Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Düzenleyici Baskısı Yoğunlaşırken Paxos 700 Milyon Dolarlık BUSD Yaktı

BUSD arzı Pazartesi'den bu yana yüzde 6'dan fazla düştü.

15 Şubat 2023 11:01

Güncellenme: 15 Şubat 2023 11:21

16 milyar dolarlık Binance USD (BUSD) stabil coin ihraç eden Paxos, Pazartesinden bu yana 700 milyon doları aşan değerde BUSD token yaktı.

Blok zincir verileri, bu işlemin, düzenleyici baskının arttığı bir dönemde Paxos'un, kripto para birimi ihraç etmeyi durduracağını duyurduğu zamana denk geldiğini gösteriyor. 


Blok zincir bilgi değerlendirme firması Nansen'den elde edilen veriler, bir Paxos Treasury kripto cüzdanının, Pazartesi sabahından itibaren bir yakma adresine, dolaşımdan kaldırdığı 703 milyon dolar değerinde BUSD token'ı aktardığını ortaya koyuyor.


Blok zincir izleme aracı Etherscan verilerine göre, Paxos Treasury, sözkonusu açıklamanın üzerinden iki saat geçmeden, Pazartesi günü 16:47'de, ilk etapta 144,5 milyon dolarlık BUSD'i yakıma gönderdi. Bundan sonraki 27 saat içinde, 559 milyon dolarlık sekiz işlem daha gerçekleştirildi.


BUSD, kısa vadeli tahviller ve nakit benzeri varlıklar tarafından desteklenen, dolara sabitlenmiş bir stabil coin. Bu nedenle sahipleri, token'larını 1:1 oranıyla istedikleri zaman ABD dolarına dönüştürebiliyorlar. ABD merkezli fintech firması Paxos, eyaletin ana finansal düzenleyici kurumu New York Finansal Hizmetler Departmanı'nın (NYDFS) kuralları çerçevesinde token ihraç ediyor. 


Bu manevra, yatırımcıların BUSD'den hızlıca çıktığının bir işareti. Yaklaşık bir gün içinde gerçekleştirilen 700 milyon dolarlık bu işlem, dolaşımdaki toplam coinin yaklaşık % 6'sının yakıldığını gösteriyor. Ticaret hacmine göre dünyanın en büyük kripto borsası olan Binance'ın CEO'su Changpeng Zhao, Pazartesi günü attığı bir tweet'de, BUSD'nin toplam piyasa değerinin “zamanla azalacağını” ifade etti.


ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'nun (SEC), firmaya, kayıt dışı menkul kıymet ihraç ettiği için yaptırım uygulayacağını bildiren bir mektup gönderdiğine yönelik, Pazartesi sabahı basına düşen haberler, düzenleyicinin kısa zaman içinde harekete geçeceğine işaret ediyor. Öte yandan, firmayı soruşturan NYDFS ise, Paxos'a yeni Binance USD (BUSD) token'larını mint etmeyi durdurma talimatı vermişti.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Krisztian Sandor

Krisztian Sandor NYU'dan ekonomi derecesiyle mezun oldu ve Fulbright bursuyla ekonomi gazeteciliği eğitimi aldı. Reuters ve Forbes'da çalıştı.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Bitcoin’in Son Rallisi Mart Ayındaki Kırılmadan Çok Farklı, Peki Neden?

7 Haziran 2024 12:08

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk