Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Grayscale Bitcoin Trust'ın Yıllık Kazancı Nvidia'yı Gölgede Bıraktı

“GBTC, kazandırmaya devam eden bir lütuf.”

26 Ekim 2023 10:31

Güncellenme: 26 Ekim 2023 10:52

Kripto ve kriptoyla ilişkili piyasalarda kasvet yaşanan ocak ayı başlarında Grayscale Investment’ın bitcoin tröstünden (GBTC) hisse alan yatırımcılar ödüllendirilmeye devam ediyor.


Grafik platformu TradingView'a göre GBTC hisseleri bu yıl yüzde 220 artışla 26,79 dolara yükseldi. En iyi performans gösteren S&P 500 hissesi Nvidia Corp (NVDA) ise yüzde 198 arttı ve endeks yüzde 9’luk bir kazanç kaydetti. Bitcoin (BTC) bu yıl iki katına çıkarak 35,000 dolara yükselirken, devlet tahvilleri gibi geleneksel sabit getirili ürünler resmen çöküş yaşadı.


GBTC’nin muhteşem performansında en büyük rol oynayan faktör, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'nun (SEC) Grayscale ETF’sine yeşil ışık yakacağına dair umutlar oldu.


Tröstün GBTC hisselerindeki iskonto, net varlık değerine (NAV) oranla yüzde 46’dan 13’e düştü. Trader’lar da GBTC hisseleri satın alırken aynı zamanda spot/vadeli işlem piyasasında bitcoin satarak aşağı yönlü riskten korunmaya çalıştılar. Tröstün ETF’ye dönüşmesine dair onay alınırsa, piyasa yapıcılar ücretleri NAV'ye iade edecek.


Geçtiğimiz hafta vadeli işlemlere karşı gelerek spread'in daralmasını sağlayanları tebrik eden Marex Solutions'ın dijital varlıklar eş başkanı Ilan Solot, şöyle dedi: “GBTC, kazandırmaya devam eden bir lütuf.”Ayrıca GBTC iskontosunun daraltılmasından kâr elde etmeyi amaçlayan strateji, bitcoin'in yılın başında kaydettiği kazançları sınırlamış olabilir.


Two Prime Digital Assets'in yönetici ortağı Alexander S. Blume, CoinDesk'e verdiği röportajda “GBTC’nin ETF’ye dönüşmesine dair onay gittikçe daha da olası göründüğünden short pozisyonlardaki baskı azalabilir ve BTC’nin spot fiyatı üzerindeki yukarı yönlü baskı desteklenebilir” diyor.


Bitcoin, iki haftadan daha kısa bir süre içerisinde yüzde 28 oranında arttı ve geçtiğimiz hafta ETF’lere yönelik spekülasyonların yayılmasıyla 17 ayın en yüksek seviyesine ulaştı.


Beklentiler, SEC'in gelecek yılın başlarında birkaç spot tabanlı ETF'yi onaylaması yönünde. Çoğunluk ETF'lerin onaylanmasının ardından bitcoin'in 50.000 dolar ve üstüne çıkmasını beklese de, finansallaşma piyasaya ek bir satış baskısı da getirebilir.


Daha Fazla Oku

    gbtcnvidiaGrayscalebitcoin etfBitcoin

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Omkar Godbole

Omkar Godbole, Mumbai merkezli kıdemli bir piyasa muhabiriydi. Omkar daha önce FXStreet ve Mumbai merkezli aracı kurumda FX analisti olarak çalıştı ve Finans alanında yüksek lisans yaptı. Omkar, az miktarda bitcoin, ether, BitTorrent, tron ​​ve dot tutar.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Küresel Kripto Borsa Coincall, Türkiye Pazarına Açılıyor

9 Nisan 2024 12:28

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk