Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Fed Enflasyonu Yavaşlatmayı Taahhüt Ettiğinde Bitcoin 21 bin Dolarda Kurtuldu; Yatırımcılar Tedbirli Olmalı

Fed Başkanı Jerome Powell, kurumun bu hafta başında enflasyonu düşürme ve faiz oranlarını 75 baz puan artırma konusundaki kararlılığını sürdürdüğünü söyledi.

17 Haziran 2022 16:23

Güncellenme: 17 Haziran 2022 17:54

Cuma günkü açılışın ardından Avrupa ve Asya'daki büyük finansal piyasaların açılması ile Bitcoin bugün Avrupa saatlerinde 21.000 doların üzerine çıktı. 


İyileşme, bitcoin fiyatının Haziran başında 31.000 dolardan 20.000 doların biraz üzerine gerilemesine neden olan dokuz günlük rekor düşüşün ardından geldi. Bitcoin, Kasım ayının en yüksek seviyesi olan 69.000 dolar’a göre neredeyse %70 değer kaybetti.


Hisse senedi piyasaları Hong Kong'un Hang Sang endeksi %1,1, Şanghay Bileşik Endeksi yaklaşık %1, Alman DAX %1,41 ve Stoxx Europe 600 %1,22 yükseldi. ABD vadeli işlemler endeksi de yükseldi.

Yatırımcıların çarşamba günkü Fed kararının uzun vadeli etkisini değerlendirmesini piyasalar toparlanma ile karşıladı. Fed Başkanı Jerome Powell, merkez bankasının enflasyonu düşürme ve faiz oranlarını 75 baz puan artırma konusundaki kararlılığını sürdürerek küresel ve kripto piyasalarında kısa bir rahatlamaya neden olduğunu söyledi.


Kripto komisyoncusu GlobalBlock analisti Marcus Sotiriou bir e-postada, "Uzun haftalarca 50 baz puanlık bir artış beklenmesine rağmen, geçen Cuma günkü enflasyon verileri piyasadaki büyük satış baskısı ile daha agresif bir artış yapmaya zorladı. Bu nedenle, kısa vadede bir ralliye yol açan 75 baz puanlık bir artış fiyatlandı" dedi.


Ancak Sotiriou, bu haftaki artışların soğumasının ardından önümüzdeki birkaç ay içinde daha fazla olumsuzluk olabileceğini de sözlerine ekledi:


“Bu, Federal Rezerv'in agresif para politikasının bir sonucu olarak ufukta bir kazanç durgunluğuna ilişkin endişelerden kaynaklanıyor. Bank of America'ya göre, stagflasyon korkuları 2008'den bu yana en yüksek seviyede ve kâr görünümleri de GFC'den (Küresel Mali Kriz) bu yana en kötü. Olumsuz ortam, ‘hacizlerde ve iflaslarda artışa’ neden olabilir.


Hargreaves Lansdown'ın kıdemli yatırım ve piyasa analisti Susannah Streeter da, CoinDesk’e gönderdiği e-postada bu hissiyatı destekledi:


"Bu hafta finansal piyasaları vuran çöküş duygusunun ardından kalıcı bir rahatlama beklenmiyor. Fed'in %0,75 faiz artışıyla enflasyonu kontrol altına alacağına dair ilk iyimserlik artışından sonra, fiyat sarmalının daha çetin bir ceviz olacağına dair endişeler arttı. Taze agresif yükselişler olmayınca Wall Street'te moral bozuldu.”


FxPro kıdemli piyasa analisti Alex Kuptsikevich gibi bazıları, kısa vadede bitcoin için düşüş eğilimi tahmini sürdürdü. 


Kuptsikevich bir e-postada, "Ayı odağı, 2017'nin eski zirvesi olan 20.000 dolar seviyesinde kalmaya devam ediyor. Geçmiş döngülerde hiçbir zaman BTC, önceki boğa döngüsünün en yüksek seviyesinin altına düşmedi" dedi.


Analist, kripto para birimi fonu Three Arrows Capital'in etrafındaki belirsizlik ve “olası iflası” hakkında da; spekülasyonların bulaşma risklerine yol açabileceğini ekledi. Fonun, daha önce bildirildiği gibi kaldıraçlı pozisyonlarında teminat şartlarını yerine getirmemesinin ardından en az 400 milyon dolarlık tasfiyeyle karşı karşıya olduğu söyleniyor.


Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Shaurya Malwa

Shaurya, kripto, DeFi, piyasa mikro yapıları ve protokol analizi konularına odaklanan CoinDesk Asya token ve veri ekibinin ortak lideridir. Shaurya, BTC, ETH, SOL, AVAX, SUSHI, CRV, NEAR, YFI, YFII, SHIB, DOGE, USDT, USDC, BNB, MANA, MLN, LINK, XMR, ALGO, VET, CAKE, AAVE, COMP, ROOK, TRX, SNX, RUNE, FTM, ZIL, KSM, ENJ, CKB, JOE, GHST, PERP, BTRFLY, OHM, BANANA, ROME, BURGER, SPIRIT ve ORCA dahil olmak üzere 1.000 doların üzerinde kripto para birimine sahiptir. Shaurya, Compound, Curve, SushiSwap, PancakeSwap, BurgerSwap, Orca, AnySwap, SpiritSwap, Rook Protocol, Yearn Finance, Synthetix, Harvest, Redacted Cartel, OlympusDAO, Rome, Trader Joe ve SUN'da likidite havuzlarına 1.000 dolardan fazla sağlamaktadır.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Bitget Baş Analisti Ryan Lee, Alman Hükümetinin BTC Satışı ve Piyasa Etkilerini Değerlendirdi

15 Temmuz 2024 15:28

4
Boğa Piyasası Bitti mi?

12 Temmuz 2024 14:47

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk