ulaştığı belirtildi. Stake edilen ether'in ethere (ETH) indirimi daraldı. Bu da likidite stresinin bir miktar aşılmış olabileceğini gösteriyor. Raporda, sektördeki birçok büyük broker ve piyasa yapıcısının açıkladığı göz önüne alındığında “akut kaldıraç azaltma aşamasının” sona erdiği de öne sürüldü. Banka, bir başka olumlu işaret olarak, stablecoin çıkışlarının engellendiğini ve kripto borsasında işlem gören fonlardan (ETF) bulaşma nedenli çıkışların da son haftalarda istikrara kavuştuğunu söyledi.


DiPasquale, "Fed faiz artırımlarında agresif kalırsa BTC'nin 20.000 dolar veya daha düşük bir seviyeye döndüğünü kolayca görebiliriz" diye yazdı. Ancak iyimser bir şekilde, "Bu aralıktaki birikimin uzun vadede umut verici bir fırsat olabileceğini" ekledi.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


CoinDesk Türkiye

CoinDesk, gelişmekte olan kripto ekonomi ve finansal sistemin dönüşümü ile büyüyen küresel topluluk için en etkili ve güvenilir platformdur. 2013 yılında kurulan CoinDesk, kripto varlıklar ve blok zinciri teknolojisi ile ilgilenen milyonlarca müşteriye haber, analizler, podcast yayınları, canlı yayınlanan TV programları, araştırma raporları, canlı etkinlikler ve indeks, veri ve analitiğin birleştiği araçlar sağlamaktadır.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Biden ve Trump’ın Çıkacağı Programda Kriptonun da Ele Alınması İsteniyor

27 Haziran 2024 09:57

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk