Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Eski Avukata, 5 Milyon Dolarlık Bitcoin Dolandırıcılığı Suçlaması

Philip Reichenthal ve işbirlikçileri, kurbanlarını bitcoin satın almaları için onlara milyonlarca dolar göndermeye ikna etti ve parayı iade etmedi.

1 Mart 2022 16:17

Güncellenme: 25 Mayıs 2022 10:32

Eski avukat Philip Reichenthal, bitcoine yatırım yaptıklarını düşünen yatırımcıları dolandırma planının bir parçası olarak elektronik dolandırıcılık yapmak için komplo kurmaktan Cuma günü Manhattan federal mahkemesinde suçlu bulundu.

 

Philip Reichenthal, komplocu ortağı Randy Craig Levine ve birkaç ortakla daha birlikte, kurbanları kendilerine bitcoin satın almak için emanet acentesi olarak hareket edeceğini belirterek kendisine milyonlarca dolar göndermeye ikna etti. Ancak ne Reichenthal ne de ortakları yatırımcılara herhangi bir bitcoin tedarik etmedi ve paralarını iade etmedi.

 

Reichenthal, bu suçtan dolayı 14 Eylül 2020 tarihinde tutuklandı. 2019 yılı Ekim ayında Florida mahkemesinin kararıyla barodan atılan 78 yaşındaki Reichenthal’in, en fazla 20 yıl hapis cezası alması olası görünüyor. 2005 yılından bu yana ABD makamlarından kaçan Levine aleyhindeki iade davası ise halen devam ediyor.

 

Suçlamalara göre, Reichenthal ve Levine iki dolandırıcılık girişiminde bulundular. İlk girişimlerinde Levine 2018 yılında hiç gerçekleşmeyen bir bitcoin alımını finanse etmek için bir kişiyi tezgah üstü bir kripto komisyoncusundan Reichenthal'a 3 milyon doların üzerinde para göndermesi için ikna etti. İkinci dolandırıcılık girişiminde ise, yine Levine 2019 yılında Floridalı bir kişiyi kendisinin de hiç satın almadığı bitcoin satın alımı için Reichenthal'a 2 milyon dolardan fazla para göndermeye ikna etti.

 

Davaya bakan Başsavcı Damian Williams, konuyla ilgili olaak yaptığı açıklamada, "Lisanslı bir avukat ve emanet acentesi olarak Philip Reichenthal, yatırımcıların parasını güvende tutmakla görevlendirildi. Ancak bugün itiraf ettiği gibi, yatırımcıların milyonlarca dolarını çalarak bu güvene ihanet etti” dedi.

https://www.coindesk.com/business/2022/02/11/former-attorney-pleads-guilty-to-bitcoin-fraud-that-bilked-investors-out-of-5m/

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


CoinDesk Türkiye

CoinDesk, gelişmekte olan kripto ekonomi ve finansal sistemin dönüşümü ile büyüyen küresel topluluk için en etkili ve güvenilir platformdur. 2013 yılında kurulan CoinDesk, kripto varlıklar ve blok zinciri teknolojisi ile ilgilenen milyonlarca müşteriye haber, analizler, podcast yayınları, canlı yayınlanan TV programları, araştırma raporları, canlı etkinlikler ve indeks, veri ve analitiğin birleştiği araçlar sağlamaktadır.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
FIL ve GRT Rallisi Bitcoin’e Rağmen CoinDesk Programlama Endeksini Yükseltiyor

23 Şubat 2024 15:52

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk