Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Fed Faiz Kararının Satırbaşları Piyasada Olumsuz İntiba Bırakıyor

“Piyasalarda zaman zaman beklenti yaratsa da tahminlerden 2023 yılında öngörülen bir faiz indirimi olmadığını da anlıyoruz.”

22 Eylül 2022 10:19

Güncellenme: 22 Eylül 2022 11:24

ABD Merkez Bankası’nın beklendiği gibi 75 baz puanlık faiz artıracağını açıklamasının ardından, kripto piyasası önce hafif bir yükselişe geçti ve tekrar aşağı yönlü hareketliliğine devam etti.


Dünden beri yüzde 0,55’lik düşüşle görece yatay bir seyir izleyen Bitcoin bu yazı kaleme alınırken 18 bin 725 dolardan işlem görüyordu. Dün 18 bin 400 dolara kadar gerileyen Bitcoin’in Haziran ayından beri en düşük seviyesine ulaşırken, piyasa değeri bakımından dünyanın en büyük kripto parasının değeri geçen yıl şu anki fiyatının iki katıydı.


Geçen hafta tarihi bir dönüşüm geçirerek proof-of-work konsensusundan proof-of-stake’e geçiş yapan Ethereum’un Birleşme sürecinde yatırımcılar/trader’lar fiyattan çok uzun vadeli çevre dostu kazanımlara vurgu yapıyor. Son 24 saatte yüzde 4,52’lik değer kaybeden Ethereum son bir ayın en düşük fiyat bandına, 1268 dolara gerilemiş vaziyette. Ethereum bu performansıyla son 24 saatte en çok kaybettiren kripto paralar arasında beşinci sırada yer alıyor.


“Para politikasının erkenden gevşetilmemesinden yanayız”

Fed’in üçüncü kez üst üste 75 baz puanlık faiz artırımı piyasanın beklentisiydi ancak Fed Başkanı Jerome Powell’ın konuşmasından satırbaşları, parasal sıkılaştırmanın belki de bazı trader’ların beklentilerinin üzerinde, agresif bir şekilde devam edeceğinin göstergesi olabilir. “Süregelen faiz artışlarının uygun olacağı görüşündeyiz. Bu artışların hızı da gelen verilere ve ekonominin görünümüne bağlı olarak değişecektir. Para politikası daha da sıkılaştıkça, faiz artışlarının hızını yavaşlatmak uygun olabilir. Bir süre daha kısıtlayıcı bir para politikası ile devam edeceğiz. Para politikasının erkenden gevşetilmemesi gerektiğini düşünüyoruz” diye konuşan Powell, ekliyor: “Fiyat istikrarı ABD Merkez Bankası’nın sorumluluğundadır. Fiyat istikrarı olmadan hepimizin faydalanabileceği sürdürülebilir bir iş piyasası ortamı elde edemeyiz. Enflasyonu yüzde 2’lik hedefe getirmeye kararlıyız.”


“2023 yılında faiz indirimi öngörülmüyor”

Varlık yönetim şirketi Ünlü & Co.’nun Fed’in faiz artırımına dair yaptığı değerlendirmede “aslında en önemli konu olan komite üyelerinin politika faizine ilişkin orta nokta tahmini” vurgusu yapılıyor: “Burada belirgin revizyonlar görüyoruz. 2022 tahmini yüzde 3,4’ten yüzde 4,4’e, 2023 tahmini yüzde 3,8’den yüzde 4,6’ya, 2024 tahmini ise yüzde 3,4’ten yüzde 3,9’a revize edildi. Özetle Fed yılın geri kalan iki toplantısında (Kasım ve Aralık) 125 baz puanlık artırım daha yapmayı ve bu artırımlara 25 baz puanla gelecek yıl da devam etmeyi planlıyor. Piyasalarda zaman zaman beklenti yaratsa da tahminlerden 2023 yılında öngörülen bir faiz indirimi olmadığını da anlıyoruz.”


Fed’in faiz kararına hisse senedi piyasaları da beklendiği gibi olumsuz tepki verdi. NASDAQ ve S&P 500 yüzde 1,7’lik değer kaybı yaşarken, Dow Jones ise yüzde 1,8 geriledi.


Son 24 saatin en çok kaybettiren kripto parası yüzde 6,5’lik değer kaybıyla Voyager Token (VGX) olurken, EOS yüzde 6,29, Nervos Network yüzde 5,22, Sun Token (SUN) yüzde 4,82 ve Mirror Protocol (MIR) de yüzde 3,89 düşüş kaydetti.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Alp Börü

Alp Börü CoinDesk Türkiye'de kripto piyasaları, şirketler ve stratejiler üzerine çalışmalar yapan editördür. Daha öncesinde Bloomberg BusinessWeek Türkiye'de dijitalleşme, teknoloji ve kripto sektörü konusunda haberler ve röportajlar gerçekleştirmiştir.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Güne Bakış: Haftanın Liderleri WLD, GRT ve FIL Oldu

23 Şubat 2024 17:39

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk