Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Günün Görünümü: Altcoinler Yükselişte

Birleşme öncesi rallisini sürdüren ether 1.600 dolar'a tırmandı. Bitcoin 23.000 doların üzerinde kaldı.

22 Temmuz 2022 09:45

Güncellenme: 22 Temmuz 2022 09:57

Altcoinler yükselirken Bitcoin’de yükseliş oldukça sınırlı kaldı. Ethereum son 24 saatte %7 yükselirken, BNB ve SOL yaklaşık %5 artarken XRP, ADA ve XRP’de artış %2’nin üzerindeydi. Cosmos'un ATOM'u ve Polygon'un MATIC'i bir noktada sırasıyla %13 ve %8'den fazla değer kazandı.


Bitcoin’deki çekilmenin Tesla'nın ikinci çeyreğinde bilançosundan 936 milyon dolar bitcoin atma kararının etkili olduğu görülüyor. Kararın ardından bitcoin değerindeki belirgin düşüş bunun işaretiydi. 


Piyasa değerine göre en büyük kripto para, yazı hazırlandığı sırada yaklaşık 23.100 dolardan işlem görüyordu. Piyasa ortalamasının altında yaşanan artış, Tesla CEO'su Elon Musk'ın dijital varlık yatırımcıları arasındaki etkisini hatırlatıyor. Musk'ın bitcoin ve dogecoin (DOGE) hakkındaki sözleri, son iki yılın büyük bölümünde bu varlıklar için piyasaların aralıklı olarak yükselmesine ve düşmesine neden olmuştu.


Oanda Americas Kıdemli Analisti Edward Moya bir e-postada, "Bitcoin potansiyel olarak anlamlı bir kırılmanın belirtilerini gösteriyordu, ancak Tesla'nın kazanç bildirmesinden sonra bu hızla sona erdi" dedi.


Moya yine de, kripto kışı ve bir ay önce Katar Ekonomik Forumu'ndaki yorumları göz önüne alındığında, Musk'ın satışa verdiği destek karşısında yatırımcıların şaşırmaması gerektiğini kaydetti. Moya iyimser bir şekilde, "Bu, bitcoin için bir oyun değiştirici değil" diye ekledi.


Hisse senedi piyasaları da perşembe günü yükseldi. Teknoloji ağırlıklı Nasdaq %3, S&P 500 %1 arttı. Hisse senetleri, son zamanlarda Tesla ve Netflix olmak üzere bir dizi büyük markanın beklenenden daha iyi gelen kazanç raporları ile kendisine alan buluyor.


Yatırımcılar ayrıca ABD merkez bankasının Federal Açık Piyasa Komitesi'nin (FOMC) politika faizini 100 baz puan daha artırmak yerine artışı 75 baz puan ile sınırlı tutacağı yönündeki haberlerden cesaretlendi. 


Hafif, daha az şahin bir dönüş bazı gözlemcilere, ekonomi resesyona girmeden enflasyonun yakında durabileceğini düşündürdü. ABD'de işsizlik başvurularının sekiz ayın en yüksek seviyesine ulaştığını gösteren bir rapor, daha arzu edilen, kademeli bir ekonomik zayıflamanın en son kanıtlarını sundu.


Yine de yükselen fiyat düzeyi, Avrupa Merkez Bankası'nın 11 yıl aradan sonra ilk kez borçlanma maliyetlerini artırmasıyla ABD ve ötesinde endişe kaynağı olmaya devam ediyor. Öte yandan, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın faizleri beklendiği şekilde sabit tutması, TL üzerinde belirgin bir etki yaratmadı. TL, büyük para birimleri karşısında büyük ölçüde sabit kaldı.


Bu arada, kripto endüstrisi, kripto para borsası Blockchain.com'un işgücünün %25'ini azaltarak Yaklaşık 150 kişiyi işten çıkarması ileayı piyasasının etkilerini görmeye devam etti. 


Blockchain.com, Coinbase, Bullish, Bitso ve Buenbit dahil olmak üzere dünya çapındaki bir dizi diğer büyük kripto borsasındaki son işten çıkarmaları takip etti.

Fed toplantısına kadar ticaretin volatil kalmasını bekleyen Moya, "Bitcoin, önümüzdeki haftanın [Federal Açık Piyasa Komitesi] kararının ötesine geçene kadar dalgalı bir döneme girebilir" dedi.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


CoinDesk Türkiye

CoinDesk, gelişmekte olan kripto ekonomi ve finansal sistemin dönüşümü ile büyüyen küresel topluluk için en etkili ve güvenilir platformdur. 2013 yılında kurulan CoinDesk, kripto varlıklar ve blok zinciri teknolojisi ile ilgilenen milyonlarca müşteriye haber, analizler, podcast yayınları, canlı yayınlanan TV programları, araştırma raporları, canlı etkinlikler ve indeks, veri ve analitiğin birleştiği araçlar sağlamaktadır.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Güne Bakış: Bitcoin, ETF Girişleriyle Birlikte 66 Bin Dolara Yükseldi

17 Mayıs 2024 16:33

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk