Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Fed Başkanı Powell’ın Faiz Artırımında Yavaşlama Sinyali Vermesiyle Piyasalar Nefes Aldı

Bitcoin 17 bin doların üzerine çıktı, teknoloji borsası Nasdaq yüzde 4’lük yükseliş kaydetti

1 Aralık 2022 10:38

Güncellenme: 1 Aralık 2022 10:44

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell’ın dün akşamki konuşmasında Aralık ayında gerçekleşecek bir sonraki Federal Açık Piyasa Komitesi toplantıda faiz artırımlarında frene basacaklarına dair sinyaller vermesi, piyasada risk iştahını artırdı. Hem kripto hem de hisse senedi piyasalarında kayda değer artışlar söz konusu.


Üç günlük yükselişini devam ettiren dünyanın piyasa değeri bakımından en değerli kripto parası Bitcoin uzun zamandır ilk defa 17 bin doların üzerinde işlem görüyor. Düne kıyasla yüzde 1,27’lik artış gösteren Bitcoin bu yazı kaleme alınırken 17 bin 100 dolar seviyesinden işlem görüyor. Hatırlanacağı üzere bundan iki hafta önce kripto kredi şirketi Genesis Global Capital’in kredi işlemlerini askıya alması ve ardından bilançosunda 1 milyar dolarlık açık çıkmasıyla iflas ihtimali iyiden iyiye belirginleşmiş, Bitcoin 15 bin 500 dolar seviyesine kadar gerilemişti.


Aralık ayındaki toplantıda 50 baz puanlık faiz artırımı ihtimali


Ancak dünkü makroekonomik gelişmeler riskli varlıkları daha cazip kılıyor. Politika faizinde arka arkaya dört kez yapılan 75 baz puanlık faiz artırım döngüsünün artık geride kaldığı, Aralık ayındaki toplantıda 50 baz puanlık faiz artırımına ilişkin umutlar yeşerince, piyasalar Powell’ın konuşmasına kuvvetli şekilde pozitif tepki vermiş durumda.


Makroekonomik veri tarafıysa yoğun seyretmeye devam ediyor. Fed’in enflasyonu takip için kullandığı önemli indikatörlerden PCE endeksi bugün TSİ 16.30’da açıklanacak.


“Hatırlanacağı gibi ABD’de son açıklanan TÜFE rakamı yıllık bazda yüzde 8,2’den yüzde 7,9’a gerilemişti. Bu eğilimin PCE verilerine de yansıması ve yıllık rakamın yüzde 6,2’den yüzde 6,0 seviyesine gerilemesi bekleniyor. Benzer şekilde çekirdek PCE’nin yüzde 5,1’den yüzde 5,0’e gerileyeceği tahmin ediliyor.

Enflasyonun geri çekimle eğilimi göstermesi güçlü faiz artırımlarına ihtiyaç duyulmayacağına yönelik algıyı güçlendirebileceği için risk iştahı açısından da önem taşıyor” ifadelerinin yer aldığı varlık yönetim şirketi Ünlü & Co. tarafından yapılan günlük analiz, şöyle devam ediyor: “Ancak Powell’ın halihazırda Aralık ayını adres gösterdiğini düşünürsek beklentilerden daha düşük bir rakam ortaya çıkmadıkça bunun varlık fiyatları açısından kuvvetli bir itici güç olarak çalışması kolay olmayabilir.”


Bitcoin’in ardından en büyük ikinci kripto para konumundaki Ethereum ise yatay bir seyir izliyor: Düne kıyasla yüzde 0,87’lik artış gösteren Ethereum şu sıralar 1,281 dolardan işlem görüyor.


Piyasa değeri bakımından diğer büyük kripto paralardaysa görünüm Bitcoin kadar pozitif değil: Düne kıyasla Binance Coin (BNB) yüzde 0,67’lik, XRP yüzde 0,75’lik ve Dogecoin (DOGE) ise yüzde 2,8’lik düşüş kaydetmiş durumda.


Hisse senedi piyasalarındaysa Powell’ın açıklamaları yeşil bir görünüme yol açıyor: Teknoloji borsası Nasdaq dünü yüzde 4,41’lik artışla, Dow Jones yüzde 2,18’lik ve S&P 500 ise yüzde 3,09’luk yükselişle kapadı.  


Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Alp Börü

Alp Börü CoinDesk Türkiye'de kripto piyasaları, şirketler ve stratejiler üzerine çalışmalar yapan editördür. Daha öncesinde Bloomberg BusinessWeek Türkiye'de dijitalleşme, teknoloji ve kripto sektörü konusunda haberler ve röportajlar gerçekleştirmiştir.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Güne Bakış: Bitcoin, ETF Girişleriyle Birlikte 66 Bin Dolara Yükseldi

17 Mayıs 2024 16:33

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk