Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

FTX Çöküşü Kripto Piyasasının Değerini 2022’nin En Düşük Seviyesine, 800 Milyar Doların Altına Sürükledi

Sam Bankman-Fried’ın kripto imparatorluğunun ani çöküşü kripto para fiyatlarını aşağıya çekti ve dijital varlık pazarından bir ayda 183 milyar doların buharlaşmasına sebep oldu

18 Kasım 2022 09:36

Güncellenme: 18 Kasım 2022 10:02

TradingView verilerine göre, Sam Bankman-Fried’ın FTX kripto para borsasının çöküşüyle zayıflayan yatırımcı güveni sonucu dijital varlıkların toplam piyasa değeri bu ay 2021’den beri en düşük seviyeye, 800 milyar doların altına geriledi.


Dijital varlık piyasalarında yaşanan son çalkantı sektörün piyasa değerinden 183 milyar dolar götürmüş durumda. Toplam piyasa değeri 9 Kasım itibarıyla 736 milyar dolara gerileyerek, 2021 Ocak’tan beri en düşük seviyeye indi.


Söz konusu düşüş, FTX olayının Bitcoin ve diğer kripto paraların fiyatlarını paniğe sürüklemesinin ardından geldi. En büyük kripto para Bitcoin (BTC) 13 Kasım’dan beri yüzde 22 değer kaybederek son beş aydaki en kötü haftalık performansını sergiledi.


Bitcoin şu anda toplam kripto para piyasa değerinin 319 milyar dolarını oluşturuyor. Bundan tam bir yıl önce boğa piyasası döneminde Bitcoin tüm zamanların en yüksek seviyesi 69 bin doları bulmuş, piyasa değeri tek başına 1 trilyon doları bulmuştu.


Kripto para piyasasının toplam büyüklüğü 3 trilyon doları bulmuştu ancak o dönemden beri düşüş halinde.


Bitcoin geçtiğimiz bir haftada yüzde 5 değer kaybederek 15 bin ila 17 bin dolar arasında işlem görüyor.


Kripto para piyasasının toplam değeri geçmişte yaşanan piyasa çöküşleriyle büyük darbeler almıştı. 2021 Mayıs ayında 2,5 trilyon dolara ulaştıktan sonra aynı yılın Mayıs ayında toplam piyasa değeri 1,1 trilyon dolara gerilemişti.


Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
ABD Mart Ayında 303 Bin İş Ekleyerek 200 Bin Beklentisini Aştı

5 Nisan 2024 18:16

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk