Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Günün Görünümü: Belirsizlikte Devam

Kripto piyasası güne düşüşle başladı, bitcoin 20.000 dolar'ın üzerinde.

22 Haziran 2022 09:57

Güncellenme: 22 Haziran 2022 10:00

Bitcoin dün tutunmayı başardığı 21.000 dolar destek seviyesninin hemen altına indi. Piyasa hacmine göre en büyük kripto para birimi, bu haber hazırlanırken yaklaşık 20.100 dolar seviyelerinden işlem görüyordu. 


Son 24 saatte en çok işlem gören kripto paraların 3’ü stabil coinlerdi. Stabil coinler son 24 saatteki market hacminin yarısından fazlasını işgal etti. 


Piyasa hacmine göre en büyük 20 kripto para BTC ile paralel bir düşüş gösterdi.  Yatırımcılar uzun vadeli bir toparlanma için umutlarını çok fazla yükseltmek istemeyebilirler.


Analistler, fiyat düzeyindeki kalıcılık konusunda karamsar ve oynaklıkta bir artışın, belki de son fiyat düşüşlerini satın alan büyük yatırımcılar ve son sekiz aydır kripto piyasalarını rahatsız eden küresel türbülansın, yükselen fiyatlar ve durgunluk sıkıntısı da dahil olmak üzere temel koşulların devam etmesine bağlı olduğunu belirtiyor. 


Analistler, yatırımcıların korktuğunu ve ara sıra meydana gelen artışa rağmen, ekonominin daha kalıcı bir toparlanma kaydettiğine dair kanıtlar ortaya çıkmadan savunmacı pozisyonlarını terk etmeyeceklerini varsayıyor.


Geçen ay TerraUSD stabil coin'inin (UST) çöküşü ve DeFi kredi platformu Celsius ve kripto hedge fonu Three Arrows'u içeren yakın tarihli fiyaskolar, korkuları daha da körüklemiş olabilir. 


Dijital yatırım yönetimi firması Arca'nın baş yatırım sorumlusu Jeff Dorman CNBC'ye "Geçen hafta kötüydü. Kısa sürelerde %30 ila %50 arasında birden fazla hamle yaptığımız için eşi benzeri görülmemiş bir durum değildi. Ancak, başka her yerde meydana gelen kötü şeylerle bağlantılı olarak ilk kez gerçekleşmesi anlamında tarihsel olarak kötüydü" dedi.


Pazartesi günü yayınlanan bir raporda Goldman Sachs ekonomistleri, resesyon riski ile ilgili %15 olan önceki tahminlerini %30'a çıkardı. Yatırımcılar, Çarşamba ve Perşembe günleri ABD merkez bankası Başkanı Jerome Powell'ın Kongre öncesi açıklamalarını gergin bir şekilde izleyecekler.


Powell, Federal Rezerv'in son zamanlarda faiz oranlarını artırarak ve ekonomideki likiditeyi azaltarak ABD enflasyonunu ehlileştirmeye yönelik daha agresif politikasında kararlı.


Dorman, kripto yatırımcılarının “çökmeye” devam etmesini beklediğini ve bunun “[kripto] alanındaki büyüme şirketlerinde, işe alımlarda ve yeni ürün lansmanlarında daha az büyüme” anlamına geleceğini söyledi. 


Kripto varlık yöneticisi CoinShares Pazartesi günü bir raporda, geçen hafta, bitcoin'in fiyatı düştüğü için yatırımcıların 17 Haziran'a kadar yedi gün içinde short bitcoin fonlarından net 5,8 milyon dolar kullandığını yazdı. (Finansal piyasalarda "shrot" pozisyon, bir fiyat düşüşü bahisidir.)


Yine de Dorman, mevcut çöküşün, şu anda mevcut olan canlı ürün ve hizmet yelpazesinde kripto tarihindeki daha önceki dik düşüşlerden önemli ölçüde farklı olduğunu belirtti. "Bence insanlar, beklediğinden çok daha hızlı DeFi'ye akın edecekler " dedi. Bu yılki iyileşme beklentileri konusunda ise iyimserdi:


"Benim tahminim, muhtemelen bu yılın ikinci yarısında daha yüksek fiyatlar görmeye başlayacağız. Uygulamaların kendisinde gerçekten çok fazla kayıp yok."


Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


CoinDesk Türkiye

CoinDesk, gelişmekte olan kripto ekonomi ve finansal sistemin dönüşümü ile büyüyen küresel topluluk için en etkili ve güvenilir platformdur. 2013 yılında kurulan CoinDesk, kripto varlıklar ve blok zinciri teknolojisi ile ilgilenen milyonlarca müşteriye haber, analizler, podcast yayınları, canlı yayınlanan TV programları, araştırma raporları, canlı etkinlikler ve indeks, veri ve analitiğin birleştiği araçlar sağlamaktadır.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Güne Bakış: Bitcoin 57 Bin Dolara Tutunmaya Çalışıyor

8 Temmuz 2024 17:56

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk