Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Faiz Oranları Yükselirken Kriptoya Sessiz Vampir Saldırısı

Transparent Systems'dan Alex Fowler ve Patrick Murck, Tether ve USDC gibi stabil coin ihraççılarının DeFi sisteminden değer sömüren yeni bir rantçı sınıf olduğunu söylüyor.

9 Ağustos 2022 08:37

Güncellenme: 9 Ağustos 2022 12:24

Sıkı para politikaları ve tarihsel olarak güçlü bir dolar ile karşı karşıya kalan kripto, daha öncekilere hiç benzemeyen bir kış yaşıyor. Analistler, yüksek faiz oranlarının yatırımcıların yüksek getirili ve riskli varlıklara iştahını azaltacağını tahmin ediyor, Tether ve USDC gibi, son dönemde güçlü olan dolara endeksli stabilcoinlerin bu yeni ortamın kazananları olma ihtimalinin yüksek seyrettiğini öne sürüyorlar. Kripto firmalarına hizmet veren bankalar da bu firmaların mevduatlarından kazanılan faiz üzerinden kar edecekler.


Bununla birlikte analistler, henüz güçlendirilmiş stabil coin sağlayıcılarının ve bankaların, kripto topluluğunun geri kalanına yönelik etkilerini araştırmayı sonuçsuz bıraktılar. Bunu yaparken, kriptoda yeni bir rant ekonomisinin ortaya çıkmasını görmezden geldiler. Ya da kripto dilinde söylemek gerekirse, sessiz bir vampir saldırısını...


Orjinal vampir saldırısı, likiditeyi bir otomatik piyasa yapıcı (AMM) platformundan diğerine hortumlamakla ilgiliydi. Bu saldırının failleri farklı olsa da, sonuçları hemen hemen aynı: Kripto şirketleri sermaye ve likidite kaybediyor. 


Peki bu hadise nasıl ortaya çıktı? Kripto paranın, tether ve USDC gibi merkezi olarak işletilen ve kripto firmalarının, yatırımcıların ve DeFi (merkeziyetsiz finans) sektöründeki operasyonların ayrılmaz parçası olan varlık destekli stabil coinlere giderek daha fazla bağımlı hale geldiği herkes tarafından biliniyor. Stabil coin operatörleri, bu coinlerini teminat altına alabilmek amacıyla varlıklarını rezervlerde tuttukları için faiz geliri elde ediyorlar. Daha yüksek faiz oranları, kârlarının tırmanmaya başlayacağı anlamına geliyor.


Circle son SEC başvurusunda, yılın ilk çeyreğinde faiz oranlarında 100 baz puanlık bir artışın yıllık faiz gelirini 150 milyon dolardan fazla artıracağı tahmininde bulunuyor. Ancak bu stabil coin operatörleri, faiz gelirlerini kullanıcılarıyla paylaşmıyorlar. Kullanıcılar bu özel ödeme biçimlerini kullanmak için ücret ödemelerine rağmen, operatörler onların ekonomik faaliyetlerinden elde edilen geliri de paylaşmıyorlar.


"CeFi ve DeFi, CeFi'nin DeFi'den değer emdiği asalak bir ilişki içinde olmaya başladı"


Elbette bu firmalar kripto ekosistemine olumlu katkılarda bulundu. Bununla birlikte bu işleyiş, kripto firmalarının bilançolarına – özellikle ayı piyasasında – makul bir katkı sağlayabilecek faiz geliri fırsatını kaçırdıkları anlamına geliyor.


Benzer şekilde, etkilenen tek taraf kripto şirketleri değil, DeFi de bu ekstraktif ilişkiye bulaşmış durumda. Örneğin, çoğu zaman kriptonun en büyük merkeziyetsiz sabit coini olarak anılan MakerDAO'nun Dai'sini irdeleyelim. MakerDAO, Dai'yi teminat altına almak için büyük ölçüde USDC'ye bel bağlamış durumda ve bu birkaç sorun yaratıyor.


Bir yandan, MakerDAO, USDC operatörlerine değişken faizle usulca büyük bir ücret ödüyor. Öte yandan, USDC'ye bu kadar bel bağladığından dolayı, Dai, USDC'nin taşıdığı risklerden ve ilişkilerinden etkilenir duruma geliyor. Bu, Dai'yi hem USDC'nin rezervleriyle ilgili sorunlara karşı savunmasız hem de etkisi ve bilgisi olmadığı halde USDC'nin iş ilişkilerinin bir tarafı haline getiriyor.


Örneğin, USDC operatörü "Centre"ı ortaklaşa kuran Circle ve Coinbase, USDC rezervlerinden elde edilen geliri paylaşıyor. Bu şekilde, CeFi ve DeFi, CeFi'nin DeFi'den değer emdiği asalak bir ilişki içinde olmaya başladı. 


Ancak, bu sessiz vampir saldırısının ardındaki tek varlık stabil coin ihraççıları değil. Tıpkı kripto paranın birkaç merkezileştirilmiş stabil koine bel bağlaması gibi, kripto şirketleri de itibari para hizmetleri için giderek daha az sayıda bankaya itimat eder hale geldi. Büyük endüstri firmalarına bankacılık hizmetlerinin aslan payını sağlayan Silvergate Bank ve Signature Bank, aynı zamanda yüksek faiz oranlarından da kar ediyor ve bu karları kendilerine saklıyor. Örneğin Silvergate Bank 2022 yılında SEC'e sunduğu bir başvuruda, faiz oranlarındaki her +25bps artış için net faiz gelirinin 23 milyon dolar civarında artacağını öngördüğünü belirtiyor.


Bankalar bu kazançları nasıl elde ediyor? Kripto şirketleri işlerini kolaylaştırmak için bu bankaların özel ödeme kanallarına ihtiyaç duyuyorlar. ve işlemlerini gerçekleştirmek için bu kurumlara para yatırmaları gerekiyor. Ancak, bu mevduatlar faizli olmadığından, bu fonların getirilerini maksimize edemiyorlar.


Bir boğa piyasasında, kripto firmalarının bu sessiz vampir saldırısını görmezden gelmeleri veya basitçe, iş yapmanın maliyeti olarak görmeleri belki de kolaydı. Ancak bir ayı piyasasında – ve potansiyel bir durgunluk karşısında – bunun tolere edilebilmesi mümkün gözükmüyor. Kripto şirketleri bankalar ve sabit para sağlayıcıları lehine faiz gelirinden vazgeçmeyi artık daha fazla göze alamazlar. Hele ki bu saldırıya karşı koyabilmek için yenilikçi alternatifler mevcutken zaten almamalılar.


Kripto işletmelerin son boğa piyasasında geliştirilen kolektif mülkiyet, merkeziyetsizlik ve paylaşılan finansal kazançlar gibi ilkeleri itibari para tarafına uygulamaları potansiyel bir panzehir olarak karşımıza çıkıyor. Bu yalnızca bir hüsnü kuruntudan ibaret değil. Şirketimiz Transparent tarafından geliştirilen bir yazılım protokolü ve yönetişim platformu olan Xand, işletmelerin bu fikirleri halihazırda kullanmalarını mümkün kılıyor. Gelecekte daha adil düzenlemeler sağlayabilecek şekilde mevduatların tokenleştirilmesi için başka öneriler de ortaya çıkıyor.


Faiz oranlarının %2,25 ila %2,5 arasında olduğu yüksek faiz oranlı bir ortamda, kripto firmalarının ödeme sağlayıcılarına daha eleştirel bakmaları ve kan kaybını durdurmak için kullanıcıların doğrudan faiz kazancına katılımını destekleyen Xand gibi yeni inovatif araçlar kullanmaları gerekiyor.


Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Paradigm’den MATIC, SOL, XRP Opsiyonları için 'Blok Ticareti' İmkânı

14 Mayıs 2024 14:10

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk