Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Ethena, USDe'yi 'Daha Güvenli' Hale Getirmek için Bitcoin'i Destek Varlık Olarak Kullanıyor

Platform, USDe token’larından getiri elde etmek için cash-and-carry stratejisini kullanacak.

5 Nisan 2024 12:02

Güncellenme: 5 Nisan 2024 12:26

Ethena Labs, geliştiricilerin kullanıcılar için "daha güvenli" bir USDe (sentetik dolar) geliştirebilmesi adına cash-and-carry ticaretinin bir parçası olarak bitcoin (BTC) satın alıp short’layacağını duyurdu.


Tartışmalara konu olan platform, ocak ayındaki lansmanından bu yana ether (ETH) vadeli işlemleri short’layarak ve fonlama oranlarından kâr sağlayarak yıllık yüzde 37'lik bir getiri elde ediyor.


Böyle bir strateji eleştirmenleri cezbetmiş olsa da, 2 milyar doların üzerinde USDe basıldığı için talep artmaya devam etti. USDe'nin her zaman 1 dolarlık sabiti koruması, bir stablecoin gibi hareket etmesi, ancak farklı bir destek mekanizmasına sahip olması gerekiyor.


Geliştiriciler, mekanizmaya bitcoin eklemenin kullanıcı getirilerini artıracağını ve USDe ihracının daha da büyümesine yardımcı olacağını söylüyor.


Ethena geliştiricileri, Twitter paylaşımlarında şu ifadeleri kullanıyor: "Lansmandan bu yana benzeri görülmemiş bir büyüme kaydettik. Ethena hedge'leri bugün itibarıyla ETH açık pozisyonlarının ~%20'sini temsil ediyor. Ethena'nın delta hedge için hazır olan 25 milyar dolarlık BTC açık pozisyonuyla, USDe'nin ölçeklenme kapasitesi >2,5 kat arttı."


"BTC türev piyasaları ETH'den daha hızlı büyüyor, daha iyi ölçeklenebilirlik ve likidite sunuyor. Ethena 10 milyar dolara yaklaştıkça, daha sağlam bir destek ve nihayetinde kullanıcılar için daha güvenli bir ürün sağlanıyor."Ethena Nasıl İşler?

Kullanıcılar, USDe almak için tether (USDT), frax (FRAX), dai (DAI), Curve USD (crvUSD) ve mkUSD gibi stablecoin’ler yatırabilir ve daha sonra stake edilebilir. Staking'in kaldırılması yedi gün sürer. Stake edilen USDe token’ları, ek getiri elde etmek için diğer DeFi platformlarına tedarik edilebilir.


Platform, trader’ların uzun pozisyon satın alırken aynı anda dayanak türevi sattığı “cash-and-carry” ticaretine benzer bir vadeli işlem mekanizması kullanır. Bu ticaretle birlikte kullanıcılar fiyat hareketi yerine fon ödemelerinden getiri elde ederler.


Daha Fazla Oku

    ethenausdebtcBitcoinstaking

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Shaurya Malwa

Shaurya, kripto, DeFi, piyasa mikro yapıları ve protokol analizi konularına odaklanan CoinDesk Asya token ve veri ekibinin ortak lideridir. Shaurya, BTC, ETH, SOL, AVAX, SUSHI, CRV, NEAR, YFI, YFII, SHIB, DOGE, USDT, USDC, BNB, MANA, MLN, LINK, XMR, ALGO, VET, CAKE, AAVE, COMP, ROOK, TRX, SNX, RUNE, FTM, ZIL, KSM, ENJ, CKB, JOE, GHST, PERP, BTRFLY, OHM, BANANA, ROME, BURGER, SPIRIT ve ORCA dahil olmak üzere 1.000 doların üzerinde kripto para birimine sahiptir. Shaurya, Compound, Curve, SushiSwap, PancakeSwap, BurgerSwap, Orca, AnySwap, SpiritSwap, Rook Protocol, Yearn Finance, Synthetix, Harvest, Redacted Cartel, OlympusDAO, Rome, Trader Joe ve SUN'da likidite havuzlarına 1.000 dolardan fazla sağlamaktadır.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Türkiye Pazarını Hedefleyen Kripto Hizmet Sağlayıcılar İçin Kritik Viraj

19 Haziran 2024 13:36

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk