Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

ETH Birleşmesi NFT Piyasasını Hareketlendiremedi

Birleşmeden önceki haftalarda düşüş gösteren NFT piyasası için geçen hafta biraz da olsa iyi geçti.

23 Eylül 2022 07:23

Güncellenme: 23 Eylül 2022 12:33

NFT’ler için hâkim blok zinciri olan Ethereum’un Proof-of-work mekanizmasından Proof-of-stake mekanizmasına geçmesinin, son iki aydır düşüşle seyreden NFT piyasasını hareketlendirebileceği düşünülüyordu. Ancak blok zincirinin enerji kullanımı, hız ve ölçeklenebilirlik açısından önemli gelişmeler sergilediği bu dönemde NFT piyasasında çok az bir hareket olduğu görülüyor.


Birleşme (merge) öncesindeki haftalarda NFT işlemlerinin genelde düşüş gösterdiği görülse de bu hafta biraz da olsa toparlanma izlendi. Sektörün önde gelen pazaryerlerinden OpenSea’de Ethereum tabanlı NFT’lerde son yedi günde 84 milyon dolarlık işlem görüldü. DappRadar’ın verilerine göre bu yükseliş birleşme öncesindeki haftaya kıyasla yüzde 5,3 artış anlamına geliyor. OpenSea üzerinde Ethereum tabanlı NFT’lerin ortalama fiyatı 199 dolar olarak şekillendi ki bu geçen haftaya göre yüzde 14,5 azalışı işaret ediyordu.


Bunlara karşın platform üzerinde işlem yapanların sayısı bir önceki haftaya kıyasla yüzde 9 artarak 156.000 yeni cüzdanın ilave olduğu gözlendi.


Bazı yorumculara göre birleşme sonrasında NFT’lere ilginin artmaması sürpriz oldu zira birçok trader Ethereum’un Proof-of-stake geçişinin enerji, tüketiminden endişe eden trader’ları rahatlatacağına inanıyorlardı. Örneğin Salesforce bir NFT bulut platformu oluşturmak istediğinde çalışanlarının tepkisiyle karşılaşmış ve teknolojinin çevreye olan etkileri nedeniyle bu projeye karşı çıkılmıştı. Ancak birleşme sonrasında Ethereum üzerindeki NFT’lerin çevresel etkisi çok azaldı ve çok daha az emisyona neden oluyorlar.


Bunlara ilaveten NFT çatallanmaları ( NFT’lerin birden fazla kopyasının oluşması ve bir yandan ana zincirde bir yandan da ETHPOW zincirinde var olmaları) da şüphe uyandırdı. Ancak henüz böyle bir durum meydana gelmedi.


DappRadar’ın Perşembe günü yayımladığı bir rapora göre Ethereum tabanlı NFT’ler birleşme sonrasında normal seyrinde işlem görüyor ve piyasanın işleyişine dair ilave bir tedbir almaya gerek yok. Proof-of-stake kullanılarak Ethereum üzerinde mint edilen ilk NFT birleşmeden 26 dakika sonra hayata geçirildi ve 36 ETH değerinde satıldı. Ethereum’un PoS mekanizmasına geçişinden donra oluşturulan ilk koleksiyon olduğunu iddia eden Bloom da başarılıyla lanse edildi.


Daha geniş bir açıdan bakıldığında Eylül 2022 NFT’ler için en kötü aylardan biri olabilir. Sektörün toplam satışları Eylül ayında 600 milyon doların altında kalabilir ki geçen Ocak ayında 5 milyar dolarlık zirveye kıyasla bu pek de iyi bir nokta değil. 

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Eli Tan

Eli, CoinDesk için NFT'leri, oyunları ve metaverse'i kapsayan bir haber muhabiridir. St. Olaf Koleji'nden İngilizce derecesi ile mezun oldu. ETH, SOL, AVAX ve CoinDesk'in 1000 dolarlık açıklama eşiğinin üzerinde birkaç NFT'ye sahip.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Restaking Protokolü Kelp DAO, EigenLayer Puanlarına Likidite Sağlıyor

21 Şubat 2024 21:50

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk