Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

DeFi, Finansın Geleceği Olma Yarışını Kaybediyor

Para piyasası fonları yıllık yüzde 5’ten fazla getiri sunarken, Ethereum stake’leyenler yalnızca yüzde 3,3 getiri sağlıyor.

13 Ekim 2023 16:49

Güncellenme: 13 Ekim 2023 17:18

Merkeziyetsiz finans (DeFi), kripto sektöründe devam eden ayı piyasasının en büyük kaybedeni oluyor.


DeFi protokollerinde kilitlenen toplam sermaye miktarı, trader'ların daha az riskle daha yüksek getiri elde ettikleri stratejileri tercih etmesi ve protokollerdeki likiditenin azalması sebebiyle 2021 Şubat’tan bu yana görülen en düşük seviyeye geriledi.


Merkeziyetsiz finans 2020'de "DeFi yazı" olarak adlandırılan bir dönemle sahneye çıktığında, birçok kişi aracı olmadan borç alma ve borç verme yeteneğinin çığır açıcı olduğuna ve DeFi firmalarının geleneksel finans (TradFi) muadillerini yerinden etmek üzere olduğuna inanıyordu.


Bununla birlikte, DeFi’ın “finansın geleceği” olduğuna dair umutlar, kripto piyasasının bir düşüş döngüsüne girmesiyle söndü. Merkez bankaları enflasyonla mücadele etmenin bir yolunu ararken faiz oranları dünya genelinde yükselmeye devam etti. Bu, para piyasası fonları ve ipotek fonları arasında getirilerin artmasına yol açarak DeFi sektörünü yeni sermayeler için teşvikten mahrum bıraktı.


TradFi rekabeti

Şimdilerde Vanguard'ın para piyasası fonu müşterilere yüzde 5,28'lik bir getiri sunarken Ethereum'u Lido'da stake etmenin getirisi sadece yüzde 3,3'te kalıyor. Bu da geleneksel finans ürünlerine kıyasla minimum risk/ödül oranı açısından kârsız oluyor.


Durumların DeFi’ın kırılgan likiditesini etkilemesiyle tüm protokollerdeki kilitli toplam değer (TVL) Nisan 2022’de 163,5 milyar dolarken bugün 36 milyar dolara düşüyor.


Ethereum’un proof-of-stake ağı olmaya başlamasının ardından gördüğü ilginin büyük bir kısmını kaybeden likit staking, gerçek dünya varlıklarının (RWA'lar) tokenizasyonu, zincir üstü türevler ve yeni blok zincirleri gibi gelişmelerle birlikte DeFi, 2020 yazında görülen ilgiyi bir daha yakalayamadı.


Ayrıca 2022 ve 2023’te oldukça çoğalan DeFi saldırılarındaki kayıplar üç hafta içerisinde 212,5 milyon dolara çıktı.


Daha Fazla Oku

    defiTradFiGeleneksel Finansmerkeziyetsiz finans

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Oliver Knight

Oliver Knight, Nisan 2022'de CoinDesk'e muhabir olarak katıldı. Knight, CoinDesk'e katılmadan önce üç yıl boyunca Coin Rivet'te Baş Muhabir olarak görev yaptı. Birmingham City Üniversitesi'nden gazetecilik derecesi ile mezun olan Knight, 2014 yılında Bitcoin dünyasına girmeden önce çeşitli spor yayınlarında çalışmaya devam etti. Herhangi bir kripto birikimi yoktur.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
El Salvador’un Bitcoin Yatırımları “Sağlama Alındı”

4 Aralık 2023 18:03

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk