Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Gelişmekte Olan Ekonomiler Küresel Kripto Piyasasında Başrol Oynuyor

Singapur merkezli kripto para borsası Bitget, Boston Consulting Group (BCG) ve Foresight Ventures’ın ortak yayımladığı rapora göre, kripto piyasasında geçen yıl yapılan spot işlem hacimlerinin üçte biri gelişmekte olan piyasalardan geldi

23 Temmuz 2022 11:50

Güncellenme: 23 Temmuz 2022 15:01

Asya Pasifik ülkeleri, Latin Amerika ve Ortadoğu bölgelerinde spot işlem hacmi Ocak 2021’deki yüzde 26’lık seviyesinden altı puan artarak yüzde 32’ye yükselmiş durumda. Rapor, aynı bölgedeki türevlerin hacim payının ise yüzde 39’dan yüzde 42’ye yükseldiğini gösteriyor.


Rapor, Latin Amerika ve Asya Pasifik pazarlarına ilişkin “daha yüksek pazar potansiyelli ve nispeten daha ilerici ve belirli kripto düzenlemeleri nedeniyle küresel oyuncuların genişlemesi için en çekici iki bölgedir” tanımlaması yapıyor.


“Gelişmekte olan bazı pazarlarda kripto penetrasyonu gelişmiş ülkelere kıyasla zaten daha yüksek” ifadelerinin yer aldığı raporda Nijerya örneği veriliyor: “Nijerya'daki kripto penetrasyonu, ülkedeki geleneksel bankacılık penetrasyonundan bile daha yüksek, yüzde 40'ın üzerinde.”


Kripto paraların gelişmekte olan ekonomiler nezdinde sadece yatırım yapılabilir varlık olmanın ötesinde yer aldığını söyleyen raporda, “Bu, geleneksel finansal altyapıya daha ucuz bir alternatif olarak havaleden kripto destekli ödemelere kadar değişebilir” ifadeleri yer alıyor.


“Latin Amerika ve Asya Pasifik küresel oyuncuların genişlemesi için en çekici iki bölge”


Rapor hakkında değerlendirmelerde bulunan kripto para borsası Bitget’in yöneticisi Gracy Chen, “Mevcut piyasa koşullarına rağmen yatırımcılardan büyük bir ilgi görmeye devam ediyoruz. Raporun bulgularına göre, kripto işlem hacmi hala büyümek için geniş bir alana sahip” diye konuşuyor ve devam ediyor: “Latin Amerika ve Asya Pasifik pazarları daha yüksek pazar potansiyeli ve ilerici kripto düzenlemeleri nedeniyle küresel oyuncuların genişlemesi için en çekici iki bölge. Bu iki bölge öncelikli odak noktamız arasında yer aldığından, geliştirme stratejimiz de bu bağlamda ilerliyor.”


Rapor aynı zamanda küresel pazarlarda faaliyet gösteren kripto para borsalarını da mercek altına tutuyor. Buna göre, 2021’de spot işlem hacminin yaklaşık yüzde 70’ini ve türev işlem hacminin yaklaşık yüzde 90’ı ilk beş kripto para borsasından geliyor. Rapor, sektördeki beş büyük kripto para borsasının hakimiyetlerini devam ettirmesini bekliyor: “Geleneksel finansla kıyaslama yaparak, ilk beş borsanın piyasayı konsolide etmeye devam edeceği ve küresel olarak spot işlemlerde yüzde 65-75 pay alacağı rekabetçi bir son durum tahmin ediyoruz.”


“Gelecek regülasyonlar tekelleşmeyi önleyecektir”

Regülasyonlar konusuna da değinen raporda konuyla ilgili şu ifadeler yer alıyor: “Geleneksel finans piyasası manzarasının tarihsel olarak nasıl geliştiğine benzer şekilde, düzenlemeler rekabetçi nihai durumu şekillendirmede ve tekelleri önlemede önemli bir rol oynayacaktır. Özellikle son piyasa olaylarından sonra düzenleyicilerden giderek daha proaktif bir duruş gözlemliyoruz.”


Kripto piyasasındaki son bozulmaya rağmen, pazarın ileride büyüme fırsatları sunduğunu söyleyen BCG Yönetici ve Kıdemli Ortağı Tjun Tang, “Yoğunlaşan rekabetle birlikte, kripto borsaları dinamik piyasa durumuna uyum sağlamalı ve rekabeti kazanmak için stratejilerini değiştirmelidir. Bu raporda, Web3'ün benimsenmesinin geleceği, ortaya çıkan yüksek potansiyel pazarlar, kripto borsası rekabet ortamı ve gelecekteki son durum hakkında perspektifler sunuyoruz.”


Kripto para borsalarına da “gelişmekte olan pazarlar” tavsiyesi


Raporda, büyümek isteyen kripto para borsaları için tavsiyeler de veriliyor:


  • Kripto borsaları kısa ve orta vadede temel müşterilerinin ihtiyaçlarına göre uyarlanarak ve gelişmekte olan pazarlara genişleyerek ürün tekliflerini güçlendirmeye odaklanmalıdır.

  • Kripto borsaları orta ve uzun vadede farklı büyüme taktiklerinin bir kombinasyonunu keşfetmelidir.

  • NFT'ler ve DeFi gibi bitişik alanlara genişlemesi

  • Ekosistemleri ve kullanıcı büyümesini önyüklemek için borsa tokenlerinden yararlanması

  • Özellikle finansal altyapısı nispeten olgunlaşmayan ve kripto destekli altyapının geleneksel finansı geçme potansiyeline sahip olduğu gelişmekte olan pazarlarda geleneksel finans kullanım durumlarını benimsemesi


Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Alp Börü

Alp Börü CoinDesk Türkiye'de kripto piyasaları, şirketler ve stratejiler üzerine çalışmalar yapan editördür. Daha öncesinde Bloomberg BusinessWeek Türkiye'de dijitalleşme, teknoloji ve kripto sektörü konusunda haberler ve röportajlar gerçekleştirmiştir.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Yapay Zeka Token’ları ve Trader’lar Apple’ın Yeni Hamlesini Yeterince Etkileyici Bulmadı

11 Haziran 2024 10:31

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk