Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Fed Tutanakları Piyasanın Moralini Altüst Etti

ABD Federal Açık Piyasa Komitesi’nin son yaptığı toplantıya dair tutanakların dün akşam açıklanmasıyla kripto piyasası zayıf makroekonomik verilerin devam edeceği ve buna bağlı olarak sıkı para politikasının sürdürüleceğine dair endişelerle kıpkırmızı bir görünüme büründü.

18 Ağustos 2022 09:45

Güncellenme: 18 Ağustos 2022 10:11

Temmuz ayında ABD ekonomisine yönelik yapılan tahminlerin Haziran’a göre belirgin şekilde zayıf olduğu belirtilen tutanaklarda, işsizlik oranının bu yılın ikinci yarısında artmaya başlaması beklendiği belirtiliyor.


İki ay üst üste 75 baz puanlık faiz artıran Fed’in geçen haftalarda gelen görece düşük enflasyon ve işsizlik verilerinin ardından, Eylül’deki toplantıda 50 baz puanlık faiz artırımına gitme ihtimali hem hisse senetleri piyasasını hem de kripto piyasasını rahatlatmıştı. Ancak Fed tarafından açıklanan tutanaklar “resesyondan uzak” havayı bozmuş durumda. Tutanaklarda Fed yetkililerinin “bir noktada” faiz artışlarının hızının yavaşlayacağı öngörülse de enflasyon önemli ölçüde düşene dek faiz artırımlarına devam edileceği açıklandı. Tutanaklarda öne çıkan satır başlarından bir diğeriyse “Yetkililer, parasal sıkılaştırmanın tam etkisinin henüz hissedilmediğini düşünüyor” ifadesiydi.


Son birkaç gündür 24 bin dolar seviyesini zorlayan Bitcoin, son 24 saatteki yüzde 3,81’lik düşüşle tekrar 23 bin 447 dolara gerileyerek direncini kaybetti. Piyasa değeri bakımından dünyanın en büyük ikinci kripto parası Ethereum ise yüzde 4,77’lik değer kaybı yaşayarak 1,850 dolara geriledi. Binance Coin yüzde 4,63 değer kaybederken, XRP de yüzde 3,10’luk düşüş yaşadı.


Öte yandan son zamanlardaki kripto piyasasıyla doğru orantılı performansıyla izlenmesi gereken diğer indikatörlerden teknoloji borsası NASDAQ yüzde 1,25’lik, S&P 500 de yüzde 0,72’lik düşüşle Çarşamba gününü kapattı.


Kripto piyasasının en çok kaybettirenlerinde ise IoTeX (IOTX) yüzde 13,33 düşüş yaşayarak ilk sırayı alırken, ANKR yüzde 12,81’lik, SuperRare (RARE) yüzde 12,35, EOS da yüzde 11,79’luk değer kaybetti.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Alp Börü

Alp Börü CoinDesk Türkiye'de kripto piyasaları, şirketler ve stratejiler üzerine çalışmalar yapan editördür. Daha öncesinde Bloomberg BusinessWeek Türkiye'de dijitalleşme, teknoloji ve kripto sektörü konusunda haberler ve röportajlar gerçekleştirmiştir.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
"Yasanın Asıl Kapsamı SPK’nın Getireceği İkincil Düzenlemeler Sonrasında Görülecek"

19 Temmuz 2024 16:59

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk