Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Layer 2

E-Bülten

Piyasalar

Enflasyon Türk Gencinin Risk Algısını Etkiliyor

Gate TR raporu enflasyon nedeniyle Türk gençlerinin risk almaktan çekinmediklerini vurguluyor

20 Aralık 2022 14:16

Güncellenme: 20 Aralık 2022 15:55

Kripto para borsası Gate TR, Türk kripto para pazarına ilişkin yaptırdığı araştırmanın sonuçlarına göre Türkiye’de nüfusun yüzde 4,5’ine tekabül eden 4 milyona yakın insan kripto kullanıcısı olarak sınıflandırılıyor. Rapora göre, bu 4 milyonun büyük bir çoğunluğunu ise gençler oluşturuyor. Toplam kripto para yatırımcılarının yüzde 71’i, 25-44 yaşları arasında bulunuyor. Diğer yandan 45 yaş ve üzerinde olan kripto kullanıcılarının oranıysa yüzde 10 civarında. GateTR Pazarlama ve İş Geliştirme Direktörü Didem Gülyuva, Türk gencinin kripto paralara olan ilgisini, teknolojik yatkınlık, yeniliğe duyulan ilgi ve enflasyon olmak üzere üç ana başlık altında topluyor.


Gençlerin kripto paraların altında yatan felsefeyi ve teknolojiyi hayatlarına kolayca entegre edebildiklerine değinen Didem Gülyuva, Web 3, NFT ve metaverse alanlarının getirdiği gelişmelerin de gelecekte kripto paralarla birlikte yaşanabilecek bir değişime işaret ettiğini vurguluyor.


Öte yandan gençlerin yüksek enflasyon nedeniyle kripto paralara yöneldiğinin altını çizen Didem Gülyuva, “Türkiye’de son dönemde enflasyon yüksek bir seviyede seyrediyor. Bu duruma karşılık birçok genç ise alım gücünü koruyabilmek adına kripto paralara yöneliyor. Gerek öğrenciler gerek de iş hayatına atılmış gençler kendi bütçeleri dahilindeki birikimlerini kripto paralarda değerlendirerek hem içinde bulunduğumuz dönemde bir ek gelir yaratma hem de geleceğe yatırım yapma çabası içerisine giriyor” diyor ve devam ediyor: “Öte yandan enflasyonun yüksek seyri genç kripto para yatırımcılarının risk anlayışlarını da doğrudan etkiliyor. Yatırımcılar enflasyon karşısında reel bir getiri elde edebilmek için yatırımlarında risk almaktan pek çekinmiyor.”

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


CoinDesk Türkiye

CoinDesk, gelişmekte olan kripto ekonomi ve finansal sistemin dönüşümü ile büyüyen küresel topluluk için en etkili ve güvenilir platformdur. 2013 yılında kurulan CoinDesk, kripto varlıklar ve blok zinciri teknolojisi ile ilgilenen milyonlarca müşteriye haber, analizler, podcast yayınları, canlı yayınlanan TV programları, araştırma raporları, canlı etkinlikler ve indeks, veri ve analitiğin birleştiği araçlar sağlamaktadır.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk