Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Ethereum Birleşmesi’nde Bellatrix Günü

Proof-of-work konsensusundan proof-of-stake’e geçişin yapılacağı Ethereum Birleşmesi açısından kritik bir dönüm noktasındayız.

6 Eylül 2022 10:16

Güncellenme: 6 Eylül 2022 10:42

Kripto türev borsası FTX bugünkü Bellatrix konsensus katmanı yükseltmesinden (TSİ 14.30) yaklaşık yarım saat önce ETH ve ERC-20 token yatırma ve çekme işlemlerinin askıya alınacağını açıkladı. Borsa tarafından yapılan açıklamaya göre, “Birleşmeden sonra, bir veya daha fazla çatallı proof-of-work (PoW) ETH ortaya çıkabilir. Kurallı bir PoW ETH çatalı ortaya çıkarsa, FTX kullanıcılara çatallı PoW ETH kredisi verir. ETH borçlularından, Paris yürütme katmanı yükseltmesinden önce gerçekleşecek çatal anlık görüntüsünden itibaren ETH bakiyelerine dayalı olarak çatallı PoW ETH ücreti alınacaktır. FTX, herhangi bir zamanda herhangi bir çatallı PoW ETH'nin işleyişini güncelleme hakkını saklı tutar” ifadeleri yer alıyor.


İşlem hacmi bakımından dünyanın en büyük kripto parası Bitcoin son 24 saatte yüzde 0,18’lik artışla 20 bin dolar seviyesine tırmanmaya çalışırken, Ethereum ise Birleşme’nin kritik gününde yüzde 6,2’lik yükselişle 1,665 dolardan işlem görüyor. Ethereum bu performansıyla son 24 saatte en çok işlem gören dördüncü kripto para konumunda.


Ethereum Birleşmesi’ne dair üzerinde durulması gereken bir başka noktaysa, proof-of-work protokolünün ana işlevi ekran kartlarının başrol oynadığı madenciliğe ve burada kullanılan donanımların akıbeti. Her ne kadar Birleşme sonrası madencilik Ethereum tarafında sona erecek olsa da, Ethereum Classic’de kullanılmaya devam edecek. Bir diğer ifadeyle Ethereum madenciliğinde kullanılan CPU gücü Ethereum Classic’e kayabilir. Birleşme öncesi fiyatlanan Ethereum Classic son 24 saatte yüzde 28,29’luk artış göstererek 41,24 dolardan işlem görüyor.


Makroekonomik gelişmelerin kripto piyasası üzerinde söz sahibi olduğu bir dönemden geçtiğimiz düşünülürse, ABD’de bugün açıklanacak Kaynak Yönetim Enstitüsü (ISM) hizmet endeksine de göz atmakta fayda var. Varlık yönetim şirketi Ünlü & Co’dan yapılan analize göre, “Önceki ay 56,7 değerini alan endeksin bir miktar gerilemesi beklense de 55,4 ile büyümeyi daralmadan ayıran 50 seviyesinin belirgin şekilde üzerinde kalacağı tahmin ediliyor. Sıkı para politikalarına ilişkin endişelerin yoğun olduğunu düşünürsek beklentilerden çok daha güçlü olması durumunda verilerin risk iştahını daraltma riski taşıdığını göz önünde bulundurmak gerekir” ifadeleri yer alıyor.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Alp Börü

Alp Börü CoinDesk Türkiye'de kripto piyasaları, şirketler ve stratejiler üzerine çalışmalar yapan editördür. Daha öncesinde Bloomberg BusinessWeek Türkiye'de dijitalleşme, teknoloji ve kripto sektörü konusunda haberler ve röportajlar gerçekleştirmiştir.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
MicroStrategy Ağustos Ayından Bu Yana 5,445 BTC Aldı

25 Eylül 2023 17:25

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk