Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Günün Görünümü: Bitcoin 20.000 Dolar'ın Üstünde Kalıyor

Bitcoin sabah saatlerinde 20.800 dolar seviyesinden işlem görürken, birçok altcoin olumlu haberler ile bir miktar yükseldi.

24 Haziran 2022 09:42

Güncellenme: 24 Haziran 2022 10:01

Kripto varlıkları Perşembe günü istikrar kazandı ve gece saatlerinde zemin yeniden toparlandı. Piyasa hacmine göre en büyük 10 kripto para biriminin tamamı kayıplarını büyük ölçüde telafi etti.


Bitcoin (BTC) Perşembe öğleden sonra 20.800 dolara tırmanarak Perşembe günü gerilediği 19.764 dolardan toparlandı, piyasa değerine göre ikinci en büyük kripto para birimi olan ether (ETH) ise yaklaşık %5 artarak 1.100 doların üzerine çıktı.


Hisse senetleri Perşembe günü S&P 500'ün %1 artmasıyla yükseldi. Teknoloji ağırlıklı Nasdaq, daha riskli varlıklara yönelik gelişmiş duyarlılığın bir işareti olarak son 24 saatte %3 yükseldi.


Bazı altcoinler de bu olumlu havadan yararlandı ve dünyadan gelen olumlu haberlerle yükseldi.


Ethereum ölçeklendirme platformu Polygon'un yerel tokeni MATIC, Polygon ağındaki  DAO'lar için gelişmiş gizlilik getirmesinden sonra son 24 saat içinde %19 arttı. Cosmos ağının tokeni ATOM, merkezi olmayan borsa dXdY'nin Ethereum'u terk ederek Cosmos ile kendi blok zincirini kuracağını açıklamasının ardından %12 kazandı.


Yine de analistler, hızla artan enflasyon ve devam eden jeopolitik belirsizlik arasında Perşembe günkü kripto dalgalanmasının kalıcılığı konusunda karamsar.


Analistler, en büyük kripto para biriminin BTC'nin %85 düştüğü 2013'e ve %84 düştüğü 2017'ye benzer düşüşler görüp göremeyeceğini tartışırken, BTC için 20.000 dolarlık fiyat noktası kripto piyasası için çok önemli olmaya devam ediyor. Bitcoin bu sefer benzer bir düşüş yaşarsa, fiyatlar 10.000 dolara kadar gerileyeceği yorumları yapıldı.


Kripto veri şirketi Kaiko Perşembe günü yayımlanan raporunda, uzun bir süre boyunca düşük fiyatların kripto borsaları için sorun yaratabileceği konusunda uyardı.


Kaiko analisti Riyad Carey, "Fiyatlar düşük kalırken, hacimler azaldıkça, riskten korunma fonları gevşedikçe ve ücretler sıkıştıkça borsalar teste tabi tutulacak" diye yazdı.


Milyarder girişimci Sam Bankman-Fried tarafından yönetilen iki şirkete atıfta bulunan Carey, “Boğa piyasasında yeterli hacme sahip olanlar ve sorumlu bir şekilde harcama yapanlar, büyük olasılıkla fırtınayı atlatabilecekken, riskli ürünleri ve yatırımlarıyla hızlı ve gevşek oynayanlar, FTX veya Alameda tarafından satın alınmazlarsa veya kurtarılmazlarsa düşüşe geçebilirler” diye ekledi.


Bu haftanın başlarında, kripto borsası FTX, kripto borç veren BlockFi'ye 250 milyon dolarlık kredi sağlamış; geçen hafta, Bankman-Fried'in ticaret grubu Alameda Research, kripto komisyoncusu Voyager Digital'i kurtarmıştı.


OSL Amerika Başkanı Fernando Martinez ise, küresel kurumsal ticaret hacminin kripto borsası tarihindeki en iyi yıl olan 2021'de olduğundan daha yüksek olduğuna işaret ediyor. Bireysel yatırımcılar çekilse de kripto piyasasında kurumsal ilginin arttığına dikkat çeken Martinez, Coindesk’e, “Halihazırda pazara girmiş olan TradFi kurumlarından, şimdiden ateşi yükselttiklerini görüyoruz” dedi. 


Buna karşılık, Martínez, perakende satışın pazarda sahip olduğu titrek güvenin bir örneği olarak Toronto'da listelenen Purpose bitcoin ETF'den çıkışlardaki son keskin artışa işaret ediyor.

Gerçekten de Glassnode verileri, 17 Haziran'da ETF'den 24.500 bitcoin çıkışı olduğunu gösteriyor. Benzer bir eğilim, 14 Haziran'da birkaç gün önce 8.400 bitcoin çıkışı gören 3iQ Bitcoin ETF'de de gözlemlenebilir.


Martínez, “Güvenini kaybetmiş bireysel yatırımcılar ile riski dikkatli bir şekilde yönetmeyen kripto katılımcıları arasındaki bir kombinasyon” diye yorumluyor.
                                 


Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


CoinDesk Türkiye

CoinDesk, gelişmekte olan kripto ekonomi ve finansal sistemin dönüşümü ile büyüyen küresel topluluk için en etkili ve güvenilir platformdur. 2013 yılında kurulan CoinDesk, kripto varlıklar ve blok zinciri teknolojisi ile ilgilenen milyonlarca müşteriye haber, analizler, podcast yayınları, canlı yayınlanan TV programları, araştırma raporları, canlı etkinlikler ve indeks, veri ve analitiğin birleştiği araçlar sağlamaktadır.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Güne Bakış: Bitcoin 65 Bin Doların Üzerine Çıkmaya Çalışıyor

18 Temmuz 2024 17:45

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk