Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Gözler Yarınki ABD Enflasyon Verisinde

Yatırımcılar yarın TSİ 15.30’da açıklanacak ABD tüketici fiyat endeksine odaklanmışken, düşük enerji fiyatlarının enflasyon verisine olumlu yansıması umuluyor.

12 Eylül 2022 09:37

Güncellenme: 12 Eylül 2022 11:09

Geçtiğimiz Cuma günü 19 bin dolar bandını aşarak bir gün içerisinde 21 bin 500 dolara tırmanan Bitcoin, hafta sonu çıkışını devam ettirerek bu fiyat bandında tutundu ve yeni haftaya 21 bin 765 dolardan giriş yaptı.


Piyasa hacmi bakımından dünyanın en değerli ikinci kripto parası Ethereum ise son 24 saatte yüzde 2,30’luk değer kaybı yaşayarak 1,727 dolardan işlem görüyor. Yatırımcıların dikkatindeyse uzun zamandır dört gözle beklenen ve önümüzdeki dokuz gün içerisinde tamamlanması hedeflenen Ethereum Birleşmesi var.


Hem hisse senedi hem de kripto piyasalarındaki bir diğer önemli gündem maddesiyse yarın açıklanacak (TSİ 15.30) Ağustos ayına ait ABD tüketici enflasyon endeksi. Yatırımcılar Haziran ayı başında 123 doları bulan brent petrolün yüzde 25 kadar düşüş yaşayarak 90 dolardan fiyatlanmasının enflasyon üzerinde olumlu etki bırakmasını bekliyor.


CoinDesk’e konuşan kripto varlık yönetim şirketi BitBull Capital’ın CEO’su Joe DiPasquale “Temel makroekonomik iyileşmeler gerçekleşmediği müddetçe kripto piyasasında ralli beklemeye şüpheyle yaklaşıyorum” diyor. DiPasquale önümüzdeki haftalardaki Ethereum Birleşmesi ve Fed’in faiz kararının dikkatle izlenmesi gereken diğer indikatörler olduğunu sözlerine ekliyor.


Bitcoin fiyatıyla özellikle teknoloji ağırlıklı borsaların arasındaki korelasyonun gün geçtikçe arttığı bilinen bir gerçek. Hisse senedi piyasalarıysa üç haftalık düşüşün ardından Cuma gününü görece daha iyi kapatmıştı. Teknoloji borsası NASDAQ yüzde 21, S&P 500 yüzde 1,5 ve Dow Jones da yüzde 1,2’lik artışla haftayı bitirmişti.


Piyasa değeri bakımından büyük kripto paraların işlemlerinde genellikle yatay bir seyir söz konusu. Binance Coin yüzde 0,71, XRP yüzde 0,94, Cardano (ADA) ise yüzde 0,69’luk düşüş yaşamış durumda.


Son 24 saatte en çok kazandıran kripto para yüzde 13,73’lük artışıyla Verge (XVG) olurken, spekülatif fiyat hareketlerine sahne olan batık kredi şirketi Celsius (CEL) yüzde 12,6, Injective Protocol (INJ) yüzde 9,33, Vulcan Forged (PYR) yüzde 8,65, ApeCoin (APE) yüzde 7,22 ve Ravencoin (RVN) ise yüzde 6’lık değer kazandı.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Alp Börü

Alp Börü CoinDesk Türkiye'de kripto piyasaları, şirketler ve stratejiler üzerine çalışmalar yapan editördür. Daha öncesinde Bloomberg BusinessWeek Türkiye'de dijitalleşme, teknoloji ve kripto sektörü konusunda haberler ve röportajlar gerçekleştirmiştir.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Bitcoin ETF'leri 19 Günlük Giriş Serisini Bozdu

18 Haziran 2024 14:43

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk