Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Fed 75 Baz Puanlık Artışla Devam Dedi

Fed kararı ayı piyasasını bir süre daha uzatabilir

2 Kasım 2022 21:06

Güncellenme: 2 Kasım 2022 23:47

ABD Merkez Bankası (Fed), politika faizini 75 baz puan artırarak 14 yılın en yüksek seviyesi olan yüzde 3,75-4,00 aralığına çıkardı. Üst üste yapılan dördüncü 75 baz puanlık faiz artışından sonra açıklama yapan Fed Başkanı Jerome Powell, parasal sıkılaşmanın devam edeceği yönünde mesajlar verdi.


Enflasyonun yüzde 2’lik hedefin çok üzerinde olduğunu belirten Powell, “Çekirdek enflasyon yüzde 4.1 arttı. Yüksek enflasyon satın alma gücünü azaltıyor. Parasal sıkılaşmayı devam ettirmemiz gerekiyor” dedi.


"Ayı piyasası biraz daha uzun sürebilir"


Fed’in son faiz kararını değerlendiren Fexobit Hazine ve Araştırma Müdürü Sercan Yıldırım, “Fed’in Kasım ayından sonraki faiz artırım hızının yavaşlama beklentisiyle geçen hafta tüm piyasalarda olduğu gibi kripto para piyasaları da pozitif görünüm sergiledi. Son iki gündür ABD’den gelen beklenti üstü PMI ve istihdam verileri (JOLTs ve ADP) bu beklentiyi zayıflattı. Açıklanan 75 baz puan faiz artırımından sonra piyasalarda yön belirsizliği volatiliteyi tetikledi" diyor ve devam ediyor: "Powel’ın açıklamaları sırasında Bitcoin'de volatilite artarken, yön bulmada kararsız kaldı. Powel’ın toplantı sonrası yaptığı konuşmada Fed’in enflasyonu düşürmede kararlılığına vurgu yapması ve faizlerde hâlâ yolumuz var söylemi kriptoda ayı piyasasının biraz daha uzun süreceği beklentisini doğuruyor. Öte yandan Fed'in gelecek ekonomik verilere göre faiz artışında yavaşlama yapabileceği sinyali piyasada devam ediyor" diyor. 


Açıklamaların ardından ekonomistlerin beklentisi 2023 Mart ayında sonlanması beklenen Fed’in faiz artırımının (50-25-25) değişebileceği yönünde.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Sinan Koparan

Sinan Koparan CoinDesk Türkiye'de Blok zincirinin uygulama alanları, kripto piyasaları, şirketler ve girişim ekosistemi üzerine çalışmalar yapan haber editörüdür. Daha öncesinde Bloomberg BusinessWeek Türkiye dergisinde borsa, finans ve girişim sermayesi konusunda haberler ve röportajlar gerçekleştirmiştir.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Finans Protokolü Usual, Gerçek Dünya Varlıkları Tarafından Desteklenen Stabilcoin'ini Tanıttı

29 Şubat 2024 00:37

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk