Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Eski CFTC Başkanı: Kripto Borç Verme Platformları 'Düzenlenmeli'

Timothy Massad, CoinDesk TV'nin "First Mover" programında "Aldıkları riskleri anlamayan birçok insan kayıplar yaşıyor" dedi.

16 Haziran 2022 11:41

Güncellenme: 16 Haziran 2022 14:13

Eski ABD Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC) Başkanı Timothy Massad, özellikle kripto para ticaret şirketi Celsius tarafından bu hafta yapılan çekimlerin dondurulması açıklamasının ardından, kripto endüstrisinde borç verme platformları için daha güçlü bir düzenleme olması gerektiğine inanıyor.


Timothy Massad, CoinDesk TV'nin "First Mover" programında "Aldıkları riskleri anlamayan birçok insan kayıplar yaşıyor" dedi.


Harvard Üniversitesi Kennedy Kamu Yönetimi Okulu'nda araştırma görevlisi olan Massad, önemli miktarda kaldıraç ve borç verme işlemlerinde kredi platformları için endişe duyulan alanlar olduğunu ve fiyatların artmasının durduğunu söyledi. 


Massad'a göre bu kaygılar iki farklı şeyden kaynaklanıyor. Birincisi bağlantılılık veya “bir kurumun, bir platformun veya bir merkezi olmayan finans (DeFi) düzenlemesinin başka şeylere ne ölçüde bağlı olabileceği.” İkincisi, “insanlar endişelenmeye başlar” anlamına gelebilecek bir bulaşma meselesi.


Celcius ve stabilcoin’ler

Celsius ile ilgili sorunlar, Kentucky gibi eyaletlerdeki sermaye piyasası düzenleyicilerinin bir süredir şüpheli olduğunu ortaya çıkardı. İki yıl önce, Celsius'un teminatsız kredi vermesiyle ilgili sorular gündeme geldi ve ekim ayında, stabilcoin ihraççısı Tether, Celsius'a 1 milyar dolar borç verdi. İkinci işlemde herhangi bir menkul kıymet yasasının ihlal edilip edilmediği sorulduğunda Massad, Tether'in şeffaflık eksikliğine atıfta bulunarak "karar vermek zor" dedi.


Massad, “Bunun kayıt dışı bir yatırım fonu olma, kayıtsız teklifler ve menkul kıymet satışı yapma olasılığı var" diye ekledi. 


Massad daha geniş anlamda, stablecoin endüstrisi için nakit ve hazine bonosu gibi yüksek likit varlıklarla desteklenen stablecoin'lerin bir rolü olduğunu ancak düzenleyici bir çerçeveye ihtiyaç olduğunu belirtti. 


CoinDesk'e Harvard Hukuk Fakültesi profesörüyle konuyla ilgili bir makale üzerinde çalıştığını söyleyen Massad, “Bence mevcut yasalara göre bir düzenleme yapılabilir. Yasamayı beklememize gerek yok" dedi.


'Kuma gömülen kafalar' 

Celsius davasında Massad, firmanın belirsiz operasyon modeline rağmen menkul kıymetler yasası çerçevesinin uygulanabileceğini belirtiyor. Mussad “Celsius’u yöneten insanların kafalarının kuma gömdüğünü düşünüyorum” dedi. 


“Son Celsius velvelesi, kripto endüstrisini çevreleyen daha büyük zorluklar ve neyin istikrarlı olduğu konusunda bir katalizör olabilir. İşte bu noktada banka benzeri bir çerçeveye ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum. Bence bunu nasıl yapacağımızı biliyoruz. Mevcut yasalara göre bunun mümkün olduğunu düşünüyorum.”


Massad ayrıca, hisse senedi piyasaları için geçerli olan standartların kripto için de kullanılabileceği bir düzenleme çerçevesi oluşturmak için kaynak olabileceğini söyledi:


“Bir hisse senedi veya emtia olan tek bir enstrümanın bile alım satımını yapan herhangi bir platformun temel olarak bazı temel ilkelere, alım satımı yapılan her şey için bazı temel standartlara uyması gerektiğini söylüyorsunuz.”


Massad, bu standardın merkezi borsalar ve DeFi platformları için geçerli olması gerektiğini ekledi. 


“Kripto için yeniliği destekleyebilecek ve insanlara yatırım yapmayı seçerlerse neye yatırım yaptıklarını bildiklerine dair güven veren makul bir düzenleme çerçevesine ihtiyacımız var. Dolandırıcılıkları araştırmak anlamlı, mantıklı yeniliklerin ortaya çıkmasına yardımcı olacak."


Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Fran Velasquez

Fran, sitenin dergi bölümü olan Layer 2 ekibinde bir muhabirdir. Fran aslen Atlanta, Georgia'lıdır. Wisconsin-Madison Üniversitesi'nde antropoloji ve gazetecilik okudu. Aralık 2021'de CUNY'nin Craig Newmark Gazetecilik Enstitüsü'nden mezun oldu ve burada işletme ve ekonomi alanında yüksek lisans yaptı. Kripto birikimi yoktur.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
MicroStrategy, Hisse Senedini 10:1 Olarak Böleceğini Açıkladı

11 Temmuz 2024 18:02

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk