Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

FTX Çöküşünün Zincirleme Etkileri Piyasayı Korkuya Sürüklüyor

ABD Merkez Bankası’nın sıkı para politikasında gevşeme sinyalleri vermesiyle oluşan hisse senedi piyasalarındaki olumlu hava kripto paralarda kısa süreli bir rehavet yaratsa da sektördeki korku ve endişe iklimi sürüyor.

2 Aralık 2022 10:38

Güncellenme: 2 Aralık 2022 10:45

Fed Başkanı Jerome Powell’ın Çarşamba günkü konuşmasında enflasyonu dizginlemek adına başvurulan faiz silahında 75 baz puan yerine Aralık ayındaki toplantıda 50 baz puanlık faiz artırımının tercih edilebileceğine dair verdiği sinyalleri piyasalar olumlu karşılamıştı. Çok değil sadece bir ay önce dünyanın en büyük ikinci kripto para borsası konumundaki FTX’in ani ve beklenmedik çöküşünün zincirleme etkilerinin devam edeceğine dair endişeler, kripto piyasasında satış baskısı oluşturuyor.


Geçtiğimiz üç gündür yükseliş trendini sürdüren piyasa değeri bakımından dünyanın en değerli kripto parası Bitcoin tekrar 17 bin doların altında işlem görüyor: Düne kıyasla yüzde 1 değer kaybeden Bitcoin 16 bin 937 dolardan işlem görüyor.


Piyasa değeri bakımından Bitcoin’in hemen ardından gelen ve Eylül ayında proof-of-stake konsensusuna geçerek çok daha çevreci bir görünüme bürünen Ethereum’da da benzer bir düşüş söz konusu: Dünden beri yüzde 0,69’luk değer kaybı yaşayan Ethereum 1,271 dolardan işlem görüyor.


CoinDesk’e konuşan trading platformu Oanda’nın kıdemli piyasa analisti Edward Moya “Kripto piyasası sıkıntıda” diyor ve ekliyor: “Tether’in yükümlülüklerine dair piyasada oluşan endişeler kripto evreni için bir sonraki risk demek. Stabilcoin’ler sektörün önemli bir parçası ve eğer majörlerinden birinde çöküş görürsek bu durum Bitcoin ve Ethereum’u yepyeni düşük seviyelere sürükleyebilir.”


Diğer büyük kripto paralarda da düşüş söz konusu: Binance Coin (BNB) yüzde 2,87’lik, XRP yüzde 2,86’lık ve Dogecoin (DOGE) ise yüzde 3,87’lik düşüş yaşamış durumda.


ABD istihdam verileri risk iştahında belirleyici olacak


Geleneksel piyasaların gözüyse bugün açıklanacak ABD istihdam verilerinde olacak. Varlık yönetim şirketi Ünlü & Co. tarafından yollanan günlük piyasa analizinde, “Ortalama piyasa beklentisi önceki ay 261 bin kişi artış gösteren tarım dışı istihdamın bu kez 200 gibi daha sınırlı bir artış göstereceğine işaret ediyor. Genel hatlarıyla baktığımızda Fed’in agresif faiz artırımlarına karşın istihdam rakamlarının oldukça kuvvetli bir tablo ortaya koyması dikkat çekiyor. Bu açıdan bakıldığında verilerin Fed toplantısı öncesinde beklentilerden daha güçlü bir resim çizmesi durumunda bunun risk iştahını negatif etkileyebileceğini göz önünde bulundurmak gerekir. Ancak Fed Başkanı Powell’ın Aralık ayında 50 baz puanlık artırım için sinyal vermiş olması olası negatif etkiyi limitleme potansiyeline sahip” ifadeleri yer alıyor.


Hisse senedi piyasaları ise dünü görece yatay bir performansla kapatmış durumda: Nasdaq yüzde 0,13’lük yükselişle, S&P 500 yüzde 0,087’lik ve Dow Jones ise yüzde 0,56’lık düşüşle dünü kapadılar.


Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Alp Börü

Alp Börü CoinDesk Türkiye'de kripto piyasaları, şirketler ve stratejiler üzerine çalışmalar yapan editördür. Daha öncesinde Bloomberg BusinessWeek Türkiye'de dijitalleşme, teknoloji ve kripto sektörü konusunda haberler ve röportajlar gerçekleştirmiştir.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Güne Bakış: Kripto Cumhuriyetçi Adayların Gündeminde

7 Aralık 2023 18:10

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk