Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Ethereum Birleşmesi Konvertibl Para Cazibesinde Bitcoin'i Geride Bıraktı

Uzmanlar, Ether'in net enflasyon oranına kıyasla sert düşüşünün madencilik ödüllerinin kaldırılması ve işlem ücretlerinin "yakılmasıyla" ilgili olduğunu söylüyor.

1 Ekim 2022 14:30

Güncellenme: 1 Ekim 2022 14:30

Ethereum, iki hafta önce enerji tüketimini önemli ölçüde, bazı tahminlere göre kabaca %99 azaltmak için tasarlanmış farklı bir “proof-of-stake” blok zinciri sistemine tarihi bir geçiş olan ve uzun süredir heyecanla beklenen Birleşme'yi sorunsuz şekilde gerçekleştirerek takdir topladı ve ilgi odağı oldu.

İkinci en büyük blok zinciri şimdilerde Birleşme'nin başka bir vaadini yerine getirerek kendini ispat edecek gibi görünüyor: Genellikle, Ethereum'un daha büyük ve daha meşhur rakibi Bitcoin'le yakından ilişkilendirilmiş bir özellik olan yüksek enflasyon direnci.

Kripto veri ve analiz firması IntoTheBlock'un araştırma başkanı Lucas Outumuro, Birleşme'den bu yana geçen sürede Ethereum'un kripto para birimi Ether’in (ETH) yıllık net ihraç oranının %0 ila %0,7 aralığına düştüğünü tahmin ediyor. Bu, Birleşme'den önceki yaklaşık %3,5'lik oranla kıyaslanıyor. Enflasyon oranı olarak da adlandırılan net ihraç oranı, esasen yeni arzın mevcut arza bölünmesi demek.

Ultra Sound Money web sitesi, Birleşme'den bu yana Ether'in toplam arzına yaklaşık 8100 ETH eklendiğini gösteren verilere dayanarak yıllık enflasyon oranını %0,19 olarak belirledi.

Dünya çapında merkez bankalarının, trilyonlarca dolarlık para basmalarına ve şiddetli tedarik zinciri darboğazlarına rağmen enflasyonu kontrol altına almak için mücadele ettiği bir dönemde Ethereum'un azaltılmış ihraç oranı, kripto ve geleneksel piyasalardaki yatırımcılar arasında cazibesinin artmasına yardımcı olabilir.

Kıyaslarsak, Woobull.com'a göre Bitcoin'in net ihraç oranı şu anda yaklaşık %1,75. ABD Merkez Bankası, Mart 2020'den bu yana bilançosunun büyüklüğünü yaklaşık 8,9 trilyon dolara, yani iki katına yükseltti.

Ticaret firması eToro'nun piyasa analisti Simon Peters Pazartesi günü yazdığı bir bilgi notunda, "Ağa gelen yeni tokenlerin miktarının önemli ölçüde azaldığını" ifade ediyor.

Ethereum'un enflasyon oranındaki düşüş iki faktörden kaynaklanıyor: Blok zinciri sisteminde yapılan temel değişiklik sonucunda yeni ihraçların azaltılması ve ağdaki işlemler için ödenen ücretlerin “yakıldığı” veya dolaşımdan kaldırıldığı “EIP 1559” olarak da bilinen ayrı bir mekanizma.

Ethereum Vakfı'na göre Birleşme'den önce proof-of-work (PoW) madencilik ödülleri kapsamında günde yaklaşık 13 bin ETH ihraç ediliyordu.

Birleşme'den sonra madencilik ödülleri kaldırılırken, teorik olarak staking ödülleri, yeni ihraçlarda %90'lık bir düşüşe denk gelecek şekilde günde yaklaşık 1.600 ETH tutarında olacak.

Genel anlamda yakılan ETH miktarı, belirli bir gündeki veri bloklarının yoğunluğuna göre belirlenen taban ücrete bağlı. Daha fazla işlem, daha yüksek taban ücreti anlamına geliyor.

Yatırım şirketi Conotoxia'nın kıdemli piyasa analisti Daniel Kostecki'ye göre, ETH'nin mevcut yakım-öncesi ihraç oranında deflasyonist hale gelmesi için temel işlem ücretinin en az 15 Gwei olması gerekiyor. Ultra Sound Money'e göre ise, işlem ücreti bu yazının yayımlandığı an itibariyle 10 Gwei civarındaydı.

IntoTheBlock'tan Outumuro, net enflasyon oranının hala "çok sayıda kişinin beklediği deflasyonist ETH'den daha yüksek" olduğunu söylüyor.

Daha geniş makroekonomik çevreler yüksek piyasa volatilitesiyle mücadele ederken, Ether’in fiyatı son 30 günde yaklaşık %5 düştü ve salı günü 1.300 doların hemen üzerinde işlem gördü.

Quantum Economics'teki blok zinciri pazar araştırması direktörü Alexandre Lores'a göre, ağda gelecekte yaşanacak güncellemeler ironik şekilde ücretleri düşürebilir ve bu da "daha büyük ve şişen bir arz" ile sonuçlanabilir.

"Bununla birlikte, ağdaki büyümenin bu faktörü uzun vadede dengeleyeceğini umuyorum" diyen Lores, "dünyanın en önde gelen merkeziyetsiz uygulama katmanı ağı Ethereum'un yükseliş eğiliminde olduğunu düşünenlerdenim" diye de ekliyor.

Elbette Ethereum'un proof-of-stake sistemine geçişi, Ether bir tahvile benzemeye başlayabileceği için, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'nun kripto para birimindeki yeni "hisse getirilerini" ekstradan incelemeye tabi tutma riski başta olmak üzere bazı olumsuzlukları da beraberinde getirdi.

Conotoxia'dan Kostecki, yeni keşfedilen enflasyon direncinin, "yatırımcıların, nihayetinde kripto parayı menkul kıymet olarak tanıyabilecek SEC'e yönelik korkularının gölgesinde kalabileceğini, bu durumun ETH teknolojisine dayalı çalışan tüm projeleri etkileyebileceğini" belirtiyor.

Kostecki, yine de Ethereum'un Vitalik Buterin liderliğindeki destekçilerinin, Ether'in arz oranına ilişkin ilk verilerden büyük olasılıkla memnuniyet duyduklarını ve "yatırımcıların güveninin artıyor olabileceğini" ifade ediyor.

2014'ten bu yana ChainPort pazarlama müdürü ve kripto yatırımcısı olan Maximiliano Stochyk Duarte, “Ethereum deflasyonist hale gelirse önümüzdeki birkaç yıl içinde ETH'ye çok fazla kurumsal para yatırıldığını görebiliriz. BTC, halihazırda piyasanın tümünü etkisi altına alan yüksek volatilitiye maruz kalmaksızın değer depolamak için yine en uygun kripto olacak, ancak kitlesel benimseme için ETH ve BTC'nin birlikte hareket edebileceğini düşünüyorum.” diyor. 

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Nasdaq Kripto Saklama Hizmetine Başlıyor

24 Mart 2023 17:49

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk