Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Fed Faiz Kararı Öncesinde Bankalar Ne Bekliyor?

Büyük yatırım bankalarına göre Fed faz artırımında hız kesse bile borçlanma maliyetlerini uzun süre daha artırmaya devam edebilir

1 Kasım 2022 18:08

Güncellenme: 1 Kasım 2022 20:37

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) Aralık ayından itibaren jumbo faiz artırımlarında yön değiştireceği, sıkılaştırmadan beklenenden önce vazgeçeceği ve bunun işaretini 2 Kasım’daki toplantıda vereceğine ilişkin umutlar, son dönemde aralarında kripto paraların da bulunduğu riskli varlıklara destek oluyor.


Büyük yatırım bankaları ise Fed’in jumbo faiz artırımları için kapıyı açık tutmasını bekliyor. Küçük faiz artırımlarına potansiyel dönüşün ise mutlak bir şekilde parasal sıkılaştırmanın erken sona ermesi anlamına gelmeyeceğini düşünüyorlar.


Fed bu yıl borçlanma maliyetini 300 baz puan artırarak riskli varlıkların zora girmesine neden olmuştu. Merkez Bankası’nın yarınki toplantısında yıl içindeki dördüncü 75 baz puanlık artışı yaparak borçlanma maliyetini yüzde 3,75-4’e çekmesi bekleniyor. Aralık’ta 50 baz puanlık artırım beklentisi var.


Piyasalar ise Aralık ayından itibaren hem sıklıkta hem de faiz artırımlarının büyüklüğündeki yavaşlamayı fiyatlamada tahminlerini değiştireceğe benziyor. Trader’lar iki hafta önceki yüzde 5’lik zirve faiz beklentilerini yüzde 4,8’e çektiler. Bitcoin son iki haftada yüzde 10 değer kazanırken, dolar endeksiyse yüzde 2 düştü.


Enflasyon ise Fed’in güvercinleşmesini önleyici ve faiz artırımına yakın zamanda sona erdirmesini engelleyici yapışkan niteliğini koruyor. Bu ise riskli varlıklar için olumsuz bir işaret.


Cuma günü açıklanan veriler Fed’in enflasyonu ölçerken tercih ettiği Kişisel Tüketim Harcamaları Endeksi'nin (PCE) Eylül ayında da Ağustos’ta olduğu gibi yüzde 0,5 artarken yıllık oran yüzde 5,1 olarak gerçekleştiğini gösterdi. Bu, yüzde 2’lik yıllık enflasyon hedefinin hayli üstünde. Dahası işçilik maliyetleri ise son 15 yılın iki katında seyretmeye devam ediyor.


Fed faizleri uzun süre daha yavaş şekilde artırarak borçlanma maliyetlerini piyasalarda fiyatlanan yüzde 4.8’lik zirvenin üzerine çıkartabilir. 


Bank of America analisti geçen hafta müşterilerine gönderdiği bilgi notunda “Fed gelecek hafta da veri bağımlık stresi yaşayacak. Aralık’taki toplantıdan önce iki tarım dışı istihdam ve tüketici fiyat endeksi verisi gelecek. Eğer fazla ısınma olduğunu düşünürlerse 75 puanlık artış ihtimali var ancak aksi durumda 50 puanlık artış da ihtimal dahilinde olur. Piyasalar bir dayanak noktası arıyor ancak daha yavaş demek düşük anlamına gelmiyor” şeklinde görüş belirtti.  


Aynı stratejist notunda şu görüşlere de yer verdi: “Fed veriler söyleyinceye kadar faiz artırımı yapmıyor. Çekirdek enflasyon dönemsel zirvede, resmi olmayan işsizlik oranı ise dipte. Şirketler eleman sıkıntısının en büyük zorlukları olduğunu söylüyorlar. Çin ve ABD birbirlerinden ayrışıyor. Sermaye yatırımları artıyor.  Gıda ve enerji kıtlığı var. Enflasyonist baskılar yaygın tabanlı ve kemikleşmiş görünüyor. Kısa vadeli enflasyon beklentisi arttı. Fed işini henüz tamamlamadı.”Barclays’in kredi araştırma ekibi de haftalık bilgi notunda daha küçük oranlı faiz artışı beklentisinin dünya gerçeklerinde güvercin yaklaşımı haklı çıkartmayacağını ifade etti.


“Fed’in anlamlı şekilde güvercinleşmesi için enflasyonda düşüşü ve işgücü pazarındaki koşulların kötüleştiğini görmeye ihtiyacı var “diyen Barclays’in ekibi şöyle devam etti: “Bu itibarla Aralık ayı için takdir hakkını kabul ediyor, dolarda bir miktar düşüş, bu hafta ise bir toparlanma bekliyoruz.”


Dolardaki canlanma ise aralarında kripto paraların da bulunduğu riskli varlıkları zorlayacak. Bitcoin ise doların tersi istikamette hareket edeceğe benziyor.

MUFG Bank döviz analisti Lee Hardman Salı günü müşterilerine gönderdiği bilgi notunda “Eğer Fed Aralık ayında faiz artırım hızını yavaşlatırsa bu, son sıkılaştırma döngüsündeki toplam sıkılaştırmanın mutlaka az olacağı anlamına gelmemekle birlikte ilk varsayım olabilir” dedi ve ekledi: “Faizleri yavaş ancak daha uzun süre artırmaya devam edebilir.”


Diğer bankalar ne düşünüyor?


Danske Bank:

“Fed’in yumuşaması için çok erken. 75 baz puanlık bir artış ve şahin dilli bir açıklama bekliyoruz. Fed bu yıl 150 puanlık artış daha yapıp duracak."


ING:

"Aralık sonrası faiz artışlarında bir yavaşlama görülebilir ancak enflasyonun yenilgiye uğratılmadığı açık ve faiz artırımlarının daha uzun süre devam etme riski var.”


SEB Grup:

"Fed Başkanı Powell’ın politikanın verilere bağlı olduğunu ve her toplantıda kararlaştırılacağını açıklamasını bekliyoruz. Ancak Aralık ayı için bir noktada Federal Açık Piyasa Komitesi’nin yeni ekonomik veri ve tahminleri açıklamasından sonra tüm verileri masada tutarak faiz artışlarını yavaşlatmanın da doğru olacağını düşünüyoruz.”


Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Omkar Godbole

Omkar Godbole, Mumbai merkezli kıdemli bir piyasa muhabiriydi. Omkar daha önce FXStreet ve Mumbai merkezli aracı kurumda FX analisti olarak çalıştı ve Finans alanında yüksek lisans yaptı. Omkar, az miktarda bitcoin, ether, BitTorrent, tron ​​ve dot tutar.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Finans Protokolü Usual, Gerçek Dünya Varlıkları Tarafından Desteklenen Stabilcoin'ini Tanıttı

29 Şubat 2024 00:37

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk