Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

“ETF Furyasında Bitcoin Yerine Ether Satın Alın”

SEC’in ekim ayında ABD’deki ilk ether vadeli işlem ETF’sine onay vermesi oldukça muhtemel.

6 Eylül 2023 10:38

Güncellenme: 6 Eylül 2023 23:02

Ether (ETH), eylül ve ekim aylarında bitcoin’den (BTC) daha iyi performans gösterecek gibi duruyor. Kripto piyasası analitik firması K33 Research, salı günkü raporunda ether’in olası bir borsa yatırım fonu (ETF) listelemesiyle yükselişe geçeceğini belirtti.


ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) ilk ether ETF’sine dair karar vermesi için son tarih ekim ayı. Komisyonun ürüne onay vermesi ise oldukça muhtemel.


Bu gelişme ether’in fiyatını potansiyel olarak artırabilir. K33’ün kıdemli analisti Vetle Lunde, bitcoin’in ilk vadeli işlem ETF’sinin piyasaya sürülmesinden önceki üç hafta içerisinde yüzde 60’ın üzerinde arttığını söylüyor.“İhtimaller ETH’nin lehine görünüyor” diyen Lunde, bu durumu bitcoin’e karşı “güçlü bir göreceli satın alım” olarak nitelendiriyor. “ETH ve BTC oranı 2,5 yılın en düşük seviyelerinde. Göreceli olarak yukarı yönlü bir harekete yönelik kıpırdanmalar var.”


Spot bitcoin ETF’sinin değeri yeterince takdir edilmiyor

Bitcoin, varlık yönetimi devi BlackRock’ın haziran ayındaki ETF başvurusunun ardından büyük bir hype gördü ve kısa bir süre sonra aralarında Fidelity’nin de bulunduğu bir dizi varlık yöneticisi başvuruda bulundu.


Geçtiğimiz hafta Grayscale’in SEC’e karşı kazandığı spot bitcoin ETF zaferi, ürünün onaylanacağına dair inancı körükledi.


Bununla birlikte, mahkeme kararına ilişkin heyecan hızla azaldı. Ardından SEC, BlackRock ve diğerleri tarafından yapılan başvuruların karar tarihlerini erteledi. Mahkeme sonucuyla 28 bin doların üzerine çıkan bitcoin, yeniden 25 bin dolar civarına geriledi. Kripto para birimi yazının yazılması sırasında 25,745 dolardan işlem görüyor.


Lunde, bu konuda şunları söyledi: “Piyasa spot bitcoin ETF’sinin potansiyel etkisini hafife alıyor. Bir spot ETF onayı BTC üzerinde önemli bir satın alım baskısı yaratarak muazzam para akışları çekebilir. Reddedilmesi durumunda ise hiçbir şey değişmez.”


İlginizi çekebilir:Daha Fazla Oku

    spot bitcoinETFborsa yatırım fonuBitcoinETH

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Krisztian Sandor

Krisztian Sandor NYU'dan ekonomi derecesiyle mezun oldu ve Fulbright bursuyla ekonomi gazeteciliği eğitimi aldı. Reuters ve Forbes'da çalıştı.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Bitget Baş Analisti Ryan Lee, Alman Hükümetinin BTC Satışı ve Piyasa Etkilerini Değerlendirdi

15 Temmuz 2024 15:28

4
Boğa Piyasası Bitti mi?

12 Temmuz 2024 14:47

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk