Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Ethereum’un Günlük İşlem Ücretleri 8 Ayın En Düşük Seviyesinde

Ücretler, 26 Aralık’tan bu yana görülen en düşük seviyeye geriledi.

28 Ağustos 2023 18:31

Güncellenme: 29 Ağustos 2023 06:32

İşlem hacmine göre dünyanın en büyük ikinci kripto para birimi ether’in (ETH) ana platformu ve dünyanın en büyük programlanabilir blok zinciri Ethereum, sekiz aydır ilk kez bu kadar ucuz.


Blok zinciri analiz firması CryptoQuant tarafından izlenen verilere göre, kullanıcılar tarafından Ethereum'da işlem yapmak için ödenen toplam günlük ücretler pazar günü itibarıyla 1,719 ETH’ye geriledi. Yaklaşık 2,8 milyon dolar değerindeki bu tutar, 26 Aralık’tan bu yana görülen en düşük seviye. Günlük toplam ücret, 5 Mayıs’ta 16,720 ETH’ye ulaşarak yılın en yüksek seviyesini görmüştü. 


Ethereum, işlemlerin gerçekleştiği blokları oluşturmak ve doğrulamak için madenciler yerine doğrulayıcıları içeren bir proof-of-stake mekanizması kullanır. Bu nedenle, en az 32 ETH stake ederek ağın güvenliğini sağlamaya yardımcı olan doğrulayıcılar, tam ücret yerine taban ücreti alırlar. Bu sırada taban ücret yakılır ve ETH dolaşımdan çıkarılır.


Ödenen toplam ücretlerdeki düşüş, düşük ağ kullanımını temsil eder çünkü ücretler ağdaki etkinlik seviyesine, özellikle de bekleyen işlemlerin sayısına göre belirlenir.


Bununla birlikte, ücretlerdeki bu düşüş Ethereum için uzun vadeli bir gelişme olan layer-2 ölçeklendirme çözümlerinin artan popüleritesinden kaynaklanıyor olabilir.


Friend.tech Furyası

FalconX’in araştırma başkanı David Lawant, geçtiğimiz hafta şunları söyledi: “10 Ağustos’ta Friend.tech’in piyasaya sürülmesinden bu yana Ethereum L1 ücretleri, yıllık ortalamanın yüzde 25 altına geriledi. Bu da CryptoKitties ve Yuga Labs sebebiyle Ethereum ağının geçici olarak tıkandığı zamanlara zıt bir durum oluşturdu.”


“Daha geniş bir açıdan bakarsak, böylesine ilgi çeken bir uygulamanın blok zinciri ağını tıkamadan işlevini yerine getirmesi gerçekten cesaret verici. Elbette bu, Ethereum L2 ölçeklenebilirlik çözümlerinin başarısından kaynaklanıyor. Friend.tech, Coinbase’in Optimism yığınını kullanan L2 zinciri Base’in üzerine inşa edildi.”


10 Ağustos’ta piyasaya sürülen Friend.tech, iki hafta içerisinde 100 binden fazla kullanıcıya ulaşarak 25 milyon dolardan fazla gelir elde etti. Optimism, Arbitrum ve Base gibi layer-2 çözümleri, Ethereum’un ölçeklendirilmesine yardımcı olarak tıkanıklıkları azaltır ve ana ağdaki işlem maliyetlerini kontrol altında tutar.


Ölçeklendirmenin Meyveleri

Analiz firması IntoTheBlock tarafından izlenen verilere göre, Optimism ana ağındaki günlük işlem sayısı 15 Ağustos’ta yaklaşık 900 bin işlemle tüm zamanların en yüksek seviyesini gördü. Hatta Ethereum ana ağı ile Optimism'in roll-up teknolojisi kullanılarak layer- 2 ağları arasında gerçekleştirilen işlem sayısı, bu ayın başlarında şimdiye kadarki ikinci en yüksek değerine ulaştı.


IntoTheBlock, 18 Ağustos tarihli haftalık bülteninde “L2'ler arasındaki rekabet arttıkça, durum Ethereum'un lehine oluyor” ifadelerini kullandı.


İlginizi çekebilir:Daha Fazla Oku

    friend.techlayer-2EthereumETHblok zinciri

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Omkar Godbole

Omkar Godbole, Mumbai merkezli kıdemli bir piyasa muhabiriydi. Omkar daha önce FXStreet ve Mumbai merkezli aracı kurumda FX analisti olarak çalıştı ve Finans alanında yüksek lisans yaptı. Omkar, az miktarda bitcoin, ether, BitTorrent, tron ​​ve dot tutar.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Bitget Baş Analisti Ryan Lee, Alman Hükümetinin BTC Satışı ve Piyasa Etkilerini Değerlendirdi

15 Temmuz 2024 15:28

4
Boğa Piyasası Bitti mi?

12 Temmuz 2024 14:47

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk