Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Do Kwon: UST Çöküşünün Neden Olduğu Acıdan Dolayı “Kalbim Kırık”

Bu itiraf Terra blok zincirinin amiral gemisi projesinin çöküşünün ardından geldi.

14 Mayıs 2022 10:31

Güncellenme: 14 Mayıs 2022 10:35

Terra’nın yaratıcısı Do Kwon, attığı bir dizi tweette yarattığı sistemin fonksiyonunu yitirmesinden dolayı “kalp kırıklığı” yaşadığını belirtti.


LUNA yönetişim Tokenı, TerraUSD stabil coini ve diğer bazı kripto para birimlerinin yaratıcısı olan Terraform Labs’in kurucusu Kwon, geçtiğimiz haftalarda gününün büyük bölümünü token sahiplerini arayıp konuşarak geçirdiğini belirtti. Nisan başında 120 dolar değere erişen Luna bu yazı hazırlandığında 0,03 dolara kadar gerilemişti.


Kwon, “Merkeziyetsiz ekonomilerin merkeziyetsiz para birimine ihtiyaç duyduğuna hâlâ inanıyorum. Ancak şu açık ve net ki bu para birimi mevcut haliyle UST olamayacak” dedi.


Değeri dolara endeksli olması gereken bir para birimi olan TerraUSD (UST) mayıs ortasında bu sabitlik özelliğini kaybederek çökmüştü.


Kwon, Terra’nın Agora adlı yönetişim forumunda bir “canlandırma” planı açıkladı. 13 Mayıs Cuma günü açıklanan bu plan ağın sahipliğini LUNA ve UST sahiplerine dağıtmayı vadediyor ve Terra’nın stabil coininin bu haliyle tekrar ayağa kalkmasının mümkün olmadığını belirtiyordu.Kwon, “Merkeziyetsiz ekonomi merkeziyetsiz bir para birimini hak ettiyse de UST kullanıcılarının gözünde fazlasıyla değer kaybetti ve bu role soyunması mümkün değil” diyordu. LUNA ve UST’nin temelindeki blok zinciri kriz günlerinde iki kere kapatılmıştı.


Kwon bu olaylar sırasında LUNA veya UST satmadığını açıkladı. 


Durum, Mayıs’ın ikinci haftasında Terraform Labs ve UST’nin değerini sabit tutmakla sorumlu yapı olan Luna Foundation Guard’ın milyarlarca token çıkarması ve tedavüldeki token sayısını ciddi biçimde artırmasıyla oluşan hiper enflasyon nedeniyle çok daha kötü hale geldi. 


Tokenın piyasa değeri Mayıs başında 28 milyar dolarken bu yazı hazırlandığı sırada 600 milyon dolara inmişti. 

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Nikhilesh De

Nikhilesh De, CoinDesk'in düzenleyicileri, yasa koyucuları ve kurumları kapsayan küresel politika ve düzenlemelerden sorumlu yönetici editörüdür. BTC'de 50 dolar ve ETH'de 20 dolar'dan fazla varlık sahibi. 2020'de Kriptopara Gazetecileri ve Araştırmacıları Derneği tarafından Yılın Gazetecisi seçildi.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Kısa Vadeli Yatırımcıların Davranışlarını Anlamak, Bitcoin’de Trendin Yönünü Tahmin Etmemize Yardımcı Olabilir mi?

2 Temmuz 2024 17:02

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk