Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Felaketin Eşiğindeki Kripto Piyasası

Kripto piyasası FTX’in batışıyla tarihindeki en büyük çöküşlerinden biriyle karşı karşıya. Bitcoin iki yıldır ilk defa 16 bin doların, Ethereum da 1000 doların gerisine düştü

10 Kasım 2022 10:37

Güncellenme: 10 Kasım 2022 12:32

Günlerdir likidite krizi yaşayan ve dünkü gelişmelerle beraber bilançosunda 8 milyar dolarlık açık ortaya çıkan dünyanın en büyük kripto para borsalarından FTX’in herkesin gözleri önünde cereyan eden görkemli batışının ardından kripto piyasası şu ana dek gördüğü en büyük çöküşlerden biriyle karşı karşıya.


Kişisel serveti bir günde 16 milyar dolar eriyen, kripto piyasasının son yıllardaki gözde ismi FTX’in CEO’su Sam Bankman-Fried ise Binance’in satın alımdan vazgeçmesinin ardından sessizliğe büründü. Hem CoinDesk hem de Wall Street Journal’da çıkan haberler neticesinde Binance’in FTX’in finansallarını sadece yarım günlük bir incelemeden sonra satın alımdan vazgeçmesi kripto piyasasında soğuk duş etkisi bırakırken, söz konusu bilançodaki 8 milyar dolarlık açık ise ABD’li düzenleyici kurumları teyakkuza geçirdi. Halihazırda ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu tarafından soruşturmalar geçiren FTX’in yaşadığı likidite krizinin ardından ABD Adalet Bakanlığı devreye girmiş durumda. Bankman-Fried’ın müşteri fonlarını kendi çıkarları doğrultusunda kullandığı iddia ediliyor.  


FTX’in token’ı FTT’nin değeriyse malum gelişmelerden sonra yere çakılmış durumda. İki gün önce yüzde 80’lik değer kaybeden FTT’nin kaybıysa sürüyor: Düne kıyasla yüzde 47,27’lük değer kaybeden FTT şu anda 2,74 dolardan işlem görüyor (FTT’nin iki gün önceki değeriyse 25 dolardı.)


Çok değil, iki gün önce 20 bin dolardan işlem gören Bitcoin’in değeri, piyasadaki korku ve endişe ikliminin sarsıcı boyutlara çıkmasıyla düne kıyasla yüzde 10 değer kaybederek 16 bin 662 dolardan işlem görüyor.


Piyasa değeri bakımından dünyanın en büyük ikinci kripto parası Ethereum ise uzun süredir 1500 doların üzerinde tutunurken, FTX’in ani çöküşüyle 1000 doların altına kadar geriledi. Son 24 saatte yüzde 9,56’lık değer kaybeden Ethereum şu anda 1,176 dolardan işlem görüyor.


“FTX’in çöküşü kimsenin güvende olmadığını gösteriyor”


CoinDesk’e görüş veren forex trading şirketi Oanda’nın kıdemli pazar analisti Edward Moya, “Sam Bankman-Fried kriptonun beyaz atlı prensiydi ve FTX’in çöküşü kimsenin güvende olmadığını gösteriyor. Kriptoda istikrar dönemi sona ermiş durumda ve risklerin başka yerlere sıçrama riski de var” diye konuşuyor.  


Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Alp Börü

Alp Börü CoinDesk Türkiye'de kripto piyasaları, şirketler ve stratejiler üzerine çalışmalar yapan editördür. Daha öncesinde Bloomberg BusinessWeek Türkiye'de dijitalleşme, teknoloji ve kripto sektörü konusunda haberler ve röportajlar gerçekleştirmiştir.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Merkeziyetsiz Finansın ARC Reaktörü: RWA Tokenizasyonu

30 Eylül 2023 11:29

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk