Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Glassnode: Yatırımcılar 7 Milyar Dolar'ın Üzerinde Kaybederken Bitcoin, 21 bin Dolarda Direnç Gösteriyor

Zincir üstü veriler, yatırımcıların son üç günde daha yüksek fiyatlarla elde ettikleri pozisyonlardan çıktığını gösteriyor. Kayıplar yüzde 75'e varıyor.

20 Haziran 2022 16:17

Güncellenme: 20 Haziran 2022 18:05

Analitik firması Glassnode'dan alınan verilere göre, yatırımcılar son birkaç günde 7,3 milyar dolarlık bitcoin (BTC) pozisyonlarından çıkarak, ABD Doları cinsinden dijital varlığın tarihindeki en büyük kayıplara ulaştı.


Firma, yaklaşık 555.000 BTC'nin son birkaç gün içindeki değişiminde, sırasıyla güçlü bir destek ve direnç seviyesi olan 18.000 $ ve 23.000 $ arasında el değiştirdiğini bildirdi. Veriler, kayıpların her gün 1,5 milyar dolar ile 2 milyar dolar arasında değiştiğini gösteriyor.Kayıplar son birkaç günde 7 milyar dolar'a ulaşarak rekor düzeye çıktı (Glassnode)


Veriler, uzun vadeli sahiplerin veya 155 günden daha uzun bir süre BTC tutanların 23.000 doların altındaki fiyatlarla 178.000 BTC'yi sattığını gösterdi. Ancak, bu çıkışlar toplam pozisyonların sadece %1,31'ini oluşturuyordu.


Glassnode, blockchain verilerine göre, bu aktörlerden bazılarının coinlerini bitcoin'in yaşam boyu en yüksek değeri olan 69.000 $'dan satın aldığını ve 18.000 $'a satarak yaklaşık %75'lik bir kayıpla sattığına dikkat çekti.


Bu tür çıkışlar, Bitcoin'in hafta sonu 20.000 doların altına düşmesine katkıda bulunmuş olabilir. Coin başına 18.319 dolara kadar düşen Bitcoin, piyasa değeri daha önce bildirildiği gibi Kasım ayındaki tüm zamanların en yüksek seviyesine göre %73 düşüşle yaklaşık 350 milyar dolara geriledi.


Bitcoin, bir rahatlama akımı ile son 24 saat içinde fiyatına yaklaşık 2.000 dolar eklendiğini gördükten sonra Pazartesi sabahı 21.000 dolarda yeniden direnç gördü. Fiyat grafikleri, 21.000 $ seviyesinin geçtiğimiz haftalarda destek görevi gördüğüne işaret ediyor.Bitcoin, Pazartesi günü kısa bir rahatlama ile bir süre 21.000 doların üzerine çıktı. (TradingView)


Bu hareket, enflasyonun uzman tahminlerini aşması ve ABD Merkez Bankası'nın (Fed) oranları 75 baz puan artırarak 28 yılın en yüksek seviyesine çekmesi ve hisse senedi piyasasındaki düşüşün ortasında geçen hafta bitcoin'in keskin bir şekilde düşmesinin hemen peşinden geldi.


Ayrıca, Glassnode analistleri, mevcut fiyat seviyelerindeki verilerin bir piyasa dibi önerdiğini söyledi. Firma, Karda Arz Yüzdesi (Percent Supply in Profit) aracına atıfta bulunarak, "Fiyatlar dün 17.000 $'ın en düşük seviyelerine ulaştığında, BTC arzının sadece %49'unun kârda olduğunu görebiliyoruz" dedi.Glassnode, "Tarihsel ayı piyasaları dibe vurdu ve arzın %40 ila %50'si kârla konsolide oldu" dedi.


Öte yandan temkinli kalan yatırımcılar, bazılarının makroekonomik koşulların iyileşmesi gerektiğini ve Fed'in para politikasına yönelik agresif yaklaşımının kripto piyasaları dibi görmeden önce azalması gerektiğini belirtiyor.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Shaurya Malwa

Shaurya, kripto, DeFi, piyasa mikro yapıları ve protokol analizi konularına odaklanan CoinDesk Asya token ve veri ekibinin ortak lideridir. Shaurya, BTC, ETH, SOL, AVAX, SUSHI, CRV, NEAR, YFI, YFII, SHIB, DOGE, USDT, USDC, BNB, MANA, MLN, LINK, XMR, ALGO, VET, CAKE, AAVE, COMP, ROOK, TRX, SNX, RUNE, FTM, ZIL, KSM, ENJ, CKB, JOE, GHST, PERP, BTRFLY, OHM, BANANA, ROME, BURGER, SPIRIT ve ORCA dahil olmak üzere 1.000 doların üzerinde kripto para birimine sahiptir. Shaurya, Compound, Curve, SushiSwap, PancakeSwap, BurgerSwap, Orca, AnySwap, SpiritSwap, Rook Protocol, Yearn Finance, Synthetix, Harvest, Redacted Cartel, OlympusDAO, Rome, Trader Joe ve SUN'da likidite havuzlarına 1.000 dolardan fazla sağlamaktadır.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
"Yasanın Asıl Kapsamı SPK’nın Getireceği İkincil Düzenlemeler Sonrasında Görülecek"

19 Temmuz 2024 16:59

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk