Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Fed Tutanakları Piyasaya Nefes Aldırdı

Fed yetkililerinin faiz artırımı hızında frene basılabileceğini ima eden tutanakların yayımlanması hem hisse senedi hem de kripto piyasalarına pozitif yansıdı, Bitcoin ve diğer büyük kripto paralar yükselişte

24 Kasım 2022 10:25

Güncellenme: 24 Kasım 2022 10:32

ABD Merkez Bankası’nın dün yayımladığı tutanaklarda faiz artırım hızında yavaşlamaya gidileceğine dair sinyallerin verilmesinin ardından hisse senedi piyasalarına paralel bir şekilde, kripto piyasası da yükselişe geçmiş durumda.


Piyasa değeri bakımından dünyanın en büyük kripto parası Bitcoin düne kıyasla yüzde 1,2’lik artış kaydederek kripto para borsası FTX’in çöküşünden beri tutunmaya çalıştığı seviyede, 16 bin 681 dolardan işlem görüyor.


Ethereum’da da yükseliş söz konusu: Son 24 saatte yüzde 3,57’lik değer kazanan Ethereum şu sıralar 1,206 dolardan işlem görüyor.


Federal Açık Piyasa Komitesi’nin 1-2 Kasım tarihlerinde düzenlenen ve 75 baz puanlık faiz artırımının açıklandığı toplantısının tutanakları su yüzüne çıktı. Tutanaklarda enflasyonu dizginlemek adına yapılan faiz artırımlarının hızında frene basılabileceği belirtildi. Bu sonuç ise hisse senedi piyasalarına olumlu yansıdı. Teknoloji borsası Nasdaq dünü yüzde 1’lik, Dow Jones yüzde 0,28 ve S&P 500 ise yüzde 0,59’luk yükselişle kapadı.


“FTX çöküşü düşük kârlı ve zayıf şirketleri eleyecek”


Dünyanın en büyük ikinci kripto para borsası FTX’in ani ve sarsıcı çöküşünün ardından piyasadaki güvensizlik ortamıysa devam ediyor. Ancak malum olayı hayra yoranlar da var. CoinDesk’e konuşan kripto kredi platformu Hexn.io’nun CEO’su Yet Sergei, sektörün içinde bulunduğu krizin zayıf şirketleri geride bırakacağını ve geriye kalan şirketlerinse hem daha şeffaf hem de daha sağlam bir yapıya bürüneceklerini düşünüyor: “FTX ve Alameda Research’te yaşananlar tüm sektördeki risk algısını değiştirmesini olumlu buluyorum. 2020-2021 arasındaki boğa piyasası döneminde büyüyen zayıf ve kârı düşük şirketler risk yönetimini yapamadıkları müddetçe sorunlarla karşılaşacaklar. Sergei piyasadaki güvensizlik ortamıyla büyük miktarda para çıkışları yaşanmasına rağmen başka bir gerçeğe daha dikkat çekiyor: “Zincir üstü verilerine göre ellerinde uzun zamandır Bitcoin ve Ethereum tutan adreslerin sayısında artış var.”


Piyasa değeri bakımından diğer büyük kripto paralarda da artış söz konusu: Binance Coin (BNB) yüzde 9,24, XRP yüzde 1,76, Dogecoin yüzde 1,37’lik artış kaydetti.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Alp Börü

Alp Börü CoinDesk Türkiye'de kripto piyasaları, şirketler ve stratejiler üzerine çalışmalar yapan editördür. Daha öncesinde Bloomberg BusinessWeek Türkiye'de dijitalleşme, teknoloji ve kripto sektörü konusunda haberler ve röportajlar gerçekleştirmiştir.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Güne Bakış: Kripto Cumhuriyetçi Adayların Gündeminde

7 Aralık 2023 18:10

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk