Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Fed’in Şahin Mesajları Piyasanın Gündeminde

“Finansal koşulların ‘gereksiz’ gevşemesi fiyat istikrarına zarar verebilir” uyarısının yapıldığı Fed tutanaklarına hem hisse senedi hem de kripto piyasalarının tepkisi kısıtlı gerçekleşti

5 Ocak 2023 11:03

Güncellenme: 5 Ocak 2023 11:12

Hisse senedi ve kripto piyasaları dünya genelindeki büyük merkez bankalarının sıkı para politikasının yeni yılda sürüp sürmeyeceğine dair sinyalleri yakından takip etmeye devam ediyor. Dolayısıyla ABD Merkez Bankası’nın (Fed) geçen ayki faiz kararına dair dün yayımlanan tutanaklar piyasaların gündeminde yer alıyor.


Hatırlanacağı üzere Federal Açık Piyasa Komitesi geçen yıl boyunca üst üste dört defa 75 baz puanlık, Aralık ayındaki toplantısında ise piyasanın da beklentisi dahilinde 50 baz puanlık faiz artırımına başvurmuştu.


“Sıkı para politika duruşunun sürmesi muhtemelen biraz zaman alacak”

Dün akşam yayımlanan tutanaklarda enflasyonu düşürmeye ilişkin kararlılığa dikkat çekilirken, fiyat artışlarının “beklenenden daha fazla ısrarcı” şekilde gerçekleştiği belirtiliyor. Tutanaklarda “Finansal koşulların ‘gereksiz’ gevşemesi fiyat istikrarına zarar verebilir. Enflasyonun yüzde 2’ye doğru sürekli bir düşüş trendinde devam ettiğine dair emin olunana dek sıkı para politika duruşu sürdürülmeli ve bu da muhtemelen biraz zaman alacak” ifadeleri yer alıyor.  


Varlık yönetim şirketi Ünlü & Co. tarafından yapılan analizde, “Yeni yılda piyasaların odaklandığı gündem maddeleri çok fazla değişmiş değil. Bu kapsamda büyümeye dair soru işaretleri ve önde gelen merkez bankalarının izlemesi beklenen sıkı para politikalarının ekonomik aktivite açısından giderek daha fazla risk yarattığına dair algı risk iştahını limitliyor” uyarısı yapılıyor.


“Son açıklanan PMI verilerinin de özellikle imalat tarafında zayıflığın devam ettiğini göstermesi dikkat çekiyor” ifadelerinin yer aldığı piyasa analizi şöyle devam ediyor: “Ayrıca kısıtlamaların hafifletilmesi ile Çin’de artan Koronavirüs vaka sayılarının da yatırımcıları temkinli kalmaya iten bir sebep olarak çalıştığını söyleyebiliriz. Tüm bu gelişmeler varlık fiyatlarında kuvvetli bir eğilim oluşmasına izin vermezken haftanın geri kalanında ise yarın açıklanacak ABD Aralık ayı istihdam rakamlarının piyasalara yön vermesini bekliyoruz. Dün akşam açıklanan Fed tutanakları ise genel hatlarıyla enflasyonla mücadelenin devam ettiğine yönelik bir tablo ortaya koyarken piyasalara yeni bir mesaj vermedi.”


Hisse senedi piyasalarının Fed tutanaklarına tepkisiyse sınırlı fakat nispeten yukarı yönlü: Teknoloji borsası Nasdaq dünü yüzde 0,69’luk, Dow Jones yüzde 0,4’lık ve S&P 500 ise yüzde 0,75’lik artışla kapamış durumda.


Makroekonomik taraftaki sıcak gelişmelerin kripto piyasasına somut bir etkisi ise henüz gözlemlenebilmiş değil. Piyasa değeri bakımından dünyanın en büyük kripto parası Bitcoin düne kıyasla yüzde 0,22’lik düşüş kaydederek 16 bin 818 dolardan işlem görüyor.


Ethereum’da da benzer bir yatay görünüm söz konusu. Dünden beri yüzde 0,02’lik değer kaybeden Ethereum şu sıralar 1,250 dolardan el değiştiriyor.

Piyasa değeri bakımından en büyük beş kripto para arasında yüzde 1,15’lik yükselişiyle Binance Coin (BNB) ve yüzde 1,83’lük değer artışıyla Dogecoin (DOGE) yer alıyor.


Son 24 saatin en çok kazandıran kripto parası yüzde 18,58’lik yükselişiyle XYO Network (XYO) olurken, Nano (NANO) yüzde 16,98’lik, eCash (XEC) yüzde 9,92’lik, Fetch.ai (FET) yüzde 8,61’lik ve Bitcoin Gold ise yüzde 8,56’lık artış kaydetmiş durumda.


Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Alp Börü

Alp Börü CoinDesk Türkiye'de kripto piyasaları, şirketler ve stratejiler üzerine çalışmalar yapan editördür. Daha öncesinde Bloomberg BusinessWeek Türkiye'de dijitalleşme, teknoloji ve kripto sektörü konusunda haberler ve röportajlar gerçekleştirmiştir.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Ethena, USDe'yi 'Daha Güvenli' Hale Getirmek için Bitcoin'i Destek Varlık Olarak Kullanıyor

5 Nisan 2024 12:26

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk