Layer 2

E-Bülten

Piyasalar

‘Durgunluk‘ Nedir? Ve Bu, Bitcoin'in Umurunda mı?

Zamansal olarak "iki çeyrek" ifadesini tanımlamak kolay, ancak Ulusal Ekonomik Araştırma Bürosu tarafından yapılan tanım, karar alıcılara çok ihtiyaç duydukları esneklik alanını sağlıyor. Bitcoin içinse kelimelerin ne anlam ifade ettiği pek de önemli değil.

29 Temmuz 2022 16:58

Güncellenme: 30 Temmuz 2022 17:25

Resesyon (Durgunluk) – ya da politikacıların deyimiyle "R kelimesi" – bugünlerde herkesin konuşmalarında yer alıyor ve bunun da iyi bir nedeni var.


En son açıklanan gayri safi yurtiçi hasıla raporu, ABD ekonomisinin art arda iki çeyrekte daralma yaşadığını gösterdi. Makroekonomiyle yakından ilgiliyseniz, muhtemelen şimdi paniklemeye başlayacaksınız. 


Pek çok ekonomi öğrencisi, eninde sonunda “iki çeyrek düşüş”ün resesyon tanımıyla eşdeğer olduğunu öğrenir. Ama bu kime sorulduğuna da bağlı. Bu günlerde, eğer karar alıcıları dinlerseniz, bambaşka bir tanımlamaya işaret ediyorlar.


Çoğu analistin ve ABD'li yetkilinin ekonomik döngülerin zamanlamasını belirlerken referans aldığı Ulusal Ekonomik Araştırma Bürosu (NBER), durgunluğun GSYİH'dan daha fazlası olarak tanımlandığını söylüyor.


NBER'e göre durgunluk, "ekonominin geneline yayılan ve birkaç aydan uzun süren, ekonomik faaliyetlerdeki önemli düşüş" olarak tanımlanıyor. Sınıflandırması kolay “iki çeyrek” tanımından çok daha farklı şekilde, "içsel sübjektiflik", FED de dahil karar alıcılara çok ihtiyaç duydukları esneklik alanını sağlıyor.


Brookings Enstitüsü'nde ekonomik çalışmalardan sorumlu kıdemli üye ve Wall Street Journal ekonomi eski editörü David Wessel, "Bunu [iki çeyrek] anlaması kolaydı, çünkü siyah ve beyaz gibiydi." Diyor ve ekliyor: "NBER'in tanımı ise, iyi bir nedenden dolayı biraz karmaşık, çünkü birçok faktör barındıyor." diyor.


Wessel ayrıca, NBER'in 1978'de kurulduğunu ve geçmişe bakıldığında [resesyon için] var olan tek tanımın "GSYİH'da arka arkaya iki çeyrek yaşanan düşüş" olduğunu söylüyor.


GSYİH ekonominin nasıl seyrettiğini gösterebilir, ancak rakamlar sıklıkla revize ediliyor ve ortalama revizyon oranı belli bir süre için de %1,5. Bu nedenle, çoğu zaman “iki çeyrek” tanımı hala çalışıyor olsa da NBER'in yaklaşımı daha yararlı bir değerlendirme sunabilir. 


Wessel, "Üretim tarafı ile gelir tarafı arasındaki tutarsızlık özellikle bu yılın ilk çeyreğinde fazla ve bu da bazılarının GSYİH'nın revize edileceğini ve aslında ilk çeyrekte negatif olmayabileceğini düşünmesine yol açıyor" diye de ekliyor.


Bu hafta ABD Hazine Bakanlığı iki bakan yardımcısı, GSYİH iki çeyrek dönem boyunca azalmış olsa bile, "ekonominin şu anda bir durgunluk içinde olmadığına" dair, "önemli kanıt" diye tanımladıkları argümanlarını içeren uzun bir web yazısı kaleme aldı.


Fox News muhabiri bu hafta Beyaz Saray sözcüsüne "hepimiz durgunluğun arka arkaya iki çeyrek yaşanan negatif GSYİH büyümesi olduğunu biliyoruz" diyerek Başkan Joe Biden yönetiminin neden "durgunluğu yeniden tanımlamaya çalıştığını" sordu. (Sözcü “Tanım tam olarak bu değil,” dedi.)


Benzer şekilde, bu hafta düzenlenen basın toplantısında bir muhabir, FED Başkanı Powell'a, GSYİH'nın iki çeyrekte de azalmasından dolayı, ABD ekonomisinin bir durgunluk yaşadığını değerlendirip değerlendirmeyeceğini sordu.


Powell, “Fed bu konuda bir karar vermiyor” dedi. "Yine de bir durgunluğun gerçekte ne olduğuna bakarsınız, o içinde bir dizi özel sınamanın olduğu, birçok sektörde birkaç aydan fazla süren geniş tabanlı bir düşüştür. Ve bu pek de öyle görünmüyor.”


Perşembe günü erken saatlerde Hazine Bakanı Janet Yellen, ülkenin bir durgunluk içinde olup olmadığına dair "anlamsal bir savaş"tan "kaçınılması" gerektiğini, durgunluğun "ekonominin geniş tabanlı olarak zayıflaması" olduğunu ve "şu anda yaşadığımız şeyin bu olmadığını" ifade ederek Powell'ın sözlerini destekledi.


Peki bu bitcoin için ne anlama geliyor?


Kripto para ve özellikle bitcoin yatırımcıları için soru şu: ABD'nin durgunlukta olması bu noktada önemli mi?


Cevap büyük ihtimalle hayır.


Dijital varlık yöneticisi Arca Funds'ın baş yatırım sorumlusu Jeff Dorman, "Bitcoin'in bir ‘tasarruf aracı‘ değil daha ziyade ’aşırı değer saklama aracı' olduğunu yavaş yavaş öğreniyoruz" diyor. “Durgunlukta olup olmamamızın konuyla ilgisi yok 


Dorman, azalan iş güveni ve harcamalar ile azalan iş gelirlerinin tetiklediği "negatif servet"in Bitcoin'e daha az taleple sonuçlandığını, ancak yapısal bir bakış açısıyla, en büyük kripto para biriminin piyasa değeri olarak etkilenmediğini söylüyor.


"Bitcoin, itibari paralara olan güvenin azalması karşısında, gerçek bir para birimi olarak kullanıldığı bir gelecekte alım opsiyonundan başka bir şey değil. "Sonuç olarak, Bitcoin'in fiyatı basitçe bu olasılığın artıp artmadığının veya düşüp düşmediğinin bir yansıması. Ve bu açıdan bakıldığında, bir durgunluk teoride yatırımcıların itibari paralara alternatif arama olasılığını artırabilir." "İtibari para", birçok kripto analistin, devlet tarafından çıkarılan ve altın gibi herhangi bir fiziksel emtia tarafından desteklenmeyen nakit parayı tanımlamak için kullandığı bir terim.


Kripto para piyasaları da dahil çoğu piyasanın bu yıl makroekonomik belirsizlik nedeniyle büyük kayıplar yaşadığı göz önüne alındığında, bu dönemi durgunluk diye tanımlamanın veya herhangi bir tanımlama yapmamanın önem arz edip etmediğine yönelik değerlendirme devam ediyor.


Path Trading Partners'ta baş stratejist ve Stock Think Tank'ta ortak portföy yöneticisi Bob Iacchino, "Durgunluk umurumda değil" diyor. “Sadece bir dönemin adını, bir ekonomik dönemin adını koyuyorsunuz, ancak adını koyup koymamanız da umurumda değil. İnsanlar ya zarar görüyor ya da görmüyor."


Powell'ın çarşamba ve perşembe günkü GSYİH rakamlarıyla ilgili yatıştırıcı basın toplantısından bu yana Bitcoin ve diğer birçok kripto para birimi toparlanma gösterdi. Bitcoin son 24 saatte % 8 artış gösterdi ve perşembe günü geç saatlerde 24.000 Doların üzerinde işlem gördü.


XBTO Group'ta İşlemlerden Sorumlu Başkan Paul Eisma, "Risk piyasalarındaki toparlanma, negatif GSYİH baskısına tepki olarak kur artışlarındaki olası bir yavaşlamayı erken fiyatlanıyor olabilir" diyor.


"Veri odaklı bir ortamdayız, bu nedenle talep ve büyümede yavaşlama veya enflasyonun düşmesi anlamına gelen ekonomik rakamlar, enflasyon beklentileri, bitcoin ve kripto da dahil olmak üzere risk varlıklarını destekleyecektir."


Aslında tüm bunlarla karşılaştırıldığında, “R” kelimesi sadece dikkat dağıtıyor olabilir.


Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Helene Braun

Helene, CoinDesk'te ABD piyasa muhabiridir. Çalışma alanları, ABD ekonomisi, Fed ve bitcoin'i kapsar. New York Üniversitesi işletme ve ekonomi raporlama programından yeni mezun oldu.

Fiyatları İncele

Trend Haberler

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk