Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Layer 2

E-Bülten

Piyasalar

Fed Başkanı’nın Şahin Mesajları Piyasayı Ürküttü

ABD’den gelen enflasyon verilerinin düşüş göstermesiyle piyasa rahatlamıştı ancak Fed’in 50 baz puanlık faiz kararının ardından Powell’ın konuşması piyasaların moralini bozdu

15 Aralık 2022 11:44

Güncellenme: 15 Aralık 2022 11:50

Federal Açık Piyasa Komitesi’nin dünkü toplantısından beklendiği gibi 50 baz puanlık faiz artırımı kararı geldi. Uzun zamandır ilk defa anlamlı bir şekilde düşüş gösteren enflasyonun ardından sıkı para politikasında gevşeme bekleniyordu. Ancak ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell’ın konuşma metninde faiz artırımlarına devam mesajı vermesi, piyasanın moralini bozdu.  


“50 baz puanlık artırım halen yüksek bir oran ve hâlâ almamız gereken yol var. Görev tamamlanana kadar patikada kalacağız” diye konuşan Powell’ın açıklamalarının yanı sıra açıklanan yeni makroekonomik tahminlerde de yukarı yönlü revizyonlar gerçekleşti. Buna göre Fed 2023 yılında PCE enflasyonu beklentisini yüzde 2,8’den yüzde 3,1’e yükseltirken aynı yıl için faiz oranı beklentisini ise yüzde 4,6’dan yüzde 5,1 seviyesine taşıdı.


Varlık yönetim şirketi Ünlü & Co.’nun günlük piyasa analizinde konuya ilişkin şu ifadeler yer alıyor: “Piyasanın nihai faiz oranı beklentisinin yüzde 5 seviyesinde bulunduğunu düşünürsek faiz tahmininde yapılan yukarı yönlü revizyon doğal olarak varlık fiyatları üzerinde baskı yarattı.”


“Fed toplantısıyla piyasadaki iyimserlik kısmen törpülendi”


Fed Başkanı Powell’ın toplantı sonrasında yaptığı açıklamada enflasyondaki yukarı yönlü risklere ve istihdam piyasasının gücüne vurgu yapmasına da değinilen Ünlü & Co. bülteni şöyle devam ediyor: “Powell’ın özellikle istihdam vurgusunun önemli olduğunu söyleyebiliriz çünkü ABD’de istihdamın kuvvetli olması enflasyonu besleyen önemli unsurlardan biri olarak öne çıkıyor. Bu nedenle enflasyon yönünü birkaç aydır aşağı çevirmiş olsa da Fed’in daha ılımlı para politikası mesajları vermesi için istihdamın güç kaybetmesi gerekir. Ancak bunu henüz görebilmiş değiliz. Özetle Fed toplantısı enflasyon rakamları sonrasında oluşan iyimserliği kısmen de olsa törpüledi.”


Bir diğer ifadeyle faiz artırımında yavaşlamaya gidilmesine rağmen Powell’ın açıklamaları piyasa tarafından beğenilmedi. Teknoloji odaklı borsa Nasdaq dünü yüzde 0,76’lık, S&P 500 yüzde 0,61’lik ve Dow Jones ise yüzde 0,42’lik düşüş kaydetti.


Salı günkü ABD tüketici fiyat endeksi verilerinin açıklanmasıyla sıçrama yapan kripto piyasası ise tıpkı hisse senedi piyasaları gibi Fed’in şahin açıklamalarından pek hoşlanmadı. Piyasa değeri bakımından dünyanın en değerli kripto parası Bitcoin düne kıyasla yüzde 0,9’luk değer kaybederek 17 bin 670 dolardan işlem görüyor.


Ethereum’da da kırmızı bir görünüm söz konusu. Yüzde 2,72’lik değer kaybeden Ethereum şu sıralar 1,287 dolardan işlem görüyor.

Piyasa değeri bakımından diğer büyük kripto paralarda da aşağı yönlü hareketlilik söz konusu. Binance Coin (BNB) yüzde 3,63’lük, XRP yüzde 2,98’lik ve Dogecoin (DOGE) ise yüzde 4,03’lük değer kaybetmiş durumda.


Fed’in dünkü toplantısının ardından bugün hem Avrupa Merkez Bankası (ECB) hem de İngiltere Merkez Bankası’nın faiz kararları açıklanacak. Euro Bölgesi’nde son açıklanan rakamlara göre bölgede enflasyon yüzde 10,6’dan yüzde 10,0 seviyesine gerilemişti. Bir buçuk yıllık aranın ardından ilk kez anlamlı bir geri çekilme gösteren enflasyondaki düşüşe paralel olarak 75 baz puanlık artırımların ardından ECB’nin politika faizinde 50 baz puanlık artırım yapması bekleniyor. Ünlü & Co. analizinde “Fed’in faiz artırımlarında hız kesmesi de ECB’nin kararı üzerinde etkili olabilir ancak son dönemde ECB baş ekonomisti Lane başta olmak üzere yetkililerden gelen açıklamalar göz önünde bulundurulduğunda 75 baz puanlık faiz artırımının ihtimal dışı olduğunu söylemek zor” ifadeleri yer alıyor.


Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Alp Börü

Alp Börü CoinDesk Türkiye'de kripto piyasaları, şirketler ve stratejiler üzerine çalışmalar yapan editördür. Daha öncesinde Bloomberg BusinessWeek Türkiye'de dijitalleşme, teknoloji ve kripto sektörü konusunda haberler ve röportajlar gerçekleştirmiştir.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk