Sponsorlu İçerik

Layer 2

E-Bülten

Piyasalar

Eski CFTC Başkanı, Celsius'un İflasını ve CBDC'nin Kabulü Hakkında Konuştu

ABD Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu’nun eski başkanı, kripto kredi kuruluşu Celsius Network'ün iflasının gelecekteki kripto duruşmalarında emsal oluşturabileceğini ve dünya çapında CBDC'nin benimsenme olasılığının Çin teknolojisine dayanabileceğini anlattı.

19 Temmuz 2022 10:31

Güncellenme: 19 Temmuz 2022 13:41

Eski Emtia ve Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC) Başkanı J. Christoper Giancarlo, Pazartesi günü CoinDesk TV'nin "First Mover" programına verdiği demeçte, Celsius Network'ün iflas duruşması ile, kripto kredi platformlarının kullanımında daha fazla yasal kesinlik gelebileceğini söyledi.


Şu anda hukuk firması Willkie Farr&Gallagher'da kıdemli danışman olan Giancarlo, yeniden yapılandırma önerisinin Hoboken, New Jersey merkezli kredi platformu için yalnızca bir başlangıç noktası olmasına rağmen, federal bir iflas mahkemesinin ilk kez bir kripto teminatı bazlı bir iflas kararı vereceğini söyledi. 


Giancarlo, "Bu sorunların çözülmesi, bu yeni varlık sınıfının ilerlemesinde kilometre işaretlerinden biri olacak. İflasta izlenecek rejim daha net bir şekilde ifade edilecektir” dedi.


Celsius'un avukatlarının, geçen hafta Bölüm 11 iflas koruması başvurusunda bulunduktan sonra Pazartesi günü New York Güney Bölgesi ABD İflas Mahkemesi'nde duruşmaya çıkması planlanıyor.


Bazı uzmanlar Celsius'un hayatta kalabileceğini iddia ederken, Giancarlo, Celsius'un “Bölüm 11'in dosyalanması farklı” olduğunu belirtti. ABD İflas Kanunu'nun 11. Bölümü kapsamındaki iflas korumasının, bir şirketin faaliyetini durdurmasına değil, yeniden toplanmasına izin verdiğine değinen Giancarlo, “Bu yeniden kuruluş ve yeniden yapılanma dönemi Celsius'un yapmaya çalıştığı şey tam olarak budur" dedi.


Çoğu durumda, "iflası genellikle bir şirketin veya işletmelerin varlığının sonundaki son adım olarak düşünüyoruz" dedi.


Bununla birlikte, platformun zarar görmeden çıkıp çıkmayacağı henüz bilinmiyor.


Kötü kararların iş dünyasına özgü olduğunu ekleyen Giancarlo,"Etkinlik yönetiminin kendileri bazı kötü hamleler [ve] bazı kötü kararlar aldıklarını kabul ediyor gibi görünüyor” dedi.


Giancarlo, Celsius tarafından verilen kararların yanlış yönlendirilmiş iş uygulamalarına işaret etmesine rağmen, aynı şeyin sadece kripto içerenlere değil, herhangi bir ticari işletmeye uygulanabileceğini söyledi. Giancarlo, “Ne zaman işinizde insan varsa, hatalarınız olacak. Bu şirket [Celsius] adil payını kabul etmeye hazır görünüyor" dedi.


Çin'in dijital yuanı ve CBDC'nin benimsenmesi

Aynı zamanda Dijital Dolar Vakfı’nın kurucu ortağı olan Giancarlo, CoinDesk TV'ye on yıl içinde dünyanın üçte birinin dijital varlıklarını güçlendirmek için Çin teknolojisini kullanabileceğini söyledi. Giancarlo’ya göre, Çin'in dijital yuanı (e-CNY) diğer ülkelerin yakında takip edebileceği bir model olarak benimsenebilir:


"Programlanabilir, cep telefonlarından kol saatlerine kadar her türlü cihaza ağa bağlanabilir ve ayrıca daha geniş ticari faaliyete ağa bağlanabilir. Oldukça sofistike."


Ancak dijital yuanın aynı zamanda "gözetleme ve sansür aracı" olduğunu da ekledi, bu da "dünya çapında özgür toplumları olmayan birçok ülkenin sahip olmak ve ithal etmek isteyeceği bir özellik" olabilir.


Giancarlo, finansal aktiviteyi izlemenin “bankadan kaçma durumunda ne olduğu” sorusunu da gündeme getirebileceğini belirtti.


ABD merkez bankası dijital para biriminin (CBDC) avantajları ve dezavantajlarının, Dijital Dolar Vakfı’nın pilot testler oluşturmaya çalışırken keşfetmek istediği alanlar olduğunu vurgulayqn Giancarlo, “Dijital dolar bir seferde banka hesaplarından daha hızlı çekilir mi yoksa tam tersi doğru olabilir mi? İnsanlar gerçekten paralarını çekme konusunda daha isteksiz veya daha az hazır olabilir mi?'” dedi. 


Buna karşılık, Çin'in dijital yuanını tutan yaklaşık 250 milyon kayıtlı dijital cüzdan olduğunu ve bu da onu dünyanın en büyük pilot projesi haline getirebileceğini söyleyen Giancarlo, Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa gibi diğer finansal güç merkezlerinin “bunu fark etmesi gerekiyor” diye ekledi.


Giancarlo ayrıca, “10 yıl içinde dünyanın üçte birinde Çin CBDC teknolojisini ve altyapısını kullandığını görebiliriz” dedi.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Fran Velasquez

Fran, sitenin dergi bölümü olan Layer 2 ekibinde bir muhabirdir. Fran aslen Atlanta, Georgia'lıdır. Wisconsin-Madison Üniversitesi'nde antropoloji ve gazetecilik okudu. Aralık 2021'de CUNY'nin Craig Newmark Gazetecilik Enstitüsü'nden mezun oldu ve burada işletme ve ekonomi alanında yüksek lisans yaptı. Kripto birikimi yoktur.

Fiyatları İncele

Lider Kripto Para Borsası

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk