Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

FTX ve Binance Arasındaki Gerilim Piyasayı Sarsıyor

Hisse senedi piyasalarında olumlu bir tablo varken, kripto piyasası kendi içindeki gerilimle sınanıyor. FTX’in token’ı FTT yüzde 23,36 ve SOL yüzde 12,92’lik değer kaybederken, Bitcoin ve Ethereum psikolojik dirençlerini kaybetmiş durumda

8 Kasım 2022 10:34

Güncellenme: 8 Kasım 2022 10:58

Kripto piyasası FTX ve Binance CEO’ları arasındaki gerilimle sınanıyor. Hafta sonunu karşılıklı laf dalaşlarıyla geçiren FTX CEO’su Sam Bankman-Friedman ve Binance CEO’su Changpeng Zhao (CZ) arasındaki gerilim piyasada belirtilerini göstermeye başladı.


CoinDesk’in geçen hafta yaptığı bir haberde FTX’in kardeş şirketi Alameda Research’ün bilançosunun kripto para borsasının yerel token’ı FTT’yle desteklendiği ortaya çıkmıştı. Bu gelişmeyse, elinde büyük miktarda FTT token tutan Binance’in CEO’su Changpeng Zhao (CZ) ve Alameda CEO’su Caroline Ellison’ın herkesin içinde ağız dalaşına girmesine yol açmıştı.  CoinDesk haberiyle ortaya çıkan gelişmenin ardından CZ, Binance olarak ellerinde tuttukları FTT varlıkları satmaya başlayacağını söylemişti. Ellison ise Twitter’dan cevap vererek, Binance’in elinden çıkaracağı FTT’leri token başına 22 dolar üzerinden almaya hazır olduklarını belirtmişti.


Token başına 22 dolardan alırız demişti ama...


Ancak Ellison’ın 22 dolar üzerinden FTT token alma planları şimdilik suya düşmüş gözüküyor. İki dev kripto para borsası arasındaki yüksek tansiyon FTT token’larının fiyatını doğrudan olumsuz etkiliyor. Son 24 saatte yüzde 23,36’lık değer kaybeden FTT token bu yazı kaleme alınırken 17 dolardan işlem görüyor.CZ ve Bankman-Friedman arasındaki gerginlik Solana’ya (SOL) da yansımış durumda. FTX’in kardeş şirketi Alameda Research’ün elinde 292 milyon dolarlık “kilitlenmemiş SOL”, 863 milyon dolarlık “kilitli SOL” ve 41 milyon dolarlık “teminat SOL” tuttuğunun ortaya çıkmasının ardından SOL’un değeri düne kıyasla yüzde 12,29 değer kaybederek 27,63 dolara geriledi. Tüm bu hengameye karşın FTX CEO’su Sam Bankman-Friedman’ın “FTX’in durumu iyi. Varlıklar da yerinde” mesajının piyasada karşılığı olmadığını söylemek mümkün.Kripto piyasasındaki söz konusu gerilimle birlikte piyasa değeri bakımından dünyanın en değerli kripto parası Bitcoin uzun zamandır tutunduğu 20 bin dolarlık desteği kaybetmek zorunda kaldı. Düne kıyasla yüzde 4,92’lik değer kaybeden Bitcoin 19 bin 753 dolardan işlem görüyor.


Piyasa değeri bakımından ikinci en büyük kripto para Ethereum’da ise düşüş daha sert yaşanıyor. Son 24 saatte yüzde 5,85’lik düşüş kaydeden Ethereum, tıpkı Bitcoin gibi psikolojik direnç seviyesini kaybederek 1,480 dolardan işlem görüyor.


Hisse senedi piyasalarında ise kriptoya kıyasla daha yeşil bir görünüm söz konusu. Teknoloji odaklı borsa Nasdaq dünü 0,85’lik, Dow Jones yüzde 1,31’lik ve S&P 500 ise yüzde 0,96’lık yükselişle kapamış durumda.


Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Alp Börü

Alp Börü CoinDesk Türkiye'de kripto piyasaları, şirketler ve stratejiler üzerine çalışmalar yapan editördür. Daha öncesinde Bloomberg BusinessWeek Türkiye'de dijitalleşme, teknoloji ve kripto sektörü konusunda haberler ve röportajlar gerçekleştirmiştir.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
CMMI: Blok Zinciri Adaptasyonundaki Başarınızı Ölçün!

26 Kasım 2023 17:27

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk