Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

FTX’in Domino Etkisi Sürüyor

Kripto para borsası FTX’in ani çöküşünün ardından sektördeki oyunculardan endişe verici haberler gelmeye devam ediyor, Bitcoin 16 bin 500 dolar seviyesinden işlem görüyor

17 Kasım 2022 10:38

Güncellenme: 17 Kasım 2022 11:04

Dünyanın en büyük ikinci kripto para borsası FTX’in ani çöküşünün kelebek etkisi son sürat devam ediyor. Kripto yatırım bankası Genesis Global Trading’in kredi ayağının geçici olarak ödemeleri askıya alması, piyasadaki panik havasını sürdürüyor.


Aynı zamanda CoinDesk’in çatı şirketi olan Genesis Global Trading’de yaşanan kriz hakkında konuşan CEO Derar Islim, kredi biriminde yaşanan sıkıntıyı çözmek için yeni likidite kaynakları aradığını söylüyor. Genesis önümüzdeki hafta müşterilerine detaylı bir plan sunacak.


Son 24 saatte yüzde 1,86’lık düşüş yaşayan piyasa değeri bakımından dünyanın en değerli kripto parası Bitcoin 16 bin 552 dolardan işlem görüyor.


Geçtiğimiz Eylül ayında blokzincir altyapısında değişikliğe giden ve proof-of-stake konsensusuna geçen Ethereum ise düne kıyasla yüzde 3,94’lük değer kaybederek 1,199 dolardan işlem görüyor.


Diğer büyük kripto paralarda da aşağı yönlü hareketlilik söz konusu. Piyasa değeri bakımından üçüncü sırada yer alan kripto para Binance Coin (BNB) yüzde 3,34’lük, XRP yüzde 2,68’lik ve Dogecoin ise yüzde 5,54’lük değer kaybetti.


Hisse senedi ve kripto piyasaları arasındaki korelasyon devam ediyor mu?

Neredeyse bir yıldır devam eden ve yatırımcılar nezdinde önemli indikatörlerden biri haline gelen kripto ve hisse senedi piyasaları arasındaki pozitif korelasyon ise, FTX çöküşünün piyasada yarattığı güvensizlik ortamıyla bozulmuş durumda. S&P 500 endeksi son bir haftada yüzde 2,56’lık yükseliş kaydederken, Bitcoin’in değeriyse aynı dönemde son iki yılın en düşük seviyesine geriledi.


Varlık yönetim şirketi Ünlü & Co.’nun günlük yayımladığı piyasa analizinde enflasyon rakamlarında görülen küresel ölçekteki belirgin farklılıklara dikkat çekiliyor: “ABD ve Çin’deki iyimser görünüme karşın İngiltere’de yüzde 10,1 seviyesinde bulunan TÜFE yıllık bazda yüzde 10,7 olan beklentiyi belirgin şekilde aşarak yüzde 11,1 seviyesine yükseldi. Bu durum Merkez Bankası’nın çizdiği patikadan daha negatif bir tabloya işaret etse de ülkede enflasyonun zirveye artık yakın olduğu tahmin ediliyor.”


Fed başkanlarının yoğun programı

Küresel piyasanın bugünkü gündemindeyse Fed başkanlarının yoğun konuşma takvimi var: St. Louis Fed Başkanı Bullard TSİ 16.00’da, Fed Guvernörü Bowman 17.15’te, Cleveland Fed Başkanı Mester 17.40’ta konuşacak. Fed Guvernörü Jefferson ve Minneapolis Fed Başkanı Kashkari ise 18.40’ta bir panele katılacak. Hafta içinde verilen mesajlar faiz artırımlarının hız keseceğine işaret etse de Fed yetkilileri enflasyonun henüz tam anlamıyla kontrol altında olmadığı konusunda ortak görüş bildiriyor.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Alp Börü

Alp Börü CoinDesk Türkiye'de kripto piyasaları, şirketler ve stratejiler üzerine çalışmalar yapan editördür. Daha öncesinde Bloomberg BusinessWeek Türkiye'de dijitalleşme, teknoloji ve kripto sektörü konusunda haberler ve röportajlar gerçekleştirmiştir.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Kripto Borsası Bitay'da Üst Düzey Atama

27 Eylül 2023 19:05

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk