Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Enflasyon Ters Köşeye Yatırdı, Bitcoin Yüzde 9 Düştü

Yatırımcıların sabırsızlıkla beklediği ABD’nin Ağustos ayına ait enflasyon karnesi beklentilerin üzerinde geldi ve piyasalar da adeta ters köşeye yattı.

14 Eylül 2022 10:43

Güncellenme: 14 Eylül 2022 12:41

ABD tüketici fiyat endeksi Ağustos ayında yüzde 8,3’lük artış gösterdi. Piyasanın beklentisiyse 8,1’di. Başta brent petroldeki düşüş olmak üzere enerji kalemlerindeki gerilemenin enflasyon üzerinde olumlu etki bırakacağını düşünenlerin sayısı fazlaydı. Ancak enflasyon verilerine dikkatlice bakıldığında bazı kalemlerde enflasyon beklentilerin çok üzerinde seyretti. Gıda ve enerji fiyatlarının hesaplanmadığı çekirdek tüketici fiyat endeksiyse Temmuz ayına kıyasla yüzde 0,6’lık artış gösterdi. Örneğin sağlık sigortası enflasyonu yüzde 24,3’lük sıçrama kaydederek şu ana kadarki en büyük yükselişini yaşadı. Gıdada yüzde 13,5, kirada yüzde 15,8 ve hizmet sektöründe de yüzde 15,8’lik yaşanan artışlar bu ayki enflasyonun lokomotifiydi.


CoinDesk’e konuşan FalconX’in kurucu ortağı ve CEO’su Raghu Yarlagadda, “Kimse yüzde 8,3’lük enflasyon beklemiyordu” diyor ve devam ediyor: “Enflasyon verisiyle riskli varlıklar üzerindeki yük devam edecek ve bu da kripto piyasasına dek yayılacak.”


Varlık yönetim şirketi Ünlü & Co’nun ABD enflasyon verisine dair yaptığı değerlendirmede ise Fed’in önümüzdeki haftaki toplantısında 100 baz puanlık faiz artırımını da gündemine alabileceği ifade ediliyor: “Manşet enflasyonun beklentilerin üzerinde kalması ve çekirdek rakamdaki artışın kuvvetli olması sıkı para politikasına yönelik olası adımları güçlendiren bir tablo çiziyor. Bu açıdan değerlendirildiğinde gelecek haftaki FOMC toplantısında 75 baz puanlık artırım görme ihtimalimiz büyük ölçüde netleşirken yüzde 20 ihtimalle fiyatlanan 100 baz puan da artık radara girmiş durumda. Piyasaların veri öncesinde pozitif bir eğilim sergilemesinin esas nedeni yönünü aşağı çeviren enflasyonun Fed’i önümüzdeki aylarda daha küçük ölçekli adımlar atmaya yönelteceği beklentisiydi. Ancak enflasyonun yüksek seyrinin daha sıkı para politikası endişesi yaratması risk iştahında sert bir bozulma yaşanmasına neden oldu.”


Geçen hafta sonu 21 bin 500 seviyelerine tutunan ve enflasyon verisi açıklanmadan önce 22 bin 546 dolara kadar tırmanan Bitcoin ise son 24 saatte yüzde 9,22’lik düşüş gösterdi ve şu anda 20 bin 248 dolardan işlem görüyor. Merakla beklenen Birleşme arifesinde Ethereum’un fiyatı yüzde 5,74’lük düşüşle 1,612 dolara gerilerken, Binance Coin (BNB) yüzde 5,34, XRP yüzde 5,79, Cardano da yüzde 5,78’lik değer kaybetti.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Alp Börü

Alp Börü CoinDesk Türkiye'de kripto piyasaları, şirketler ve stratejiler üzerine çalışmalar yapan editördür. Daha öncesinde Bloomberg BusinessWeek Türkiye'de dijitalleşme, teknoloji ve kripto sektörü konusunda haberler ve röportajlar gerçekleştirmiştir.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Grayscale CEO'su Michael Sonnenshein İstifa Etti

20 Mayıs 2024 18:28

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk