Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

FTX Çöküşünün Gölgesinde ABD Enflasyon Verisi Bitcoin’e Nefes Aldırdı

Dün açıklanan ABD tüketici fiyat endeksinin beklentilerin altında gelmesi, FTX’in çöküşüyle son yıllardaki en büyük düşüşlerinden birini yaşayan Bitcoin’e ve diğer büyük kripto paralara adeta nefes aldırdı

11 Kasım 2022 11:17

Güncellenme: 11 Kasım 2022 11:26

ABD tüketici fiyat endeksi (TÜFE) Ekim ayında yüzde 0,4 artarak yüzde 0,6’lık beklentinin altında yükseldi. Yıllık enflasyon da yüzde 8’lik beklentinin altında kalarak yüzde 7,7’ye düşerken, Eylül ayına kıyasla da yüzde 8,2 geriledi.


Kripto para borsası FTX’in ani ve sarsıcı çöküşünün ardından son iki yılın en düşük seviyesine gelen Bitcoin, ABD tarafından gelen olumlu enflasyon verisiyle toparlanmaya çalışıyor. Binance CEO’su Changpeng Zhao’nun FTX’i satın almasından vazgeçtiklerini açıklamasının hemen ardından 15 bin 500 dolara kadar gerileyen Bitcoin’in değeri son 24 saatte yüzde 4,21’lik değer kazanarak 17 bin 335 dolardan işlem görüyor.


Piyasa değeri bakımından dünyanın en büyük kripto parası Bitcoin’i takip eden Ethereum ise düne kıyasla yüzde 7,65’lik değer kazandı. Binance Coin (BNB) yüzde 6,54 ve XRP yüzde 8,16’lık yükseldi.


Hisse senedi piyasaları fırladı: Nasdaq endeksi yüzde 7,35 yükseldi


ABD’de enflasyonun görece olumlu gelmesi ABD Merkez Bankası’nın enflasyonu dizginlemek faiz silahını kullanarak uyguladığı parasal sıkılaştırma politikalarının meyve verdiği anlamına geliyor. Piyasalar da bu gelişmeyi coşkuyla fiyatlıyor: Teknoloji ağırlıklı borsa Nasdaq dünü yüzde 7,35’lik dolgun bir yükselişle kapatırken, Dow Jones yüzde 3,7’lik ve S&P 500 de yüzde 5,54’lik değer kazanmış durumda.


Günlerdir kripto piyasasını allak bullak eden FTX’in çöküşünün ardından yapılan kurtarma planları henüz netlik kazanmış değil. Tron blokzincirinin kurucusu Justin Sun ve FTX CEO’su Sam Bankman-Fried arasındaki tweet’leşmelere bakılırsa ufak da olsa bir yol katedilmiş durumda. TRX, BTT, JST, SUN ve HT varlıkları bulunan FTX kullanıcıları Tron üzerinden söz konusu varlıkları cüzdanlarına aktarabilecek. Ancak mağdur kullanıcıları rahatlatan bu gelişme, FTX’in bilançosundaki 8 milyar dolarlık kayıp için çözüm getirmekten uzak. Reuters’ta çıkan FTX’i kurtarma planları çerçevesinde Justin Sun’ın ve kripto para borsası OKX’in de dahil olduğu bir yatırımcı grubunun 9,4 milyar dolarlık yatırım planı haberi ise birden fazla isim tarafından yalanlandı. Dolayısıyla FTX’i kurtarma planının şimdilik askıda olduğu görülüyor.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Alp Börü

Alp Börü CoinDesk Türkiye'de kripto piyasaları, şirketler ve stratejiler üzerine çalışmalar yapan editördür. Daha öncesinde Bloomberg BusinessWeek Türkiye'de dijitalleşme, teknoloji ve kripto sektörü konusunda haberler ve röportajlar gerçekleştirmiştir.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Bitcoin’in Binance.US Platformundaki Fiyatı Düşüş Yaşadı

9 Haziran 2023 17:28

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk