Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Günün Görünümü: Bitcoin Yeniden 20.000 Dolar'ın Üzerinde

Bitcoin, 20 bin doların biraz üzerinde gezinirken, Ether ve diğer birçok büyük altcoin geçen haftaki düşüşte kaybettiklerini geri kazandı.

5 Temmuz 2022 09:03

Güncellenme: 5 Temmuz 2022 10:01

ABD  dün 4 Temmuz Bağımsızlık Günü'nü kutlarken, bitcoin (BTC) de 20.000’i yeniden aşmayı kutladı. 


Geçen hafta acı haberler eşliğinde satış baskısına maruz kalan Bitcoin, yaklaşık 1 aydır gözlenen psikolojik eşiğinin üzerine çıktı. Piyasa değerine göre en büyük kripto para birimi, son 24 saatte %6 artışla yaklaşık 20.350 dolar seviyelerine geldi. Kötü bir hafta geçiren BTC, Cuma günü 19.000 dolar’ın altına kadar inmişti. 


Ether, yatırımcılar riske daha açık göründüğü için diğer büyük altcoinlerle birlikte Pazartesi günkü işlemlerde daha da yükseldi. Piyasa değerine göre ikinci en büyük kripto para birimi, önceki güne göre yaklaşık %10'un üzerinde bir kazançla 1.150 doların üzerine çıktı. Diğer büyük kriptolar arasında SOL ve SAND sırasıyla %9 ve %8 dolayında sıçramalar kaydetti. Tüm altcoinler için işler o kadar iyi gitmedi. Polygon’un MATIC’i %4’ten daha fazla değer kaybetti. 


Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksi, endüstrideki en son darbeler ile korku bölgesinde sıkıştı. Analistler, enflasyonun kontrol altında olduğuna ve küresel ekonominin bir resesyona girmeyeceğine dair ikna edici kanıtlara sahip olmadıkları için, en azından kısa vadede fiyatlar konusunda karamsar kaldılar. 


FxPro Kıdemli Piyasa Analisti Alex Kuptsikevich bir e-postada "Bitcoin neredeyse geçen haftanın tamamında eşit baskı altında. 1 Temmuz'da günün başında kısa bir sıçrama, durumdaki temel değişikliklerden ziyade yeni bir dönemin (ay, çeyrek, yarı yıl) başlangıcındaki duygusal heyecandan kaynaklandı" dedi.


ETH'nin fiyat zayıflığı devam ediyor. Ağ PoW platformundan PoS platformuna geçişi birleşme ile görecek. ABD Bağımsızlık Gününü kutlarken ticaret hafifti. ABD hisse senedi piyasaları kapalıydı. Ancak Avrupa endeksleri, pazartesi günü %0,5 artan Stoxx Europe 600 ile yükseldi.


Binance CEO'su Changpeng Zhao kısa süre önce, bir sonraki boğa piyasasını bekleyebilecek yatırımcılar için bitcoin satın almak için kripto kışını iyi bir zaman olarak nitelendirdi. 


Mastercard tarafından yapılan bir anket, Latin Amerikalıların %51'inden fazlasının bu yılın Mart ve Nisan ayları arasında kripto para birimleriyle en az bir işlem yaptığını gösterdi. Ancak zincir üstü verileri, son depremin ardından kullanıcı sayılarında bir gelişme olmadığını gösteriyor. Bybit Türkiye Araştırma Müdürü Beste Naz Süllü, “Madenciler hem kârlılık düşüşü hem de enerji fiyatlarının artışı sebebiyle satış yönlü hareket ediyor” dedi.


Ancak endüstri, kripto hedge fonu Three Arrows Capital'in işlevsel olarak iflas ettiğine dair haftalarca süren spekülasyonların ardından şirketin cuma günü geç saatlerde iflas başvurusunda bulunduğunu gördü. ABD-İsrail sermayeli  kripto kredi platformu Celsuis, geçen ay müşterilerin para çekme işlemlerini durdurduğu mali kriz nedeniyle hafta sonu yaklaşık 150 çalışanını işten çıkardı. Bir diğer kredi platformu CoinLoan, para çekme işlemlerinin boyutunu sınırlandırdı. Singapur merkezli Vauld, yeniden yapılandırma seçeneklerine bakarken platformundaki tüm para çekme, alım satım ve para yatırma işlemlerini askıya alındı.
Kuptsikevich, kripto piyasalarını mahvetmeye devam etmesi muhtemel olan sorunlu ekonomik zemine dikkat çekti.


Kuptsikevich, "Hisse senedi piyasaları merkez bankalarının finansal koşulları sıkılaştırdığına dair hiçbir belirti göstermediği için küresel tablo düşüş eğilimini koruyor. Haftalık grafiklerde BTCUSD, geçen hafta daha yükseğe tırmanmak için ürkek bir girişimde başarısız olarak 200 haftalık ortalamanın altına indi" diye konuştu.Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


CoinDesk Türkiye

CoinDesk, gelişmekte olan kripto ekonomi ve finansal sistemin dönüşümü ile büyüyen küresel topluluk için en etkili ve güvenilir platformdur. 2013 yılında kurulan CoinDesk, kripto varlıklar ve blok zinciri teknolojisi ile ilgilenen milyonlarca müşteriye haber, analizler, podcast yayınları, canlı yayınlanan TV programları, araştırma raporları, canlı etkinlikler ve indeks, veri ve analitiğin birleştiği araçlar sağlamaktadır.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Boğa Piyasası Bitti mi?

12 Temmuz 2024 14:47

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk