Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

El Salvador, Temerrüt Endişelerini Azaltmak İçin 2 Devlet Borç Geri Alım Senetini Tanıttı

Cumhurbaşkanı Nayib Bukele, Orta Amerika ülkesinin 2023 ve 2025'te vadesi gelen tahvilleri piyasa fiyatlarından geri almaya çalıştığını açıkladı.

27 Temmuz 2022 10:05

Güncellenme: 27 Temmuz 2022 12:34

El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele, 2023 ve 2025'te vadesi gelen tüm devlet borç tahvillerini geri almak için gereken fonları güvence altına almak amacıyla Salı günü yerel kongreye iki tasarı gönderdi.

 

Bukele'nin açıklamaları, Orta Amerika ülkesi ile Uluslararası Para Fonu da dahil olmak üzere geleneksel kredi piyasası arasındaki gergin ilişkilerin ortasında, El Salvador'un yarattığı finansal riskler ve yükümlülükler nedeniyle Bitcoin'in (BTC) yasal ihale olarak kullanılmasını defalarca durdurmasını tavsiye eden El Salvador'un potansiyel bir temerrüdü hakkındaki spekülasyonlara karşı koymayı amaçlıyor.

 

El Salvador, Bukele'nin açıklamalarına dayanan CoinDesk verilerine göre, Bitcoin'e yaptığı yatırımlarda kabaca %54 oranında düştü ve bu da 55.8 milyon dolarlık potansiyel bir kaybı temsil ediyor. Şimdiye kadar, ülke coin başına ortalama 45.171 dolarlık bir fiyatla Bitcoin'e 103.9 milyon dolar harcadı.

 

El Salvador hükümeti, ilgili evrak işleri bittikten sonra altı hafta içinde satın alma işlemine başlamayı planlandığı dile getiren Bukele Twitter'da yaptığı açıklamada, hükümetin işlemler sırasında her tahvil için piyasa fiyatını ödeyeceğini de belirtti. 

 

Bukele'ye göre, El Salvador mevcut taahhütlerini zamanında ödemek ve 2025 yılına kadar tüm borçlarını önceden satın almak için yeterli likiditeye sahip.2023'te vadesi gelen tahvillerin toplamı 800 milyon dolar ve 2025'te vadesi gelenler de benzer bir miktarı temsil ediyor.

 

Kasım ayında Bukele, Blockstream tarafından oluşturulan bitcoin tabanlı bir hizmet olan Liquid'i kullanacak 1 milyar dolarlık bir "bitcoin tahvili" çıkarma planlarını açıkladı. Ancak, El Salvador maliye bakanı geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, bu girişimin olumsuz piyasa koşulları nedeniyle ertelendiğini söyledi.

 

El Salvador’un kongresi, Bukele’nin partisi Nuevas Ideas tarafından kontrol ediliyor ve 84 oydan 64’ünü elinde tutuyor.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Andrés Engler

Andrés Engler, Latin Amerika kripto ekosistemini takip ettiği Arjantin merkezli bir CoinDesk muhabiridir. Aynı zamanda startupların, fonların ve şirketlerin bölgesel sahnesini takip ediyor. Çalışmaları diğer medyanın yanı sıra La Nacion gazetesinde ve Monocle dergisinde yer aldı. Arjantin Katolik Üniversitesi'nden mezun.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Güne Bakış: ETF Onayı Sonrası ETH'deki Değişim Oldukça Az

23 Temmuz 2024 17:11

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk